2019'da Dünyamız İçin Yapabileceğiniz En İyi Şey: Daha Az Et Tüketmek

304PAYLAŞIM

Daha az et tüketmek, 2019 yılında dünyamızı kurtarmak için yapabileceğimiz en iyi şey! Neden mi? Cevabı sizler için Unilad'dan derledik.

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/science/eating-...

Dürüst olmak gerekirse veganlarla ilgili ne kadar çok şaka yapılsa da, manevi olarak gerekçelerini dayandırdıkları sebeplerle oldukça iyiler.

Veganlar gerçek anlamda her gün hem hayvanların hayatını hem de gezegenimizi kurtarıyorlar. Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da uyarılar yapıldı. Et tüketiminin çevreye çok büyük bir etkisi oluyor ve bir kişi olarak beslenme alışkanlığımızı değiştirmenin bir şeyi değiştirmeyeceğini düşünsek de her şeyin küçük değişimlerle ve adımlarla başladığını hatırlamamız gerek. Atılan her adım, yapılan her değişimin bir artısı illaki vardır.

Guardian'ın raporlarına göre geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırma et tüketiminin devasa etkisini gösteriyor.

Özellikle sığır eti ve domuz eti tüketimi iklim değişikliği sürecini hızlandırıyor, karayı ve su yollarını kirletiyor. Geçtiğimiz yılın başında yayımlanan raporlara göre dünya 6. kitlesel yok oluşun tam ortasında. Böyle bir nesil tükenme durumu 65 milyon yıldır görülmemişti hem de. Bu şekilde devam edersek insan ırkı olarak, dünyadaki türlerin üçte ikisinin neslinin tükenmesine neden olabiliriz.

Bu kriz ve endüstrileşmiş tarım nedeniyle çiftlik hayvanları ve insanlar bütün memelilerin %96'sını oluşturuyor.

"Cowspiracy" adlı belgeselin yapımcılarından Keegan Kuhn, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: 

"Şu an 65 milyon yıldır bu evrende görülen en büyük kitlesel yok oluşu yaşıyoruz. Türlerin yok olmasının en temel nedeni ise hayvanların yalnızca besin için yetiştirilmesi. Besi hayvanlarına yer açmak için tehdit altında olan ve nesilleri tükenen türlerin doğal yaşam alanlarını temizliyoruz. Bu türlerin yakın zamanda olması beklenen yok oluşundan kurtulma ihtimalini de maalesef ortadan kaldırıyoruz."

Yine besi hayvanları için yok edilen ormanların etkisi suni gübre ve ineklerin metan emisyonunun etkisiyle birleşince dünyadaki bütün araba, kamyon ve uçakların gaz emisyonu kadar gaz üretimi ortaya çıktı.

Bu arada et yetiştirmek için uygulanan yöntemler de akarsuların, nehirlerin ve okyanusların ciddi anlamda kirlenmesine neden oluyor. 

Yine Guardian'ın raporlarına göre bilim insanları aşırı et tüketiminin, iklim değişikliğinin tehlikeli boyutlarını önlemek için azaltılması gerektiğini vurguluyorlar. Özellikle batı ülkelerinde %90 kadar bir azalmaya gidilmesi gerekiyor. Bunun için de yine "fleksitaryen" beslenme öneriliyor. Daha çok bitkisel besinler tüketilirken, bir yandan da hayvansal gıdaların da etin de aşırıya kaçılmadan kullanılmasına fleksitaryen beslenme deniyor. 

İnsanları daha az et yemeye teşvik etmenin yanı sıra kırmızı ete vergi artışı gibi öneriler de var. Ama hepsinden önemlisi de et tüketimi konusunda daha bilinçli davranmaya başlamamız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kedili-bir-ev

valla zaten biz yemiyoruz bunu onedioda paylaşınca farkındalık olmuyor hepimiz çoğunluk orta sınıfız zaten asıl iki lokma alıp çöpe atanlarda burada gezmez.

kendineassassin

65 milyon yıldır görülmeyen bu tükeniş, 65 milyon yıldır tükettiğimiz etle değil de geliştirdiğimiz teknolojiyle ilgili olmasın sakın?? (: Zâten öyle çok et tüketebildiğimiz yok; ama ne zaman böyle düşük zekâlı bir vegan propagandası görsem üç Adana dürüm birden söyleyip gömesim geliyor..

chill.out.brain

bokunu çıkaranlar israfı bi azaltsın önce sonrasını düşünürüz. zaten yiyemeyen adama daha az tüket demek de ne bileyim...

chuck-berry

Et girmeyen yere dert girer...

jose_eduardo

yorumlar inanılmaz cehalet kokuyor. arkadaşlar et mevzusu hem sağlık için iyi değil hem doğa için hem de şu kahvaltıda ciğer yiyorum diyen arkadaş eğer ki bir paralel evren varsa umarım inekler ananın ciğerini kahvaltıda yiyordur biraz empati ya et yemek nasıl bir vahşettir ne iğrençsiniz yam yamlar sığırların kedi köpekten hiç bir farkı yok...

kendineassassin

He sığırım, he.. Benzer bir paralel evrende de marullar örgütlenmiş, senin ananı kovalıyorlarmış; yakalarlarsa salataya doğrayacaklarmış..

ozan-yuksel1

Kusura bakmayın da vegan propagandası yapacağınıza biraz küresel sanayileşmeye değinin bir et mi dert oldu. bu arada paralel evrende beni yakalayıp yiyene afiyet olsun. :)

Görüş Bildir