Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Yaşındaki Bir Çocuğun Ortaya Attığı Matematik Sorusu Sosyal Medyanın Beynini Yaktı!

-

Çocuğunuzun ya da yeğeninizin size gelip, 'hocam bana bir ödev verdi fakat çözemedim, beraber bakalım mı?' dediği olmuştur, değil mi? Pek çoğumuz için bu durum defalarca yaşanmıştır hatta.

İngiltere'de okuyan 10 yaşındaki bir ilkokul öğrencisine, matematik hocası bir ev ödevi vermiş ve çocuk da soruyu çözemeyince, haliyle babasına koşmuş.

Matematik lisansı bitiren ve üstüne de ekonomi alanında master yapan baba, yaklaşık 1 saat boyunca soruyu çözemeyince, öncelikle kendi çevresine soruyu sormuş. Beraber okuduğu üniversite arkadaşlarına hatta matematik öğretmenlerine dahi yollamış soruyu fakat kimse sorunun cevabını bulamamış ve en son onlar da bulamayınca son çare olarak soruyu sosyal medyadan sormaya karar vermiş.

Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/t...

Öğretmenin sorduğu soru bu:

Soruda, ilk şeklin üzerinde bazı uzunluk değerleri verilmiş ve bu değerlerden yararlanılarak eşitliğin karşısındaki dikdörtgenlerin çevreleri sorulmuş.

Bakabildiniz mi soruya? Sizce cevap kaç?

32
40
44
48

Pek çok kişinin doğru cevabı bulma konusunda sorun yaşadığı bu soruda, doğal olarak birden fazla da cevap var. Bazıları çok komplike düşünülmemesi gerektiğini ve cevabın 32 olduğunu söylerken, bazıları ise -daha çok kabul gören- her iki soru için de cevabın 44 olduğunu söylüyor.

Şekilleri inceledikten sonra ikinci şeklin çevre hesabının, ilk olana göre çok daha komplike ve karmaşık olduğunu söylemek çok da zor değil aslında...

Soruya Twitter üzerinden cevap bulan bir kullanıcı, çözüme şöyle ulaşmış:

İlk şeklin çözüm önerisi:

İkinci şeklin çözüm önerisi:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
haci-doruk

Yurtdışında Sınavların Ne Kadar Kolay Olduğun Kanıtı,Bu Babayı Alsan Bizim LYS Geometri Sınavını Önüne Koysan Olimpiyat Sorusu Getirmişler Diye Söylenir Garibim.

yusufengin.bingol

her iki şeklinde çevresi 44cm

kutupmaymunu

Direk soruyu soran hocaya gitselermiş ya

recep-amca

Orada ki 2 cm yazısı kesin sol taraftaki küçük çıkıntıyı temsil ediyordur bütün hata oradan kaynaklanıyor. Bide böyle düşün Hilmiciğim :) Sonuç olarak cevap(lar) 44

uguryuksekol

Sonuç kaçsa kaç yani banane ya.

Görüş Bildir