Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘İyi Yaşam Endeksi’ne Göre Türkiye'de Her Şeyin Başı ‘Sağlık’

 > -

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), 'iyi yaşam endeksi'ni yayınladı. Endekste ülkelerin en çok neye değer verdiği belirlendi. Buna göre Türkiye'de en fazla değer verilen konu sağlık...

OECD’ye bağlı ‘İyi Yaşam Girişimi‘nin 2011 yılından bu yana aralıksız olarak topladığı veriler, dünya genelinde yaşayan milyonlarca insana sorulan ‘Hayatınızda en fazla değer verdiğiniz konu ne?‘ sorusuna verilen yanıtlardan ele ediliyor.

60 binden fazla insan katıldı

Katılımcılardan güvenlik, barınma, iş, gelir, iş – yaşam dengesi, yaşam memnuniyeti, sağlık, eğitim, yönetim, toplum ve çevre olmak üzere toplam 11 başlıkta yanıt verilmesi istenen çalışmaya bugüne dek 180’den fazla ülkeden 60 binden fazla insan katıldı.

Şimdiye dek elde edilen verilere göre, çalışmaya Türkiye’den katılanların en fazla değer verdiği konu ‘sağlık‘. Benzer şekilde Ruslar, Norveçliler, İzlandalılar, Fransızlar ve Avusturyalılar için de en önemli konu sağlık.

Britanya, İsveç, Almanya, Finlandiya ve Polonya ise öncelikli konu olarak ‘yaşam kalitesini‘ seçti. Avrupa ülkeleri arasında ‘iş – yaşam dengesi‘ni seçen tek ülkeyse Kıbrıs Cumhuriyeti oldu.

Sık sık öğrenci protestolarıyla gündeme gelen Güney Amerika’da Brezilya, Şili, Paraguay ve Arjantin’de en fazla değer verilen konu olarak ‘eğitim‘ seçilirken, Peru’da ‘yaşam kalitesi‘, Venezuela’da ‘güvenlik‘, Guyana’daysa ‘barınma‘ya önem veriliyor.

Diken

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir