Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

58. Doğum Gününe Özel: Hayatı ve Şarkılarıyla Ahmet Kaya

 > -
Abone ol

Ahmet Kaya (28 Ekim 1957) Türkiye'de 1980'ler ve 1990'larda çıkardığı albümler ve verdiği konserlerle tanınmış, anne tarafından Türk, baba tarafından Kürt, halk müziği ve özgün müzik sanatçısı. Şarkıcı ve besteci... Kaya, 2000 yılında sürgün hayatı yaşadığı Fransa'da ani bir ölümle bizlere veda etmemiş olsaydı bugün 58 yaşında olacaktı.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Ahmet_Kaya

Hayatı

Ahmet Kaya 1957 yılında Malatya'ya göç etmiş olan bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğdu. Babası Sümerbank mensucat fabrikasında çalışan bir işçiydi. İlkokulu Malatya'da okudu. Müzikle altı yaşında babasının hediye ettiği bağlama ile tanıştı. Okuldan geri kalan zamanlarında plak ve kaset satan bir dükkânda çalışmaya başladı. Ailesinin geçim sıkıntısı çekmesi nedeniyle 1972'de İstanbul Kocamustafapaşa'ya göç ettiler ve okulu bırakmak zorunda kaldı. İşportacılık ve çeşitli işyerlerinde çıraklık yaptı. Bu dönemde küçük bir yerleşim yerinden büyük bir şehre taşınmanın ve alışmanın sıkıntılarını yaşadı. Bu sıkıntılarını bir belgeselde şöyle dile getirdi:

 Onlarla konuşmuyordum; çünkü onlarla konuşamıyordum. Giyimleri başkaydı, konuşmaları başkaydı. Onlar gibi konuşmaya çalışıyordum. Mesela terziye gidip onlar gibi pantolon diktirmeye filan başlamıştım. Terzinin yaptırdığı pantolonların üzerime uymadığını görüyordum. Onlara yakışıyordu bana yakışmıyordu. Bir kız vardı bizim okulda; herkesin bir aşkı vardır, çocukluk aşkı. Bir gün gittim dedim ki: 'Biraz seninle konuşak beş dakika, kaçıyorsun hep...' Bana dedi ki: 'Rica ederim.' Öyle bir ağrıma gitti ki: 'Ben de sana rica ederim,' dedim.. Ben o zaman anlamını bilmiyordum, yani onu bir küfür zannettim.

Bir röportajında;

"Sanatçılar bu ülkede gazino programlarından para kazanırlar, ekstralardan para kazanırlar, konserlerden para kazanırlar. Ama Allah devletimize zeval vermesin bana 10 şehrin ötesinde konser izni vermediği için para kazanma koşullarını da ortadan kaldırmış. Şimdi ben nasıl bu koşullarda para kazanayım? Gazinoda çalışmıyorum benim ahlak anlayışıma ters geliyor. Çok açık söylüyorum yani, sarhoşlara şarkı söylememek diye bir derdim var benim. Barlarda çalışmam, bu da benim anlayışıma ters geliyor çünkü ben meydanlarda, alanlarda, kenar mahallelerdeki insanlar için yaptım bu şarkıları. Elbette yattaki, kattaki insanlar da dinleyecektir ama ben gidip gazinoda şarkı söylemeyi sevmiyorum." demiştir.

"Ben öldükten sonra kimse memleketini sevmiyordu demesin. Ben bu memleketi Edirne'den Ardahan'a kadar sevdim."

Ve hayatımızın parçası olmuş şarkılarından bazıları;

Yakarım Geceleri

Öyle Bir Yerdeyim ki

Söyle

Bahtiyar

Şafak Türküsü

Penceresiz Kaldım Anne

Günaydın Anneciğim (Dardayım)

Biz Üç Kişiydik

Giderim

Nerden Bileceksiniz

Başım Belada

Doğum Günün Kutlu Olsun

Kum Gibi

Kafama Sıkar Giderim

Ayrılığın Hediyesi

Ölümü

Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000 yılında Hoşçakalın Gözüm isimli albümünün kayıtlarını yaparken, Paris'in Porte de Versailles semtindeki evinde bir gece kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 17 Kasım 2000'de 30.000'in üzerinde kişinin katıldığı törenle Paris'in Peré Lachaise mezarlığına defnedildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gollum

İyi güzel şarkıları var ama keşke 1-2 tanede PKK bayraklarıyla, APO sevgisyle olan fotolarından ve videolarından koysaydınız. Böyle insanların sevildiği ve hatta parti kurduğu bir ülkede AKP gibi bir yönetime şaşmamak lazım. Başka hangi ülkede hainlere bu kadar değer veriliyor arkadaş....

abdullah-cem-unal

hain sensin, ahmet kaya şarkıları da sana girsin.

gollum

noldu gerçekler zoruna mı gitti ? Teröristi destekleyen kişi teröristtir ve haindir bu kadar basit. Ama bizde teröriste kalkan olanlara bile "sivil" deniliyor. İnşallah o çok sevdiğiniz teröristlerin bir eyleminde geberirsinizde PKK'nın öldürdüğü binlerce insanın ailesini anlarsınız. Köpek bile ekmeğini yediği eve ihanet etmezken yaşadığı ve ekmeğini yediği ülkeye ve insanına kurşun sıkan iki ayaklı mahlukatlar dolu ortalık. Köpek dediysem lafın gelişi yani, yoksa köpekteki onurun binde biri bu insanlarda yok.

abdullah-cem-unal

itin duası kabul olsaydı gökten kemik yağardı. hadi başka kapıya, burdan sana ekmek çıkmaz.

gollum

Git onu doğuda söyle askerin karşısında artist :) Ama asker sizi "öperken" kalkıp "sivillere saldırıyorlar" diye ağlamayı unutma :)

abdullah-cem-unal

seni birileri fena öpmüş herhalde. kişi kendinden bilirmiş işi ne de olsa. senin gibi faşoların ahmet kaya'ya ve onu sevenlere hain demesi bizim için şereftir. biz biliriz kimin ne mal olduğunu.

gollum

he yavrum he :) Dünya görüyor kimin kimi öptüğünü :) Kimin "sivilleri öldürüyorlar" diye dünyadan yardım istediğini :) Hadi git kendini avut zihinsel mastürbasyonunla :) daha cevap yazmıycam sana sen kendini avutmaya devam et :)

ummuhan.k.unsal

Dinlediğim her şarkısında, her notasında bir kez bile konserine gitmemiş ve gidemeyecek olmanın eksikliğini hissederim. Öldüğünde 19 yaşındaydım. Şimdiki gençler, şimdiki şartlar gibi olsaydı giderdim belki. Ama o zamanlar biraz daha sıkıydı aileler, ve çokça gizlenirdi özgün müzik dinlemeler. "Sakaryalısın. Niye Ahmet Kaya dinliyorsun?" sorusuyla çok karşılaştım. "Ben onun şarkılarındaki cümlelerin altında yatan imalara, alt metinlere, aslında demek istediklerine sağır ettim kulaklarımı. Sadece müziğini, sesini ve sözlerini dinliyorum. Hiç kimsenin sesinin vermediği o acayıp hissi yaşamayı seviyorum. Şarkıları dinlerken oluşan o tuhaf anlatılmaz hissi seviyorum. Farklı bir boyuta geçiyormuşum gibi hissetmeyi seviyorum.." Kelimelerle anlatmak ne zor!.. 43 yaş, Türkiye'den gitmek için, şarkılarını susturmak için, ölmek için çok erkendi be! Bi konserinde bağıra bağıra şarkı söylememiştik daha..

ummuhan.k.unsal

Keşke o sözde bayrağı sallamamış, keşke o terörist başının adını şarkılarına eklememiş, keşke askerimize kurşun sıkanlar için övgülü sözler de söylememiş olsaydın..

lebows

onedio sağcı geri kafalı tayfasından acilen kurtulmalı yoksa kendilerine benzetecekler

legolas62

Hoşcakal Iki Gözüm... Hoşcakal AHMEDOO!!! ✌✊

tugba-araz-altun

Olmasaydı sonumuz böyle be gözüm..

Görüş Bildir