10 Madde ile 11 Eylül Saldırısı ve Akıllarda Kalan Soru İşaretleri

 > -

11 Eylül 2001'de ABD'nin New York şehrinde ikiz kulelere yapılan saldırının yıl dönümünde az bilinen gerçekler, düşündüren detaylar...

1. Bugün 11 Eylül'ün 15. yıl dönümü

Hayatını kaybeden binlerce ABD'li, ekonominin uğradığı trilyon doların üzerinde zarar ve olayların ardından Ortdoğu'ya hareket eden, Ortadoğu'yu yeniden dizayn eden askeri harekatlar...

Dönemin ABD Başkanı George W. Bush saldırıyı öğrenirken 

2. Saldırganlar NSA'de

Saldırganların olayın öncesinde Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA merkezinin yakınlarında bir motelde kaldıkları ortaya çıkartıldı.

3. New York geneline yayılan yangınlar 100 günde söndürülebildi

Saldırının ardından teyakkuza geçen itfaiye birlikleri, sıçrayan yangınları ve bunla ilişkili olayları tam 100 günde bitirebildi.

Kaynak: 21 awful truths about 9/11

4. 100 milyon dolara yakın değere sahip sanat eseri yok oldu

Saldırı düzenlenen kulelerde, başta Picasso olmak üzere birçok büyük sanatçının önemli eserleri bulunuyordu. Bu sanat eserlerinin değerininin 100 milyon dolar değerinde olduğu ifade ediliyor.

5. Olay anının canlı yayını

CNN https://www.youtube.com/watch?v=rsIWPPw-JzU

ABC https://www.youtube.com/watch?v=58TpAXMk2bI

FOX https://www.youtube.com/watch?v=51oNuVlSJqA

6. Saldırının dehşet boyutu

Dünya Ticaret Merkezi saldırısı sonrasında 2976 kişi hayatını kaybetti. Bu kişilerden yalnızca 290 tanesinin cesedi parçalanmadan bulunabildi.

200'e yakın kişiyse binadan atlayarak yaşamını yitirmiştir

7. Havayolu şirketlerinin hisselerindeki ilginç değişim

ABD'nin iki büyük havayolları firmasının hisselerinde, saldırının hemen öncesindeki ciddi düşüş akıllara ilginç soruları getiriyordu. Büyük hissedarlar bir yerlerden tüyo mu almıştı?

Altta grafiği detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Saldırı öncesi American Airlines ve United Airlines hisseleri

Detaylar;

9-11 Research: Insider Trading

8. Enkazların altında binlerce hatıra

Dünya Ticaret Merkezi enkazının altında 60 binden fazla kişisel eşya bulundu. Bunların 144'ü alyans, 437'si saatti...

9. Saldırıların ABD'ye maliyeti

Saldırıların ardından ABD'de piyasa kapandı. Dolar sert şekilde düştü, petrol fiyatları arttı. 

Bir milyonun üzerinde kişi yaşananların ardından işsiz kaldı. Sivil havacılık üç gün durdu...

Tüm maliyetler hesaplandığında trilyon doları geçen bir zarar söz konusu. Tüm dünya genelinde ticari havacılık sektörü milyarlarca dolar zarar etti. Yaşananların ardından Avrupada birçok havayolu firması zarar etti, kapanma noktasına geldi. Bazıları kapandı. Swissair devlet desteği ile SWISS ismini alarak devam etmeye karar verdi.

10. Saldırılardan kısa bir süre önce binayı 99 yıllığına kiralayan yapsatçı Larry Silverstein,

Larry Silverstein'in 11 Eylül saldırısı öncesinde böylesine uzun vadeli bir işe girmesi, kafalarda soru işareti bırakmıştı.

Saldırıda ölenlerin hatırasını yaşatmak adına yapılan anıtın yanında, büyük bir ticaret merkezi inşa edilmesi kararlaştırıldı.

ve anıtın üzerinde yükselen ticaret merkezi...

11 Eylül Saldırıları ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Komplo olduğuna inanıyorum.
Tarihin en büyük terör saldırısı.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bawarian

El kaide ye nasıl din örgütü dersiniz ya sizin gibi bir siteden beklemezdim.Bunlar din örgütü olduğunu söyleyip masum insanları öldürüyor sadece İslam dinini kullanıp müslümanları terörist göstermek bunların amacı hâlâ uyanamadınız mı siz uyanın artık uyanın.

gokay-varcok

açıklık getirmek gerekirse bunla ilgili begeseller bile var amerika anayasa kabulü için bu oynu oynuyor çok fazla insan ölmediği için diğer zamanlar bir başka bina patlatılıyor

taner.beyribey

Bizim ülkedeki darbe girişimine komplo demek saçmaysa buna da komplo demek saçma bence Abd sırf Afganistan ve Irak işgali için 3000 vatandaşını niye öldürsün?

samed_yildiz

Büyük devletler terörü ulusal çıkarları için kullanır hatta gerektiğinde kendi vatandaşlarına bile. Neden ve sonuçlarına baktığımızda bu saldırının cia eliyle kurgulandığına dair güçlü deliller bulmak güç değil.

sezginkara96

Amerikan hükumeti bunu hazar denizi üzerinden boru hatları ile petrol taşıyabilmek için afganistana saldırıp petrole hakim olup ortadoğuda üs kurmek ve ıraka girmek yaptı

mrs.patates

Komplo veya değil orada ölen 3000 e yakın insan var. Yüzlerce anne, baba, evlat, kardeş... Şu an da binlerce hatta milyonlarca ölüm var. Ben şu an bir böceği öldürsem aklımı ondan alamıyorken bu kadar vicdansızlaşmak, merhametsizleşmek...

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriFacebookolayonedio
Görüş Bildir