Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Piyadelerimizle Harekâta Katılma Planı Yok'

 > 
27PAYLAŞIM

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Fırat Kalkanı harekâtına Türkiye'nin piyadelerle katılacağı haberleri ile ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye burada kendi güvenliğini teminat altına alana kadar harekâtı sürdürecek. Özgür Suriye Ordusu'nun elemanlarıyla bu harekâtı yürütmek şu anda bizim planlamamız. Yani kendi piyademizle bu harekâta katılmayı düşünmüyoruz" dedi.

Eskişehir'deki TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş.'nin (TEI) İleri İmalat Teknolojileri binası açılış törenine katılan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, tören sonrası basın mensuplarının yönelttiği soruları yanıtladı.

Bakan Fikri Işık, bir gazetecinin Fırat Kalkanı harekâtı ile ilgili olarak "Karadaki güçler artacak mı? Piyade güçler Fırat Kalkanı'nda yer alacak mı?" şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

'Türkiye kendi güvenliğini teminat altına alana kadar harekâtı sürdürecek'

"Türkiye burada kendi güvenliğini teminat altına alana kadar harekâtı sürdürecek. Bu konuda hiç tereddüt yok. Türkiye kendi piyadeleriyle bu işi yapmak yerine Özgür Suriye Ordusu'nun elemanlarıyla bu harekâtı yürütmek şu anda bizim planlamamız. Yani kendi piyademizle bu harekâta katılmayı düşünmüyoruz. Burada Özgür Suriye Ordusu'na her geçen gün katılım artıyor. 

O topraklar bu insanların toprakları. İnsanlar kendi toprakları için savunmada Türkiye'nin desteğine çok önemli görüyorlar. Biz de bu desteği onlara veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Arzumuz Özgür Suriye Ordusu'nun kendi topraklarında DAEŞ'ten tamamen temizlemesi, yabancı unsurlardan özellikle YPG'den de kesinlikle temizlemesi. Herkes kendi bölgesinde yaşasın. Oradaki Suriyeli Araplara ait toprakların ne DAEŞ tarafından işgaline ne YPG tarafından işgaline kesinlikle Türkiye olumlu bakmaz, müsamaha göstermez, mazur görmez. Bu noktada da Özgür Suriye Ordusu'na gereken her türlü desteği veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz."

Sınırın IŞİD'den Temizlenmesi Sonrası Yeni Hedef El Bab: Şimdi Ne Olacak? - onedio.com
Sınırın IŞİD'den Temizlenmesi Sonrası Yeni Hedef El Bab: Şimdi Ne Olacak? - onedio.com

Işık, harekât alanında genişlemeye gidilip gidilmeyeceği yönündeki soru üzerine de "Bu konuyla ilgili Genelkurmayımız, harekat planlarını en detaylı şekilde yapıyor. Bana verilen bilgi şu anda kendi piyadelerimizi kullanmak için bir ihtiyaç olmadığı yönünde. Özgür Suriye Ordusu'nun bu konuda hem istekli olduğu hem de sayılarının her geçen gün arttığı ve bunu yapacak güçte olduğu yönde" diye konuştu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir