Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

1071'de Türklere Anadolu'nun Kapısının Açılması ve Orta Asya'dan Göç Bir Efsane miymiş?

150PAYLAŞIM

Orta Asya'dan göçle gelenler 1100'lü yıllarda "Danişmentname'yi yazmışlardı ancak içerisinde Türk olduklarına dair bir kelime bile yok.

Tarih kitaplarında geçen şu cümleyi ezbere biliriz: Türkler 1071'de Malazgirt Savaşı ile Bizans ordusunu mağlup ederek Anadolu'nun kapısını açtı.

Bu savaş sonrasında Anadolu'nun Türkleştiği ve kültürel olarak bugün de izlerini hissettiğimiz her şeyin oluşmaya başladığını da biliriz. Daha doğrusu tarih kitapları bunu söylüyor. Peki güncel bilgi ve araştırmalara baktığımız zaman bu bilgilerin tartışmalı olduğunu söylesek?

Gelin, bu alternatif tarih neler diyormuş bir bakalım.

Son yirmi yıldır dünyanın en prestijli araştırma üniversitelerinde genetik köklerin araştırıldığı çalışmalar yapılıyor.

Bu çalışmaların sonucu olarak kişilerin dünyanın hangi bölgesindeki genetik kodlara sahip olduğu, çok tutarlı oranlarla ortaya çıkarılabiliyor. Yani hayatında hiç Fransa'ya gitmemiş birinin genetik haritasında yüksek oranda "Fransızlık" olabiliyor. Bu kontrol edebileceğimiz ya da değiştirebileceğimiz bir şey değil.

Eldeki örnekler çerçevesinde Türkiye ve çevre bölgelerinin genetik haritası şöyle çıkarılmıştı 👇

Dikkatli bakıldığında görüyoruz ki Anadolu'da doğup büyüyen Türkler, yani bizler genetik olarak bağımsız, özgün bir haplogruba sahibiz. Araştırmaya göre Orta Asya'yla olan köksel ortaklığımız yüzde onu bile bulmuyor, Ermenilerin dahil olduğu genetik kökle olan bağımız çok daha fazla. Bir baskın kök de Kuzey Afrika ile Arabistan bölgesinden geliyor.

Daha da yaklaşalım bu haritaya.

Slav ırkıyla büyük bir benzerliğimiz var, zaten Anadolu'nun bazı bölgelerinde bunu çok net hissediyoruz. İtalya, Almanya bölgesinin bizimle olan oransal benzerliği de Orta Asya genlerinden dört kat fazla.

Yani genetik olarak Orta Asya'dan geldiğimizi söylemek güç.

Antropoloji profesörü Timuçin Binder de araştırmaları ışığında bu tezi doğruluyor. Genetik araştırmalara göre Binder diyor ki; Türkiye'de yaşayan insanların çoğunluğu 40 bin yıl önce de burada yaşıyordu. Türkler 1071 yılında Anadolu'ya gelmedi, bu topraklara aitler. Orta Asya'dan geldiği söylenenler Anadolulu.

Orta Asya'dan bir göç olmadığından bahsedilmiyor ancak göç edenler Anadolu'yu şekillendirmek için çok az.

Tarih öncesi dönemden bu yana genetik olarak benzersiz yapıyı korumuş Anadolu halkı arasına Orta Asya'dan göçle katılanların sayısı yüzde 10-15 civarında. Göç edenler de nüfus yapısını değiştirmekten uzak, buraya geldikten sonra Anadolu'da genetik yapılarını yitirmişler. Tabii Binder şunu da not düşüyor; Gelenler Türk mü, İranlı mı veya Afgan mı, bunu nasıl bileceğiz?

Burada Binder'den alıntılayarak Türklüğün sonradan adlandırılmış bir kültürel kimlik olduğunu vurgulamak gerek.

Yani iki yüz yıl önce ortaya çıkmış Türklük kavramı bir yana Anadolu'da yaşayanların tarihi çok eski. Hal böyleyken herkese Türk demek de güç, hatta Uygurlar'a biz Türk diyoruz ancak onlar kendilerine Türk demiyor.

Tarihsel bir noktadan bakalım, Orta Asya'dan göçle gelenler 1100'lü yıllarda "Danişmentname'yi yazmışlardı ancak içerisinde Türk olduklarına dair bir kelime bile yok. 

Araştırmalar ve antropolog Timuçin Binder böyle söylüyor, siz bu alternatif tarih hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynaklar: 1, 2, 3

Bu içerikler de ilginizi çekebilir.

Yaşlılar Aşılanırken Okula Başlamaları Planlanan Çocukları Aşılamak Neden Kimsenin Gündeminde Değil? - onedio.com
Yaşlılar Aşılanırken Okula Başlamaları Planlanan Çocukları Aşılamak Neden Kimsenin Gündeminde Değil? - onedio.com
Kadınların Otomobille Özgürce Gezip Tozmasını Engelleyen Erkek Egemen Kültür Baskısından Bıkmadık mı? - onedio.com
Kadınların Otomobille Özgürce Gezip Tozmasını Engelleyen Erkek Egemen Kültür Baskısından Bıkmadık mı? - onedio.com
Kaliteli Müziği Seven Minimalistlere Daha İyi Çalışmanın Anahtarını Sunan Elit Müzik Tarzı: Lo-Fi - onedio.com
Kaliteli Müziği Seven Minimalistlere Daha İyi Çalışmanın Anahtarını Sunan Elit Müzik Tarzı: Lo-Fi - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
flyingdaddy

Bugünün ABD'sinde 500 yıl yaşayın bakayım, 500 yıl sonra ırkınız belli olacak mı? Osmanlı Devleti ABD'den çok daha kompleks bir yapıydı, atalarımız bu yapının içinde yaşadı, ortada Asya kalıntısı olmaması normal. Ayrıca ne önemi var mk, hepimiz insanız.

umitmustafa.akdogan

Ama ermeniler, kürtler anadoluda yaşamış her ırk saf bir biz değiliz.... günümüzde ırksal genetik üzerine kurulu millet kavram mı kaldı ? artık topluluklar milletler kültür milliyetçiği üzerinde yapılanmakta, tanımlanmakta ...

aslozer

Danişmendname'yi hangi dille yazmışlar? Büyük ihtimalle konuştukları dil ait oldukları milleti gösterdiği için ayrıca belirtme gereği duymamışlardır. Ne bilsinler işin "Türkiyeli" noktasına geleceğini. Bilimsel dayanak buysa Boğaziçinin yeni rektörü olarak aday gösterilebilir. Liyakat açısından sorun yok.

jean-grey-phoenix

600 yıl Osmanlı hüküm sürdü Anadolu'da. O dönemlerde asyalılardan farksız olan fiziksel görünümümüzü yavaş yava yitirdik.Çünkü doğudan araplar ve batıdan avrupalılar akın akın buraya göç etti ve onlarla yüzyıllarca kaynaştık.

corpse-bride

kavimler göçü ile ırkların bırbırıne karısmasını hesaba katmamıslar mı burda

Görüş Bildir