ABD'den Akademisyenler Açıklaması: Endişe Verici Bir Trend

 > -

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, Türkiye'de 'Barış için Akademisyenler' bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 20'nin üzerinde akademisyenin gözaltına alınmasını 'Endişe verici bir trendin bir parçası' olarak yorumladı.

Günlük basın toplantısının soru cevap bölümüne geçmeden Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili yazılı açıklamasını okuyan Kirby, "Resmi makamlar, emniyet güçleri ve yargı otoritesi meşru bir siyasi söylemi bastırmak için kullanılıyor" dedi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın açıklamasını da anımsatan Kirby, "Hükümet eleştirisi vatana ihanet anlamına gelmez" ifadelerini tekrarladı.

Türkiye demokrasisinin ifade özgürlüğünü kucaklayacak güçte ve dayanıklılıkta olduğunu ifade eden Kirby, "Türkiye'deki, yetkilileri evrensel demokratik değerleri korumaya davet ediyoruz" dedi.

Serbest Bırakılan Akademisyenler: İmzamızın Arkasındayız - onedio.com
Serbest Bırakılan Akademisyenler: İmzamızın Arkasındayız - onedio.com

'Önemli olan düşüncelerin özgürce ifade edilebilmesi'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın Twitter'dan paylaştığı mesajlarına yine Twitter üzerinden "Ülkene dön" ve "Susmasını öğren! Lütfen Türk ABD ilişkilerini bozmaya çalışma" şeklinde yanıt vermesini de değerlendiren Kirby basın toplantısının soru cevap bölümünde şunları söyledi:

"Türkiye'nin ABD'den daha iyi bir dostu yok. Büyükelçi Bass da bu dostluğu en iyi şekilde temsil ediyor. Türkiye'nin başarılı olmasını bizim kadar isteyen başka bir ülke yok. Büyükelçi Bass da aynı görüşte. Türkiye halkını ve demokrasisini düşündüğü için o açıklamayı yaptı."

ABD'nin devam eden tartışmada akademisyenlerin tarafını tutmadığını da vurgulayan Kirby, burada önemli olanın düşüncelerin özgürce ifade edilmesi olduğunu vurguladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraMelih GökçekTwittertrend
Görüş Bildir