Görüş Bildir
Haberler
IŞİD 28 Türk TIR Şoförünü Rehin Aldı

IŞİD 28 Türk TIR Şoförünü Rehin Aldı

Onedio Medya
10.06.2014 - 11:17 Son Güncelleme: 10.06.2014 - 15:07

Irak ordusu Musul'da güvenliği sağlamakta güçlük çekiyor. [Fotoğraf: Al Jazeera]

İçeriğin Devamı Aşağıda

IŞİD Musul'u Ele Geçirdi

Irak Şam İslam Devleti, Irak'ın kuzeyindeki Musul'da kontrolü ele geçirdi. Kentten kaçan birçok kişi Kürt Özerk Bölgesi'ne sığındı. Kenti terk eden Musul Valisi ‘Ordu ve güvenlik güçlerinin hızlı bir biçimde çöküşü, kasıtlı bir ihmal olduğunu akla getiriyor’ dedi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) milisleri, Musul Havalimanı ile kentin bazı bölgelerinin kontrolünü ele geçirdi. IŞİD'in eline geçen yerler arasında kentin güneyindeki Tayaran Mahallesi, Ninova operasyon binası da var.

Güvenlik kaynakları, kontrolü IŞİD'in eline geçen bölgede yaşayan hükümet görevlilerinin uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen aileleriyle kaçmaya başladığını ifade etti. Çok sayıda kişi Kürdistan Özerk Bölgesi'ne sığındı.

Doğan Haber Ajansı, İskenderun Limanı'ndan Musul'un Geyara Termik Santrali'ne mazot taşıyan 28 Türk tır şoförünün IŞİD tarafından rehin alındığını duyurdu.

Anadolu Ajansı 'nın emniyet kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, IŞİD milisleri Musul'un batısındaki Baduş ilçesinde bulunan Baduş Cezaevi'ne saldırı düzenledi. Saldırı sonucu 3 bin tutuklu ve mahkûm cezaevinden firar etti. Firar edenler arasında El Kaide ve IŞİD yöneticileri de bulunuyor.

Irak ordu birlikleriyle IŞİD milisleri arasında çatışmalar devam ediyor. IŞİD, Musul kentinin tamamının kontrolünü ele geçirmek için saldırıyor.

Musul'un IŞİD'in kontrolüne geçen bölgesinde yayın yapan Sema ve Ninova el Gad televizyon kanallarının yayını da durdu.

'Kentin büyük bölümü milislerin elinde'

Irak Parlamentosu Başkanı Usame Nuceyfi'nin kardeşi olan Musul Valisi Esil Nuceyfi, kentin büyük bölümünün silahlıların elinde olduğunu söyledi.

Al Jazeera'nin yayınına telefonla bağlanan Nuceyfi, kendisinin Musul’un kırsalında bir bölgede olduğunu söyledi ama kesin yeri hakkında bilgi vermedi.

Esil Nuceyfi Irak ordu birliklerinin silahlılar karşısında çöktüğünü, güvenlik güçlerinin kenti kendilerinden önce terk ettiğini söyleyerek, bu durumda bazı şüphelerinin bulunduğunu dile getirdi.

Nuceyfi, 'Ordu ve güvenlik güçlerinin hızlı bir biçimde çöküşü, kasıtlı bir ihmal olduğunu akla getiriyor' dedi.

Musul Valisi gelecekte ne olabileceğine dair de şunları söyledi:

'Hakikaten net bir fikrim yok. Olaylar daha yeni. Etrafımızdaki insanlarla istişare edip bir değerlendirme yapmamız gerekecek. Gece Sayın İçişleri Bakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Özel Kalem Müdürü beni aradılar ve Kürdistan Özerk Bölgesi’nden yardım talep etmemi istediler. Ama öyle anlaşılıyor ki vakit artık geç ve özerk yönetim de Musul’a müdahale için zaten Maliki’nin kendisinden izin alması gerekiyor.'

Nuceyfi, Al Jazeera’nin yönelttiği, Kürt Özerk Yönetimi’nin Musul’da yaşanan krizle ilgili ne yapabileceğine ilişkin soruyu da şöyle cevapladı:

'Kürdistan da tehdit altında. Çünkü, IŞİD artık Kürdistan Bölgesi sınırına gelmiş bulunuyor. Aralarında hiçbir engel yok şu an. Doğal olarak büyük ölçüde etkilenecektir. Bana göre sadece Kürt Özerk Bölgesi değil uluslararası bir müdahale gereklidir. Musul büyük bir kent. Eğer IŞİD’in elinde kalmaya devam ederse bölgenin haritalarının değişmesine sebep olur.'

Anbar Üniversitesi'nde rehin alma olayı

IŞİD, cumartesi günü Anbar Üniversitesi'ne saldırarak, bazı güvenlik görevlilerini öldürmüş, aralarında öğretim üyeleri ile öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi rehin almıştı. Örgüt üyelerinin bir süre sonra rehin tuttuğu bin 300 öğrenciyi serbest bıraktığı duyurulmuştu.

IŞİD, Anbar eyaletinde Ramadi ve Felluce kentlerinde de bazı bölgeleri elinde bulunduruyor.

IŞİD’in Musul’da bazı bölgeleri ele geçirmesine kadar varan olaylar, Sünni Milletvekili Ahmed Alvani’nin 28 Aralık'ta tutuklanması ve ardından Anbar eyaletinin en büyük kenti Ramadi'de süren hükümet karşıtı gösterilerin yapıldığı alanın Irak ordusu tarafından basılmasıyla başlamıştı.

Bunun üzerine ayaklanan Sünni aşiretler ile Irak ordusu arasında Felluce ve Ramadi’de çatışmalar başladı.

Kaynak: Al Jazeera ve Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/isi...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın