Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Obama'nın Türkiye Yatırımları Boşa Gitti’

 > 
10PAYLAŞIM

"ABD-Türkiye Ortaklığı; Bir adım ileri, üç adım geri" başlıklı raporda ABD Başkan Obama'nın 2009'da Türkiye'ye yaptığı stratejik yatırımın karşılığını bulmadığı savunuldu.

ABD'nin etkili düşünce kuruluşlarından Center for American Progress (Amerikan İlerlemesi Merkezi) (CAP), Beyaz Saray'ın Türkiye ile olan ilişkilerini gözden geçirmesini önerdi.

CAP'ın yayınladığı "ABD-Türkiye Ortaklığı; Bir adım ileri, üç adım geri" başlıklı Michael Werz ve Max Hoffman imzalı raporda ABD Başkanı Obama'nın 2009'da Türkiye'ye yaptığı stratejik yatırımın karşılığını bulmadığı savunuldu.

TBMM'de yaptığı konuşmada Obama'nın, bu yatırım yoluyla iki ülke ilişkilerinin üzerinde durduğu üç sütunu güçlendirmeye çalıştığı belirtildi. Bu sütunlar,

"Türkiye'nin ‘kuvvetli, canlı, laik bir demokrasisi' olması ve hukukun üstünlüğüne bağlılığı, NATO'daki önemli rolü ve AB üyeliği için çabası.

Ve Obama'nın ABD'nin İslam dünyasındaki imajını onarma çabalarının parçası olarak Türkiye'nin potansiyelinin Ortadoğu ve daha geniş Müslüman dünya için bir model olmaya hizmet etmesi" olarak tanımlandı. Ancak Obama yönetiminin Türkiye'ye yaptığı yatırımın karşılıksız kaldığı iddia edildi.

Sputnik Türkiye

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir