'Sen Anlat Karadeniz'in Tepki Çeken Sahnesi Hakkında Osman Sınav'dan Açıklama: 'Şiddeti Hafifletmek Mazur Görmektir'

 > 
182PAYLAŞIM

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bölümünde, kadına yönelik şiddet sahnesi nedeniyle tartışma yaratan ve eleştirilerin odağına yerleşen 'Sen Anlat Karadeniz'in yapımcısı ve yönetmeni Osman Sınav söz konusu sahne ile ilgili 'Şiddet hafifletmek, onu mazur göstermektir.' açıklamasında bulundu. 

''Kadın cinayetleri varken, neyi hafifletebiliriz?''

Milliyet gazetesi yazarı Sina Koloğlu, şiddet içeren sahneyi köşesine taşıdı ve Osman Sınav’ın eleştiriler hakkındaki cevabını şöyle aktardı: 

"Yapımcılığını ve yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı ‘Sen Anlat Karadeniz’de bir sahne büyük tartışma yarattı. İş ‘dizi kaldırılsın’a kadar gitti. Bir sahnede Vedat Sayar (Mehmet Ali Nuroğlu) Nefes’i bir odaya zorla sokuyor ve ardından başka bir erkekle flört ettiğini söyleyip, hangi elini tuttuğunu sorarak, parmağını kırıyor. 

Osman Sınav’a bu sahneyi sordum, yanıtı şöyleydi: 

'Şiddet sert bir şeydir. Onu hafifletmek, mazur göstermektir. Yapanlar, önce kendilerine iki tokat atsınlar. Ölenler (kadın cinayetleri) varken, neyi hafifletebiliriz?'

Savunma tarafı, ‘kadına şiddet’i bilakis gözler önüne serdiklerini söylüyor. Sahne sert. Bu arada ‘Karadeniz erkeği’ havası, dizinin bütününde hissediliyor. ‘Ülke gerçeği budur’ ile ‘teşvik ediyor’ arasında ince bir çizgi var. Nasıl verildiğiyle de ilgili sanırım."

ATV, dizinin tepki çeken sahnesini Twitter hesabından paylaşmıştı 📹

Dizinin tartışmalara neden olan sahnesinde ölümünde Mehmet Ali Nuroğlu’nun canlandırdığı Vedat Sayar karakteri, İrem Helvacıoğlu’nun canlandırdığı Nefes'e şiddet uyguluyordu.

Sosyal medya kullanıcıları sahneye tepki göstermiş, hatta yayından kaldırılması istenmişti👇

ATV'nin Yeni Dizisi 'Sen Anlat Karadeniz' Kadına Yönelik Şiddet Sahnesi Nedeniyle Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com
ATV'nin Yeni Dizisi 'Sen Anlat Karadeniz' Kadına Yönelik Şiddet Sahnesi Nedeniyle Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com

Sosyal medyada diziye ilişkin farklı görüşlerden paylaşımlar sürüyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir