2018 Yolsuzluk Algı Endeksi'nde 78. Sıradayız: Türkiye 'Demokrasi Geleneği Bulunmayan Ülkeler' Arasında

 > 
119PAYLAŞIM

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 2018 Yolsuzluk Algı Endeksi'ni açıkladı. 78. sırada bulunan Türkiye, demokrasi geleneği olmayan ülkeler ile bir arada yer aldı.

180 ülkenin değerlendirildiği listede, 100 puan üzerinden 50'nin altında kalan ülkeler 'yolsuz ülkeler' olarak ifade edildi.

Dünya Şeffaflık Örgütü tarafından açıklanan Yolsuzluk Algı Endeksi'nde değerlendirilen 180 ülkenin üçte ikisi, 50 puanın altında kalarak 'yolsuz ülkeler' olarak ifade edildi.

Örgüt, yolsuzluk konusunda dünya genelinde bir artış olduğunu belirtti.

Ülkelere göre 2018 Yolsuzluk Endeksi sonuçları şu şekilde 👇

Listenin zirvesinde İskandinav ülkeleri var.

DW Türkçe'nin haberine göre endeksin ilk sırasında, 100 üzerinden 88 puanla Danimarka yer aldı. İkinci sırada 87 puan ile Yeni Zelanda yer alırken, üçüncü sırayı İsveç, İsviçre, Finlandiya ve Singapur paylaştı.

Türkiye, 'demokrasi geleneği bulunmayan ülkeler' ile aynı kategoride.

Türkiye, geçen yıla nazaran bir puanlık bir artışla, 41 puan alarak listenin 78. sırasında yer aldı. Şeffaflık Örgütü'nün verilerine göre Türkiye, Santa Lucia, Bahreyn, Suriye ve Macaristan ile birlikte 2012 yılından bu yana en çok puan kaybeden 5 ülke arasında.

'Yolsuzluk Algı Endeksi'nde düşüş yaşayan ülkeler, Demokrasi Endeksi'nde de düşüş yaşayan ülkeler oldu.'

Şeffaflık Örgütü, internet sitesinde Türkiye ile ilgili şu açıklamayı yaptı 👇

2018 yılı sonuçları, yolsuzluğa dair algının; hukuk devleti ilkeleri, basın özgürlüğü, sivil toplumun gücü, örgütlenme ve ifade özgürlüğü gibi konularla doğrudan ilgili olduğunu göstermektedir. Bu alanlarda yaşanan ihlaller Türkiye’nin dünya ortalamasının üzerine çıkmasına engel olmaktadır. Güçler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve liyakat ilkelerine yönelik ihlaller, Kamu İhale Kanunu’nun lafzına ve ruhuna aykırı uygulamalar, Kamu Özel İşbirliği projelerinde ve özelleştirme süreçlerinde kamu çıkarına aykırı ihale süreçleri ve uygulamalar öne çıkan sorunlar arasında görülmektedir. Demokrasinin vazgeçilmez kurumlarının gitgide zayıflaması ile Yolsuzluk Algı Endeksi’nde Türkiye, demokrasi geleneği bulunmayan ülkelerle aynı kategoride anılmaktadır.

Türkiye, geçen sene aldığı 40 puanla endekste 81. sırada yer almıştı.

Düşüşe Devam: Türkiye 'Yolsuzluk Algısı Endeksi'nde OECD Ülkeleri İçinde Sondan İkinci - onedio.com
Düşüşe Devam: Türkiye 'Yolsuzluk Algısı Endeksi'nde OECD Ülkeleri İçinde Sondan İkinci - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir