Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Terörle Mücadelede İş Birliği İçin Hukuki Uyum Olmak Zorunda'

 > 
8PAYLAŞIM

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber, vize serbestisi ve Türkiye'nin terörle mücadele yasasında değişiklik kriteriyle ilgili olarak "Terörle mücadelede iş birliği etmek istiyorsak, hukuki dayanaklarımız arasında uyum olmak zorunda" dedi.

"Avrupa Günü ve Anneler Günü" CerModern'de anne ve çocuklara yönelik düzenlenen oyun, masal, müzik etkinlikleri düzenlendi. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber'in ev sahipliğinde gerçekleşen programa, AB Bakanlığı Müsteşarı Rauf Engin Soysal, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore ve Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Keen Cornelis van Rij de katıldı.

Programın ardından, gazetecilerin sorularını yanıtlayan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Haber, vize serbestisi sürecinde gündeme gelen, Türkiye'nin terörle mücadele yasasında ve terörün tanımında değişiklik yapıp yapmayacağı konusuna ilişkin şu görüşlerini paylaştı:

'Türkiye ile iş birliği halindeyiz'

"Terörle mücadelede Türkiye ile iş birliği halindeyiz. PKK'yı yasakladık. 2013'ten bu yana devam eden vize serbestisi görüşmelerini göz önünde tutarsak, bu kriter her zaman çok net olmuştur. Bu, bizim Türkiye'nin terörle mücadelesini inkar ettiğimiz anlamına gelmez, ama terörle mücadelede iş birliği etmek istiyorsak, hukuki dayanaklarımız arasında uyum olmak zorunda. Konuştuğumuz konu bu, Türkiye'nin terörle mücadele hakkını inkar etmiyoruz."

Süreçte, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadının ikincil mevzuatını da kapsayan geniş bir kanunlar bütününün olduğunu anlatan Haber, Türk ve AB'li yetkililerin birlikte oturup hangi alanlarda anlaşma sağlandığını, ve hangi alanlarda çalışmaya ihtiyaç olduğunu gözden geçirmesi gerektiğini kaydetti.

Al Jazeera ve AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir