1300 Yıl Önce Basılan İngiliz Parasının Üzerinde Arapça Yazı: 'La İlahe İllallah'

-

Tarih araştırmacılarına kaynaklık eden önemli materyallerden birisi de kadim paralardır. Nitekim bu paraların incelenmesi için 'nümizmatik' , hususi bir bilim halinde ortaya çıkmıştır. Buradaki yazımıza konu olan para ise, 8. asır güney İngiltere'deki Mersiya Krallığı'na aittir. Meseleyi ilginç hale getiren şey ise, paranın üzerinde Arapça ibarelerin bulunmasıdır.

Kadim bir paradan neler öğrenebiliriz?

Yukarıda nümizmatik biliminden kısaca bahsetmiştik. Bu araştırma alanı sayesinde incelenen kadim paralardan birçok bilgi elde edilir. Paraların üzerinde sıklıkla sınırları içerisinde bastırılan siyasi teşkilat hükümdarının adı ve unvanı bulunur. Bunun dışında hangi tarihte, nerede darp edildiği de bilgisi de kadim paraların üzerinde bulunabilmektedir. Hatta bir paranın üzerindeki ibarelerden, onu kullanan toplumun dini inançları bile tahmin edilebilir. İşte bütün bu verileri içerisinde bulundurması bakımından kadim paralar, tarihi kaynaklar arasında mühim bir konuma sahiptir.

Arapça parayı bastıran kral: Mersiyalı Offa

Kral Offa, ortada at üzerinde tasvir edilmiş.

Kral Offa, 757- 796 yılları arasında, Britanya'nın güney kısmında mevcut olan bir krallığa hükmetmişti. Mersiya adlı bu krallık, Anglosakson devrinin en güçlü yapılanmalarından birisiydi. Bir iç savaş neticesinde yönetimi ele geçiren Offa, kısa sürede yüksek mevkilere erişmiş ve hatta Papa I. Adrian tarafından Anglosaksonların Kralı ilan edilmişti.

Mersiya Krallığı

Yaklaşık 800'lü yılların başında, Britanya'nın durumunu gösteren harita.

Üzerinde Arapça ifadeler bulunan paranın basımı da Kral Offa döneminde, Mersiya topraklarında icra edilmişti. Arkeolojik kazılar sırasında keşfedilen bu paranın üzerinde bulunan Arapça ifadeler, uzmanların kafasını karıştırmıştı. Herkesin aklındaki soru, Arapça ifadelerin Mersiya Krallığı'nın parasında ne işi olduğu yönündeydi.

Kral Offa'nın Parası

Paranın bir yüzünde Kral Offa'nın adı ve diğer yüzünde Arapça 'La İlahe İllallah Muhammed'ur Resulullah' ifadeleri görülmektedir. Aynı zamanda paranın etrafında da "Allah, Muhammed'i yeryüzünde size bu dini hakim kılsın diye gönderdi''  ayeti Arapça olarak yazılmıştır.

Arapça kelimelerin yazımındaki birtakım imla hataları ve kûfi yazı usulünün iyi bir biçimde tatbik edilmemiş olması, uzmanları bu paranın Abbasi Halifesi El- Mansur'un darp ettirdiği paralardan taklit edildiği sonucuna götürdü. Fakat bu sefer de Mersiya Kralının neden Abbasi Halifesinin parasını taklit ettiği sorusu peyda olmuştu. Bu soruya cevaben Mersiya Kralı Offa'nın Müslümanlığı kabul ettiğini savunanlar ortaya çıkmıştır. Bir başka uzman görüşü olarak ise, Offa'nın bu paraları, Abbasilerin hükmettiği topraklarda kendi halkı tarafından kullanılmak üzere bastırdığı yönündedir.

Kral Offa'nın parası günümüzde British Museum'da ziyaretçilerine kendini sergilemektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-yaman3

bu parayı basan kişi King Offa dır ve Kelt soylu bir kral ve sadece para değil Kelt haçı vardır ve ortası besmele yazar degerli taşlardan yapılmış bir kelt haçı

puandorg

Ne paraymış, müzede "kendini" sergileyebiliyormuş.

mr.j

Adam bildiğin sahte para basmış lan :D

enk-capital

Shakespear de Şeyh Pir çıkıyomuş gerçekten :D Ne gülerim ha!

adem-onur-tunc

Kelt diyen arkadaşlar anglosakson ları bir araştırsınlar. keltler roma devrinden önce hüküm sürdüler adada. daha sonra angıllar ve saxonlar adaya göç ettiler ve yerleştiler. o devirdeki krallıklar anglosaksondur. ingliz kelimesinin de atawsıdır ayrıca.

john-dee

Keltler normalde pagandır ve pagan erkek ve kadın rahipler vardır. Bu rahiplere druid diyoruz. Bugün inglitere kraliçeside baş druiddir. Druidlerin tuttuğu anallardan biliyoruz yani zabıtlardan hala bu belgeler mevcuttur.

adem-onur-tunc

evet keltler ingilterede yaşadılar ama roma dönemi öncesinde baskın toplumdular daha sonra göçlerle anglo saxon kültürü oluştu. yukarda bahsedilen devir anglosaxon devri

john-dee

O dönemde baskın olmuş olabilirler ama sonuçta anglo saxon döneminde de hiç kelt yok muydu? Bugün bile İrlandalılar kelt kökenli mi tartışması var. Mesela İskoçlarla alakaları pek yok ama Galler bölgesinde yaşayan insanların da atası kabul edilir. Mesela baskentleri Cardiff in keltçedeki adı "caerdydd" dir. School olan okula ysgol derler. Zaten Galler'deki tabelalarda hem ingilizce hem keltce yazar hersey. Ama iskoçları karıştırmamak lazım iskoçların atası farklıdır

adem-onur-tunc

irlandalılar gallerliler fransadaki britonlar bunalrın atalarının kelt olduğu bu gün zaten biliniyor. ama bunların yaşadıkları yerler zaten belli. yukarda gösterilen alan anglosaxonların göç ettiği merkez alanlardan biri zaten. tamam keltler vardı elbet ama bölgeleri yaşadıkları yerler belliydi. aynı şekilde anglosaxonlarında belli

john-dee

Tamam irlanda gallerin ataları olduğunu kabul ediyosun elbet oralarda keltlerde vardı diyosunda Kral offanın mı kelt soylu olduğunu kabul etmiyo musun :) Ağırlıklı olarak anglo saxonlar göç etmiş olabilir o dönem ona itirazım yok. Ayrıca bu adamın kendine ait kelt haçıda vardır.

adem-onur-tunc

adam anglosaxonların en güçlü krallıklarından birini kurmuş. kelt hacı kullanmış olabilir eyvallah. ama bu adam bildiğin anglosaxon. osmanlıda da davud yıldızı kullanıldı osmanlı yahudimi oldu?

john-dee

Ben onu fikri desteklesin diye söyledim dediğim gibi druidlerin tuttukları kayıtlarda yazıyor. Anglosaxon kralı diye kelt soylu olamaz diye bişey yok. Hitlerde avusturyalıydı Almanyanın başıydı. Bu adamda kelt soylu bir adam. Druid anallarında yani zabıtlarında geçiyor

Görüş Bildir