14 Mart Tıp Bayramı'nda Acı Tablo: Son 3 Yılda Ağır İş Yükü Altında Kalan 431 Sağlık Çalışanı İntihar Etti

 > 
488PAYLAŞIM

Son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik, 46 bin 361 sözlü ve fiili şiddet içeren vaka kayıtlara geçti. CHP’li doktor milletvekili Murat Emir, BİMER’e sağlık çalışanları hakkında sorular yöneltti ve aldığı yanıtlar acı tabloyu gözler önüne serdi. Başbakanlık verilerine göre yalnızca son üç yılda iş yükü altında kalan 431 sağlık çalışanı intihar etti. 

Mecburi hizmet ve izin kullanamadan ayda 15 nöbet ve kesintisiz 36 saat mesai...

24 saat içinde 3 intihar: İnsanlara umut olmayı seçmiş sağlık çalışanlarını hayatını sonlandırmaya götüren koşullar, tartışmaların odağındaydı.

Son 24 Saat İçerisinde İki Doktor ve Bir Tıp Fakültesi Öğrencisi Yaşamına Son Verdi - onedio.com
Son 24 Saat İçerisinde İki Doktor ve Bir Tıp Fakültesi Öğrencisi Yaşamına Son Verdi - onedio.com

Bu intiharların hemen ardından 7 Kasım’da CHP Ankara milletvekili Murat Emir’in Başbakanlık Bilgi Edinme Merkezi’ne (BİMER) sorduğu sorulara yanıtlar yeni geldi.

BİMER sadece son 3 yılın verilerini sundu...

Başbakanlık “Ülkemizde son 5 yılda yıllar itibariyle kaç sağlık çalışanımız intihar etmiştir? Bunların kaçı hekimdir, kaçı hemşiredir? Kaçı yardımcı sağlık personelidir?” sorularına yalnızca son 3 yılın verilerii ile yanıt verdi.

Cumhuriyet'ten Şeyma Paşayiğit'in aktardığı bilgiye göre kendi verilerinden tereddüt ettiğini belirten Başbakanlık, yanıtında gerekçe olarak “Daha önceki yıllara ait verilerin doğruluğu ve bütünlüğüne ilişkin tereddütler bulunuyor olması nedeniyle 2015 yılından itibaren sistemde bulunan veriler üzerinden gerekli çalışma yapılmıştır” denildi.

Başbakanlık verilerine göre; 2015’te 10’u hekim, 71’i hemşire, 99’u diğer personelden oluşan 180 sağlık çalışanı intihar etti.

2016’da 11’i hekim, 56’sı hemşire, 62’si diğer personel olmak üzere 129 sağlık çalışanı intihar etti.

2017'de ise 3’ü hekim, 53’ü hemşire, 66’sı diğer personelden oluşan 122 sağlık çalışanı ağır çalışma koşullarını kaldıramadı.

SES: 'Yüzde 62 şiddet gördü'

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddetin bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekmek için 800 sağlık çalışanının katılım gösterdiği bir anket düzenledi. 

Ankete göre: 

  • Sağlık çalışanlarının 441’i sözel, 57’i fiziksel olmak üzere 498’i yani yüzde 62.3’ü şiddete uğradığını belirtti. 

  • Sonuçlarda, 156 sağlık çalışanının birden çok kez şiddete uğradığını yani şiddet oranının yüzde 82’ye çıktığı belirtildi. 

  • En çok şiddete maruz kalanlar hemşire, hekim ve güvenlik görevlileri olarak sıralandı. 

  • Sağlık çalışanları, 'şiddetin kimin tarafından uygulandığı' sorusuna ise yüzde 78 hasta ve yakınları, yüzde 10 yöneticiler, yüzde 4 birim sorumluları, yüzde 4 çalışma arkadaşı yanıtını verdi. 

  • Şiddet görmüş 33 sağlık çalışanının beyaz kod vermesine karşın hiçbir sonuç alamaması dikkat çekti.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl'ün hazırladığı rapora göre, son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik sözlü ve fiili şiddet içeren 46 bin 361 vaka kayıtlara geçti.

Sosyal medyadan da Tıp Bayramı ile ilgili mesajlar atıldı: 'İyi ki varsınız'

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir