'Yılın Köpek Fotoğrafçısı Yarışması' Kazananlarını Açıkladı: Hepsi Birbirinden Patili 30 Kare

177PAYLAŞIM

Her yıl, belki de dünyanın en eski köpek kuruluşu olan The Kennel Club, 'Yılın Köpek Fotoğrafçısı Yarışması' düzenliyor ve çekilen her bir fotoğraf insanı adeta büyülüyor. 

Prestijli yarışma bu yıl 12. kez düzenleniyor. 74 ülkeden yaklaşık 10.000 kişi katıldı yarışmaya. Yarışma 10 kategoride düzenlendi. Kategoriler arasında yer alan 'İnsanın En İyi Arkadaşı' kategorisinde çekilen fotoğraflar, insanoğlu ile köpekler arasındaki derin bağı gösteriyor. 

Bu yıl Portekiz'den Maria Davison arkadaşının ayağında dinlenen siyah bir yavru köpeğin fotoğrafıyla yarışmayı kazandı. Yarışmada kazananlar arasına giren 30 fotoğrafı sizler için Boredpanda'dan derledik.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/kennel-club-do...

1. Genel Kazanan ve 'İnsanın En İyi Arkadaşı' Kategorisinde 1. Olan Fotoğraf, Maria Davison Ramos, Portekiz

"Benim için gerçek ve samimi anları yakalamak, fotoğrafın amacıdır. Bu fotoğraf da o anlardan biri. Arkadaşım Yzma'yı yeni evlat edinmişti. Bir yandan mutfakta sohbet ederken, bir yandan da fotoğraf çekiyordum. Yer ve ışık o kadar mükemmeldi ki... Sonunda en çok gurur duyduğum fotoğraflardan birini çekmiş oldum."

2. 'Köpek Portresi' Kategorisinde, 2. Olan Fotoğraf, David Yanez, Birleşik Krallık

"Bu fotoğraf uzun bir orman yürüyüşü sonrasında çekildi. Ray'in bu asil ve muhteşem duruşu beni o kadar çok etkiledi ki... Birçok insan ona bakınca çizgilerinden ötürü kaplan olduğunu düşünüyor. 'Uyuyan Kaplan' bu fotoğrafım için en doğru başlık olsa gerek."

3. 'Kurtarma Köpekleri' Kategorisinde 3. Olan Fotoğraf, Kaylee Greer, Amerika

“Joshua eski soğuk kafesinin parmaklıklarının ardında, insanların neden yanından geçip gittiğini merak ederek bakıyordu. Her gün umuduna tutundu. Saatler günleri, günler ayları kovaladı ve Joshua beklemeye devam etti. 8 uzun aydan sonra hala ailesini bekliyordu. O da diğerleri gibi çok güzel bir köpek değil miydi? Sonra bir sabah yine yanından geçip gidenlerden birine o minik kuyruğunu sallarken, hayalleri gerçek oldu. Hikayesi sonsuza kadar değişti. Yanından geçip giden bendim ve o an kalbim daha çok sevgiyle, iyilikle ve saflıkla doldu. Joshua benimle eve geldi ve o gün ailenin resmi olarak bir üyesi oldu. Onu sahiplendikten sonraki sabah beraber ilk yürüyüşümüze gittik. Bu anı yakalayacak kadar şanslıydım. Hayatımın o minicik, küçücük anı onun o mükemmel gülümsemesi ile neşelendi. Joshua o an özgürlüğü bulduğunu, hak ettiği ikinci şansı elde ettiğini ve sonunda 'evinde' olduğunu anladı."

4. 'Oyun Oynayan Köpekler' Kategorisi, Kaylee Greener, Amerika

"Petey ve ben suyun kenarında duruyorduk. Pastel renkler omuzlarımızın üzerinde sonsuz bir güzellik oluşturuyordu. Sonrasında gökyüzünün rengi kızıla dönerken, Petey bir anda neşe içinde suya atladı. Benim de arkasından gelmemi istiyordu. Ben de onu takip ettim ve her tarafım acıyana kadar patilerini tuzlu, ılık suya vurup oynamaya başladı. Her tarafından kristal su damlaları vardı. Her bir pati vuruşu, bu küçücük anların mükemmelliğini ve bu küçük, güzel kaplerin saflığını fark etmemi sağladı."

5. 'Yavrular' Kategorisinde 2. Olan Fotoğraf, Tracy Kirby, İrlanda

“Ben normalde İngiltereli ama İrlanda'da yaşayan bir fotoğrafçıyım. Aynı zamanda bir köpek kurtarma vakfında gönüllüyüm. Kendisine yuva yarayan minik dostların fotoğraflarını çekiyorum. Kronik bir hastalığım ve bu köpekleri görmeye gitmek bana adeta bir terapi oluyor. Benim için cesaret ve dayanıklılık örneği oluşturuyorlar. Faye adlı bu minik yavru, yeni yuvasını arıyordu. Önceki hayatında birinci sınıf bir model olabilir. Nasıl oturacağını ve nasıl poz vereceğini o kadar iyi biliyordu ki.."

6. 'Oyun Oynayan Köpekler' Kategorisinde 2. Olan Fotoğraf, Rodrigo Capuski, Brezilya

"Bu fotoğraf papatyaların hasatından bir hafta önce çekilmişti. O hafta sonui fotoğraf çekmek için yeni yerler bulmaya karar vermişti. Papatya tarlası yaklaşık olarak 50 kilometre uzaktaydı. Leica o gün gerçekten çok eğlenmişti. Eve geldiğimizde her yeri sarıydı ve papatya kokuyordu."

7. 'Yaşlılar' Kategorisinde 1. Olan Fotoğraf John Liot, Birleşik Krallık

"Bu fotoğraf üç kurtarma köpeği ile birlikte yapılan bir çekimin parçasıydı. Güzel ve aydınlık bir Kasım gününde, güneş pencereden içeri sızıyordu. 12 yaşındaki Kelly yerini bulmuştu. Kanepenin üzerine çıkıp uyuklamaya başladı. Sahiplenilmeden önce çok kötü şeyler yaşamış olan bu güzel kız, etrafa karşı hem çok dikkatliydi hem de bazı davranış bozuklukları yaşıyordu. Neyse ki, kendisini sahiplenen aile onu çok sevdi. O kadar çok sevgi gördü ki, geçmiş yılları artık hatırlamak bile istemiyordu."

8. 'Köpek Portresi' Kategorisinde, 1. Olan Fotoğraf, Anastasia Vetkovskaya, Rusya

"Bu büyüleyici Afgan, fazlasıyla etkileyici ve duygusaldı."

9. 'İşte Köpek' Kategorisinde 1. Olan Fotoğraf, Sarah Caldecott, Birleşik Krallık

"Rita'nın bu fotoğrafı bu yıl Şubat ayında eğitim sırasında çekildi. Hava çok iyi değildi ve ışık hızlı bir şekilde gidiyordu."

10. 'İşte Köpekler' Kategorisinde 2. Olan Köpekler, Lucy Charman, Birleşik Krallık

"Bu fotoğraf geçen yıl yağmurlu ve fırtınalı bir Kasım günü yapılan uzun bir yürüyüşten sonra çekildi. Minikler ve toplama ekibi yağmur altında ama keyifli bir günden sonra biraz nefes almak için toplanmıştı."

11. 'Köpekleri Seviyorum Çünkü...' (11-17 yaş) 3. Olan Fotoğraf, Kirsten Van Ravenhorst, Hollanda

"Bu fotoğraf Hollanda'da keyifli bir öğleden sonra, yürüyüşten sonra çekildi. Fotoğraftaki köpek Fenrir, benim en genç köpeğim. Kendisi mükemmel bir modeldir. Bu sebeple ben de kameramı yeniden elime aldım."

12. 'Yavrular' Kategorisinde 3. Olan Fotoğraf, Ruud Lauritsen, Hollanda

"Üç aylık bu Alman Kurdu cinsi miniğin fotoğrafını çekmem istenmişti. Adı Aiko. Fotoğrafı Hollanda'da bir sahilde çektim. Aiko için bu hayatında ilkti. Koşuyordu, oynuyordu ve mümkün olduğunca diğer köpeklerle arkadaş olmaya çalışıyordu. Yarım saat sonra Aiko oturuyordu ve fotoğrafın çekilmesini bekliyordu."

13. 'Köpek Portresi' Kategorisinde 3. Olan Fotoğraf, Noel Bennett, Birleşik Krallık

"Bella her zaman benim için poz vermeye hazırdır. Dolayısıyla bahçenin tepesinden düşen yaprakları gördüğümde, bunun kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu biliyordum."

14. 'Genç Yavru Fotoğrafçısı' (11 yaş altı) Kategorisinde 1. Olan Fotoğraf, Dylan Jenkins, Birleşik Krallık

"Eğer gerçekten ama gerçekten özel bir şey görürsem, hemen fotoğrafını veya videosunu çekerim. Mosey'nin fotoğraflarını ve videolarını çekmeyi çok seviyorum. Çünkü Mosey çok komik, kibar ve uykucu bir minnoş. Aynı zamanda kuşların da fotoğraflarını ve videolarını çekmeyi çok seviyorum. Biraz kek vardı ve Mosey koklamaya başladı. Yaklaşık olarak 20 tane fotoğraf çektim ama bu içlerinden hem en iyisi, hem de en komik olanıydı."

15. 'Rehber Köpekler' Kategorisinde 1. Olan Fotoğraf, Alasdair Macleod, Birleşik Krallık

"Onun, 95 yaşındaki kıdemli pilot Duncan Currie'nin dikkatini çekmeye çalıştığı zamanlardaki sevgi dolu gözlerine bakıyordum."

16. 'Kurtarma Köpekleri' Kategorisinde 2. Olan Fotoğraf, Martin Tosh, Birleşik Krallık

"Fly aslında bir çiftliğe alınmadan önce istenmeyen bir ev köpeğiydi. Çiftlikte de bütün gün bağlı kalarak, yürüyüşe çıkmadan günlerini geçirdi. Neyse ki, kız kardeşim Anni ve eşi Alison onu kurtardılar. Şimdi çok daha mutlu bir hayatı var. Bu fotoğrafta sahilde, bir aile gezisinde çekildi."

17. 'İşte Köpekler' Kategorisinde 3. Olan Fotoğraf, Peter Steffensen, Danimarka

"Marley de hayatta ikinci bir şansı yakalayanlardan. Bir veteriner bu sağlıklı miniği uyutmayı reddedip, ona evini açtığında her şey değişti Marley için. Şimdi ise bütün gün tarlalarda oradan oraya koşarak, hatta ve hatta çobanlık yaparak mutlu bir hayat sürüyor."

18. 'Yaşlılar' Kategorisinde 3. Olan Fotoğraf, Tracy Kirby, İrlanda

“Ben normalde İngiltereli ama İrlanda'da yaşayan bir fotoğrafçıyım. Aynı zamanda bir köpek kurtarma vakfında gönüllüyüm. Kendisine yuva yarayan minik dostların fotoğraflarını çekiyorum. Kronik bir hastalığım ve bu köpekleri görmeye gitmek bana adeta bir terapi oluyor. Benim için cesaret ve dayanıklılık örneği oluşturuyorlar. Red 11 yaşında bir kurtarma köpeği ve bir arkadaşım tarafından evlat edinildi. Benim köpeğim, geçen yıl vefat etti ve dolayısıyla arkadaşımın annesi Red'i beni rahatlatmak için ziyarete getirdi. Onun fotoğrafını çekmeden duramadım. Şimdilerde bu güzellik, sevgi dolu harika bir hayat yaşıyor."

19. 'İnsanın En Yakın Arkadaşı' Kategorisinde 2. Olan Fotoğraf, Emma Williams, Birleşik Krallık

"Geçtiğimiz son beş yılda çılgınlar gibi fotoğrafçılık çalıştım. Denemeyi ve fotoğrafın sınırlarını zorlamayı seviyorum. Sekiz ay önce bu sevgi dolu fotoğrafı çektim."

20. 'Yavrular' Kategorisinde 1. Olan Fotoğraf, Mirjam Schreurs, Hollanda

"Ben Hollandalıyım ve küçük bir kasabada yaşıyorum. 4 yıldır fotoğraf çekiyorum ve geçen yılın sonundan beri yalnızca köpeklerin ve çocukların fotoğraflarını çekiyorum. Köpekler sadık dostlar ve onları çok seviyorum. Bu yüzden özellikle köpek fotoğraflarına odaklanıyorum. Tyson'ın bu fotoğrafı benim için en güze anlardan biriydi ve bu fotoğraftan sonra köpek fotoğrafları çekmeye devam ettim. Bu fotoğraf çekimin sonunda çekildi ve köpek oturdu, bu mükemmel anda ailesine böyle dikkatli bir şekilde bakıyordu."

21. 'Köpekleri Seviyorum Çünkü...' (11-17 yaş) Kategorisinde 1. Olan Fotoğraf, Julian Gottfried, Amerika

"Özellikle bu fotoğrafı çok seviyorum çünkü açık bir şekilde köpeğimle ilgili neyi sevdiğimi gösteriyor. Bu fotoğrafta onun tatlılığını, kişiliğini ve oyuncu tavrını kolaylıkla görebilirsiniz. Özellikle kar ile birleştiğinde, gerçekten çok canlı bir fotoğraf oldu."

22. 'İnsanın En İyi Arkadaşı' Kategorisinde 3. Olan Fotoğraf, Annemarie King, Birleşik Krallık

"Bu fotoğraf özel bir anda yakaladım. Köpeklerin fotoğrafının doğal ortamında çekilmesi gerektiğine inanan biriyim. Bunu gerçekten seviyorlar. Ayrıca bir çif yürüyüş botu, sırt çantası ve ormanda minik dostunuzun koşturmasından daha eğlenceli ne olabilir ki? İşte anılar buralarda oluşuyor."

23. 'Rehber Köpekler' Kategorisinde 2. Olan Fotoğraf, John Ferrett, Birleşik Krallık

"Bu asla ailesinin ayrılmayan minik Reno'nun fotoğrafı bir parkta çekildi. Aralarındaki gerçek bağın fotoğrafını çekmek istedim. Kendisini evlat edinen kişinin söylediğine göre, Reno'yu kendisine yardımcı olması için eğitmiş ve Reno'nun hayatının büyük bir kısmı olduğunu söylüyor."

24. 'Yaşlılar' Kategorisinde 2. Olan Fotoğraf, Igor Abramovich, Birleşik Krallık

"Ukrayna'da yaşayan iki kedi ve bir köpeğe aile olan büyük annemi ziyaret ediyordum. Rex, büyük annemin yıllar önce eve aldığı bir sokak köpeğiydi. Orada kaldığım süre boyunca bu miniklerin birçok fotoğrafını çektim ve bu, bu fotoğraflar arasında en iyisiydi. Ukrayna'da havanın çok sıcak (31 derece) olduğu bir günde çektim bu fotoğrafı. Rex, bütün gününü yakıcı sıcaktan gölgeye sığınarak hareketsiz bir şekilde geçiriyordu."

25. 'İşte Köpekler' Kategorisinde 3. Olan Fotoğraf, Will Holdcroft, Birleşik Krallık

"Bir müşterinin özel isteği üzerine çekildi bu fotoğraf. İnsanlara her zaman çekimlere gelirken köpeklerinin en sevdiği oyuncağı da getirmelerini söylüyorum. Purdey, oynamak için minik tavşanını getirmeyi seçmiş gibi. Özellikle bu fotoğrafı çok seviyorum çünkü bu kadar çok sevdiği oyuncağı ile oynarken, bu doğal ortamda çok mutlu görünüyor."

26. 'Kurtarma Köpekleri' Kategorisinde 1. Olan Fotoğraf, Alexandra Robins, Birleşik Krallık

"Chloe ve Tess, kendilerine bakan kişi öldüğünde bir bakım evine geldiler. Chloe ile bakıcısının bu özel anını yakaladığımda fark ettim ki bu kardeşlerin oyun oynarken fotoğraflarını çekmekten özel bir keyif alıyorum."

27. 'Köpekleri Seviyorum Çünkü...' (11-17 Yaş) Kategorisinde 2. Olan Fotoğraf, Summer Clark, Birleşik Krallık

"Bu fotoğrafı, Earl ailesi ile birlikte yaz tatilinin tadını sahilde çıkarırken çektim."

28. 'Genç Yavru Fotoğrafçısı' (11 yaş altı) Kategorisinde 1. Olan Fotoğraf, Jay Case, Birleşik Krallık

"Bu fotoğraf yeni yıl arefesinde çekildi. O gün, Asa adlı bu miniği eve getirmiştim. Bütün gün koşmuştu, etrafı ve evi keşfetmeye çalışmıştı. En sonunda eski bebek battaniyemin üstünde uyumaya, dinlenmeye karar verdi. Ben de o sırada bu fotoğrafı çektim."

29. 'Rehber Köpekler' Kategorisinde 3. Olan Fotoğraf, Julie Morrish, Birleşik Krallık

"Bu fotoğraf Ekim ayında bir öğleden sonra, vakfın bahçesinde çekildi. Milo'nun sahibi ile arasında inanılmaz bir bağ var ve onları beraber çekmek benim için büyük bir zevkti."

30. 'Genç Yavru Fotoğrafçısı' (11 Yaş Altı) Kategorisinde 3. Olan Fotoğraf, Samantha Hung, Amerika

"Bu özel fotoğraf güneşli bir pazar günü, enerjik ve neşeli yavrumuzla yürüyüş yaparken çekildi. Cuddles çok arkadaş canlısı ve neşeli bir arkadaş. Tam da her an yanınızda olmasını isteyeceğiniz gibi."

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hastalik-hastasi

yaaa tiplere baaak

bagatur-kabasakal

#5 çok güzel bir yavru ama =) keza #8 numaradaki Afgan Tazısı da inanılmaz güzellikte. Resmen top-model pozu vermiş

kotu-karakter

tum hayatini insana adayan yegane dostlar.hic bir arkadasa degismem tek bir kopegimi.operasyonda 2 hayat kurtardigna sahit olmuslugum var.iki cenaze toreni duzenledik 2 kopek dost icin

layd

siz "kötü adam" değilsiniz bu yürekle "iyi adam"sınız.

kotu-karakter

yesilcam in tum kotu adamlari esasinda iyi adamlardir zaten Hamdiye hanim.Onore oldum tesekkur ederim

layd

bir tanede ülkemizden koysaydınız da daha mutlu olsaydık..

bagatur-kabasakal

Yarışmaya katılan olmamış demek ki bizden =)

Görüş Bildir