ABD, Davutoğlu'nun Sözlerini ‘Doğru’ ve ‘Anlaşılır’ Bulmadı

 > -
Abone ol
ABD, Davutoğlu'nun Sözlerini ‘Doğru’ ve ‘Anlaşılır’ Bulmadı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, bir televizyon programında söylediği, “ABD, AKP’nin meşru başarı öyküsünü dağıtmaya ve partiyi yormaya çalışıyor” sözlerine ABD’den ‘doğru değil’ yanıtı geldi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun, Senato’daki konuşmaların, ABD’nin AKP’ye karşı bir kampanya yürüttüğünün göstergesi olduğu yorumlarına ABD’den ‘doğru değil’ açıklaması geldi. Başkent Washington DC’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Davutoğlu’nun sözlerine ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, “Yinelemem gerekirse, Büyükelçi Bass’in daha önceden belirtlilmiş olan özgürlükler, demokrasi ve insan hakları ilgili endişeleri ile ilgili olarak başka şeyler iddia etmek doğru değildir. Umarım bu yeteri derecede açıklayıcıdır” dedi.

GünLÜK basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun sözlerine ilişkin soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, “Dün sorduğunuz soru, Büyükelçi adayı John Bass’İn Senato’daki sözleri idi. Ben dünkü açıklamalarımın arkasında duruyorum. Daha önceden, insan hakları raporunda da belirttiğimiz endişeler ile uyumlu sözlerdi. ABD, demokrasiyi, insan haklarını ve temel özgürlükleri bütün dünyada desteklemektedir ve bizim bu desteğimizle ilgili başka bir şey yaptığımızı iddia eden hiçbir şey doğru değildir” dedi.

Davutoğlu ‘otoriterliğin ABD’de arttığı’ sözlerine de değinen Psaki, “Bunun ne ile ilgili olduğunu anlayamadığını” belirtti. Davutoğlu’nun,”ABD’de otorterliğin artışı ile ilgili örnekler verirse bunun ABD için mahçup edecek şeyler olduğunu” da söylediğinin anımsatılması üzerine Psaki, ‘Bunun ne için referans verildiğini anlamak güç” diye konuştu. 

DHA/Zete

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir