Görüş Bildir

ABD-Küba Yakınlaşmasına Che Guevara'nın Kızından Destek

Anasayfa > Gündem
onedio.com

ABD ile Küba arasında 53 yıl önce kesilen ilişkilerin yeniden canlanmaya başlaması, Küba Devrimi’nin önderlerinden Che Guevara’nın kızını sevindirdi.

Babasının adına Vancouver’da bu yıl altıncısı düzenlenen ve bugün başlayan Uluslararası Che Guevara Konferansı’na katılmak üzere Kanada’ya gelen Dr. Aleida Guevara, Küba ile ABD’nin yakınlaşmasını sevindirici bulduğunu söyledi.

Tercümanı aracılığıyla gazetecilere konuşan Aleida Guevara, 'Olanların üzerinden çok zaman geçti. Babam sağ olsaydı, görüşmelere açık olurdu'' dedi.

Kendisi için önemli olanın, saygı, dayanışma ve dostluk olduğunu söyleyen Aleida Guevara, bunun iki ülke arasındaki ilişkilerde ana çizgi olmasını istedi. Babasının, 'ABD insanlığın en büyük düşmanıdır' sözünün hatırlatılması üzerine Aleida Guevara, 'İnanıyorum ki babam sağ olsaydı, görüşmelere açık olurdu' diye konuştu.

ABD’nin, Küba halkının kimliğine saygı duymadan, kaynaklarını yağmalamak istediği için düşmanları olduğunu ifade eden Aleida Guevara, 'İki ülke arasında ticari ilişkiler nasılsa olur ama saygı ve eşitlik olmadan asla sağlıklı bir ilişki kurulamaz. ABD, kimliğime saygı duymak zorundadır' dedi.

Dr. Aleida Guevara, 6. Uluslararası Che Guevara Konferansı’nda Pazar günü yapacağı konuşmanın ardından Küba'ya dönecek.

  • AA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?