Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Maddeyle Müzik Eğitiminin Çocuklarda İyilik Yapma Bilincini Oluşturmasındaki Etkisi

221PAYLAŞIM

“İnsanlara yapılabilecek en büyük iyilik, onlara, akıllarını kullanmayı öğretebilmektir.” 
-Moliere

"İyilik Yapma Bilincinin" çocukluk dönemlerinden itibaren kazandırılmasında birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise, sanatın en önemli alanlarından ve yapı taşlarından birisi olan müzik ve müzik eğitimidir.

Kaynak: https://books.google.com.tr/books?id=8Ez...

1. Bireyleri ve toplumları biçimlendirme, yönlendirme, değiştirme ve geliştirmede en etkili süreçlerin başında eğitim gelmektedir.

Eğitim kurumları ise; sorumluluk gerektiren bir yapıya sahip olduğu gibi müzik yolu ile eğitim de aynı sorumluluk duygularını içermektedir.

2. Okul öncesi eğitim ve ilköğretim evrelerindeki müzik eğitiminde bireye, asgari-ortak-temel müzik kültürü kazandırılır.

Ayrıca çeşitli müziksel araç ve gereçlerle yüz yüze gelme, çalışma ve kendini müziğin belli başlı davranış boyutlarında deneme fırsatı ve olanağı da verilir.

3. İlk yıllarda daha çok oyun biçiminde ya da oyunlaştırılarak yapılan bu çalışmalar ve denemeler, sonraki yıllarda giderek belirli etkinlikler ve davranış biçimlerine dönüşür.

Birey, oyun oynarken aynı zamanda sevmeyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı ve müzik eşliğinde oyunlar ile bu devinişsel ve duyuşsal ağırlıklı davranışları öğrenmekte ve uygulayabilmektedir.

4. Müzik insan yaşamını her evresinde yer alan bir olgudur.

Toplumları kaynaştıran bireyleri pozitif olmaya sevk eden müzik, insan yaşamında bireyin dengeli, sağlıklı, başarılı, duyarlı, mutlu olmasını sağlar.

5. Müzik yolu ile edinmiş olduğu disiplinli çalışmaya ve belli bir sorumluluğa sahip olan birey, bu yolla çevresi ile daha verimli, etkili, bilinçli, düzenli, sağlıklı bir iletişim kuracaktır.

Birey olarak insan, bebeklik döneminde ninnilerle, erken çocukluk döneminde sayışma, tekerleme, müzikli masal ve oyunlarla, geç çocukluk dönemlerinde türkü, şarkı, marş ve başka çeşitli müziklerle yoğrulur.

6. İçine kapanık bir çocuğun, yapılan gözlemler ve araştırmalar sonucunda müzik eğitimi aldığında, bu yolla, içe kapanıklığını kısa sürede üzerinden attığı sonucu ortaya çıkmış ve yaşama daha pozitif duygularla bakmaya başlamıştır.

Çocuklar, şarkılarla, müziklerle, iyi, olumlu olarak bakılan paylaşımı, gerek kendi aralarında gerekse toplum içerisinde iyilik yapmanın faydalarını müzik eğitimi yolu ile kavrayabilmektedirler.

7. İyilik yapma ve iyilik üzerine yazılan şarkı sözlerini de çocuklar, ezgiler eşliğinde çok rahatlıkla ve neşe içerisinde öğrenebilmektedirler.

Bu bağlamda iyilik yapma kavramı ile ilgili olarak müziğin bir eğitim aracı olduğunu söylemek mümkündür.

“İyilik yapmaktan üstün bir meziyet bilmiyorum.”  -Beethoven

8. Çocuklar eğitim almaya başladığı ilk yıllardan itibaren oyunlar eşliğinde paylaşımı, sevgiyi, birbirleri ile kaynaşmayı, belli disiplinleri, okulda ve evde uyulması gereken kuralları eğitimciler vasıtasıyla öğrenip uygulamaktadırlar.

Müziği de oyunlar içerisinde yaşayarak, müzik yolu ile; sevgi, mutluluk, neşe, doğa, hayvan, sağlık, iyilik, öğretmen, anne-baba, vatan, bayrak sevgisi ve benzeri konuları içerek şarkıları söyleyerek, dans ederek, uygulayarak yaşama geçirebilmektedirler.

9. Bu eğitsel okul şarkıları ve şarkı sözleri ile çocuklar, doğru-yanlış, iyi-kötü, sevgi-saygı kavramlarını daha küçük yaşlarda benimserler.

10. Bu sayede doğruları ve iyi olanı yapmaya çalışacak, yanlışlarından ve kötülüklerden kaçınma yoluna gideceklerdir.

“Müziğin olduğu yerde, kötülük barınmaz.”  -Cervantes

Kaynaklar;

  • TAHRAN, Nevzat (2004) “Makul Çözüm”

  • UÇAN, Ali (1994) “Müzik Eğitimi Temel Kavramlar-İlkeler-Yaklaşımlar” Ankara: Müzik Ansiklopedisi Yayınları

  • SUN, Muammer (2006) “Çocuklar ve Gençler İçin Şarkı Demeti” Ankara: Sun Yayınevi

  • www.turkiye-forum.org/iyilik

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tunahandolunay1

Bırık destek bile olunmuyor ki. Ne güzel müzik yapmış ama abonesi çok az

Görüş Bildir