Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

6 Madde ile Türkiye'nin 2017'den İtibaren Envanterine Katacağı F35 Savaş Uçağı

152PAYLAŞIM

Savaştaki her amaç için farklı uçak geliştirmenin masraflı olmasından dolayı tek bir uçağın tüm görevleri yerine getirmesi amacıyla tasarlanan bir savaş uçağıdır. Aynı zamanda ABD'nin son insanlı savaş uçağı projesidir.

Uçağın üretim projesinde 9 ülke yer almıştır bu ülkeler içinde Türkiye de bulunmaktadır. Türkiye elindeki F-16'ları bu uçak ile takviye edip değiştirecektir. Uçak F-22'de kullanılan teknolojilerden faydalanılarak üretilmiştir. Radardaki izi F-22 kadar küçük olamasa bile günümüz uçaklarından düşüktür. Bunu sağlamak için silah istasyonları gövdenin içine saklanmıştır.Tek kisilik ve tek motorludur.

1. X-35 prototipi yakıt ikmali yaparken.

F-35 2040'lı yıllarda dünyanın en önde gelen avcı uçağı olması için tasarlanmıştır. Ayrıca havadan-havaya yeteneği olarak F-22'den sonra gelen tek uçak olarak da planlanmıştır. F-35 tasarlanırken istenilen özellikler ise şunlar olmuştur: Geçmişteki avcılardan dört kat daha fazla etkili havadan havaya mücadele, sekiz kat daha etkili karaya saldırı, üç kat daha etkili stratejik keşif ve hava savunması.

2. F135 Motoru (solda) ve kaldırma fanı (sağda).

F-35, 31.000 kg maksimum kalkış ağırlığı ve 1.6 Mach üzerinde bir azami hıza sahiptir. Lightning II, yerini alacağı hafif avcılara göre oldukça ağırdır. Sahip olduğu modern motor sayesinde %60 daha fazla itici güç sağlar, böylece güç/ağırlık oranı ve kanata yükleme, göreceli olarak donanımlı bir F-16'ya çok daha yakındır.

3. CF-1 kuyruk numaralı bir F-35C Lightning II, Chesapeake Körfezi civarında test uçuşu yaparken.

Uçağın parçalarının %80'ini paylaşan üç farklı yapılanması üretilmektedir:

  • F-35A, Geleneksel kalkma ve inme (CTOL)

  • F-35B, Kısa kalkış dikey iniş (STOVL)

  • F-35C, Uçak gemileri için tasarlanmış (CV) versiyon

4. Havada yakıt ikmali için yaklaşan bir F-35A.

Mürettebat: 1
Uzunluk: 15.67 m
Yükseklik: 4.33 m
Kanat açıklığı: 10,65 m
Kanat Alanı: 42.7 m²
Boş ağırlığı: 13.170 kg A; 14.588 kg B; 14.547 kg C
Yüklü ağırlığı: 22,470 kg
Azami Kalkış Ağırlığı: 31,800 kg
Azami hız: 1,6+ Mach (1.932 km/sa.)
Menzil: A: 2.200 km; B: 1.667 km; C: 2.593 km (Dahili yakıt ile birlikte)
Azami irtifa: 60,000 ft (18,288 m) [16]
Tırmanış değeri: 40.000 fit/dak. (200 m/sn). (tahmini)

5. Katılım ülkeleri:

Türkiye Projeye 12 Temmuz 2002'de yedinci uluslararası partner olarak katılmıştır. Ayrıca Türkiye yapacağı F-35 üretimi ile ilgili olarak karşılıklı anlayış muhtırası imzalamıştır. Türkiye 116+18 adet F-35A "CTOL/Hava Kuvvetleri(Geleneksel kalkma ve inme)versiyonu" siparişinde bulunmuş ve bu uçaklar için 11 milyar $ (Amerikan Doları) ödeyeceği bildirilmişitir. Türkiye'deki uluslararası üretime katkıyı Tusaş Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından lisanslı olarak yapılması planlanmaktadır. Ayrıca üretilen bütün uçakların motor bölümü ve diğer kısımlardan bazılarının parçaları Türkiye'de üretilecektir.İlk motor teslimatı yakın zaman önce gerçekleşmiştir.Ayrıca uçağın elektronik kablo tesisatını üreten Hollanda'lı firma dördüncü fabrikasını Türkiye'de açmıştır. Pentagon uçaklara ait yazılım ve şifreleri vermemektedir.

6. Ters uçan bir F-35'deki silah istasyonları.

Milli savunma bakanı İsmet Yılmaz, 100 adet F-35 alınacağını, bunların ikisinin 2017'de teslim edileceğini ve uçaklar için 25 milyar dolar ödeme yapılacağını açıkladı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vedat-ates3

"İncirlik'in kesinlikle kapatılması lazım.

sinan-cetinkaya

kaynak kodlarnı verecekler mi bilgisi olan var mı? bu konudaki son haber2012 den kalma.

trecepakbudak

verilmeyecek

sinan-cetinkaya

o zaman almaya ne gerek var.

bravo

Bir çok açıdan hatalı ve eksik bilgiler ile dolu bir yazı. En azından F-35 proje ofisinin bültenlerine göz atmadan, kulaktan dolma bilgiler ile yazı yazılacaksa, hiç yazılmamasının daha doğru olacağı kanaatindeyim.

hope

Buda zaten bizim amerikadan aldığımız yada ortak ürettiğimiz son uçak olacaktır. ABD yaklaşık 10 sene önce F-22 ile 5. Nesil savaş uçaklarına geçiş yapmıştı. Dünyada ABD'ye bu konuda en çok yaklaşmış ülke Çin, J-50 gibi uçaklarla. Hindistan ve Rusya ortak üretimi olan T-50 ise yakın zamanda göreve başlayacak. Diğer yandan Japonya Mitsubishi motors bünyesinde ATD-X Shinshin projesi ile bu yarışa katılırken Güney Kore'de KAI KF-X ile 5. nesil uçak projesini yürütmekte. Ülkemizde aktif olarak kullanılan emektar F-4'ler 3. nesil, F-16'lar ise 4. nesil savaş uçaklarıdır. F-4'ler 2020 tarihi itibariyle görev dışı kalacaklar, F-16 ise bir müddet daha göklerdeki yerini alacak. Ama güçlü bir hava kuvvetleri için Türkiyeninde 5. nesil bir savaş uçağına sahip olması stratejik açıdan çok önemli. Bunu kısa vadede çözemeyeceğimiz için F-35 projesindeyiz. Bundan sonraki projeler milli olarak çıkacaktır. Bu arada şu bilgiyide verelim. 1 adet F-35'in fiyatı 6 adet F-16'nın fiyatından pahalıdır. Sebebi de barındırdığı günümüzün en teknolojik avionic ve supersoniclerine sahip olmasıdır... Son bir bilgi, amerikada sadece F-16'ların değil, F-18'lerinde yerini alacaktır ayrıca burada verilmemiş 4. bir modeli daha vardır, F-35I modeli de İsrail'in modifikasyonlarına uygun bir şekilde üretilecektir. Bilindiği gibi israil amerikadan aldığı uçakların üzerinde oynama yapmayı sevmektedir.

allahinturku

satın almak yerine kendimiz yapmalıyız

Görüş Bildir