Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Suriye'deki Savaşta 470 Bin Kişi Yaşamını Yitirdi’

 > 
121PAYLAŞIM

Guardian gazetesi, Suriye Politika Araştırma Merkezi'nin (SCPR) Suriye'de savaşın yarattığı yıkımla ilgili yeni raporundaki verileri yayımladı. Rapora göre Suriye'deki savaşta ülke nüfusunun yüzde 11'i öldü ya da yaralandı...

Gazetenin Orta Doğu editörü Ian Black'in imzasını taşıyan haberde raporun, savaşın Suriye'de yarattığı yıkımın boyutunu ortaya koyduğu aktarıldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, gazetenin haberinde özetle şu bilgiler yer alıyor:

"SCPR tarafından yayımlanan rapora göre Suriye'deki savaşta 470 bin kişi yaşamını yitirdi. Savaş nedeniyle ulusal sağlık sistemi ve ülke alt yapısı neredeyse yok oldu.

'Ortalama yaşam süresi 2015'te 55,4'e geriledi'

"SCPR'ın raporuna göre, Suriye'de ölenlerin sayısı BM'nin son açıkladığı 250 bin rakamının yaklaşık iki katı. BM 18 ay önce istatistik toplamayı durdurmuştu.

"Rapor, toplamda, krizin başladığı 2011 Mart ayından bu yana nüfusun yüzde 11,5'inin öldüğünü ya da yaralandığını belirtiyor. Yaralananların sayısı 1.88 milyon oldu. Ortalama yaşam süresi 2010'da 70 iken bu, 2015'te 55,4'e geriledi.

"Suriye'nin toplam ekonomik kaybı ortalama 255 milyar dolar oldu."

'Nüfus yüzde 21 azaldı'

Gazete SCPR'ın merkezinin yakın zamana kadar Şam'da bulunduğunu, bu raporun Suriye çapında yapılan araştırma sonucu oluşturulduğunu belirtiliyor.

Guardian, raporun Suriye yönetimi ya da yönetimin müttefikleri İran, Hizbullah ve Rusya'yı eleştirmemeye dikkat ettiğini yazıyor.

Suriye'deki 5 yıllık iç savaşta en büyük yıkımlardan birine sahne olan Humus kenti havadan görüntülendi

Haberde rapordaki diğer bazı detaylar özetle şöyle aktarılıyor:

"Tüketici fiyatları geçen yıl yüzde 53 arttı.

"Çalışma şartları ve ücretler kötüleşti. Güvenlik kaygıları nedeniyle artık daha az kadın çalışıyor.

"Yaklaşık 13,8 milyon Suriyeli, geçim kaynağını yitirdi.

"Nüfusun yüzde 21 oranındaki düşüşü Türkiye ve Avrupa'ya giden mültecilerin rakamlarını açıklamaya yardımcı oluyor.

'Nüfusun yüzde 45'i yaşadığı yerlerden ayrılmak zorunda kaldı'

"Toplamda nüfusun yüzde 45'i yaşadığı yerlerden ayrılmak zorunda kaldı. 6.36 milyon kişi ülke içinde yer değiştirirken 4 milyon fazla kişi ülke dışına çıktı."

Guardian raporda gelişmiş ülkelere eleştiri bulunduğunu da aktarıyor:

"Suriyelilerin beş yıldır acı çekmesine rağmen insan hakları ve insan onuruna dair küresel ilgi; sadece kriz, kalkınmış ülkelerin toplumlarında etkili olduğunda yoğunlaştı.

"Uluslararası müdahalenin yoğunlaşması, Suriyeliler arasındaki 'kutuplaşmayı' artırdı ve insani kalkınma, insan hakları ve insan onuru kapsamlı bir şekilde tahrip oldu."

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir