"Huzurum Kalmadı Fani Dünyada" Sözü Tam da Beni Anlatıyor Diyenlerin Durumunu Özetleyen Ennui Kavramı

4PAYLAŞIM

İçinde bulunduğunuz durumun bir adı var, Ennui. Hadi gelin beraber bakalım neymiş tam olarak bu.

Kaynak

Fransızcadan İngilizceye, İngilizceden de Türkçeye geçen bir kelime olan ennui can sıkıntısı olarak çevriliyor.

Fakat bu can sıkıntısı, yapacak bir şey bulamamaktan kaynaklı olan can sıkıntısı değil. Daha ziyade tatminsizlik hissinden doğan bir can sıkıntısıdır.

Can sıkıntısı ve ennuiyi nasıl ayıracağız derseniz eğer,

Can sıkıntısı, sebebi belli durumlardan kaynaklanırken ennuide her şey anlamsız gelir ve bu anlamsızlıktan da bıkkınlık doğar. Ayrıca nedeni belli olan can sıkıntısı için kişi motive edilebilirken ennui durumunda motivasyon kaynağı aramak, bulmak, harekete geçmek oldukça zordur.

Hayatınızla tüm bağlarınızı koparmış gibi hissettirir.

Ne yaparsanız yapın ne düşünürseniz düşünün, hiçbir şey sizi tatmin etmez. Hayattan zevk alma yetinizi kaybetmiş gibi hissedersiniz. Üstelik bu iç sıkıntısından doğan bir de yorgunluk hali vardır. Eliniz kolunuz kalkmaz.

Her şeyiniz olsa dahi içinizdeki sıkıntı sahip olduklarınızı gölgelemeye yeter.

Size sorulsa zengin ama mutsuz mu ya da fakir ama mutlu mu olmak istersin, diye sadece şu can sıkıntımı alın yeter dersiniz.

Peki başa çıkma yöntemleri nelerdir?

Öncelikle kendinizi bu kadar varlığın içinde memnuniyetsiz hissettiğiniz için kendinizi bencillikle yahut başka negatif özelliklerle itham etme içinde bulunabilirsiniz. Bunu yapmanız başlarda normaldir fakat bunu belli bir süre sonra bırakıp harekete geçmeniz gerekmektedir. Şimdi biraz yöntemlerden bahsedelim:

Sahip olduğunuz şeyleri listeleyin.

Gerçekten şükran duymanız gereken şeyleri yazın ve daha da net biçimde fark etmenizi sağlayın.

Hayallerinizi yazın, çizin.

Şimdi ise sahip olduklarınızın dışında ne istediklerinizi yazın. Olur olmaz ne istiyorsanız yazın, çizin. Oluru olanları her daim görebileceğiniz, size bu hayallere sahip olduğunuzu hatırlatacak göz önünde bir yerlere iliştirin.

Bir hobi edinin.

Çok uzaklara gitmenize gerek yok elbette, bir oyuna başlayabilir bisiklet sürmeye çıkabilirsiniz yahut bir şeyler yazabilirsiniz. İsterseniz dans edebilirsiniz. Ucu bucağı yok tamamen size kalmış bir durum. Hayallerinize katkı sağlayacak uğraşlar da olabilir.

Bilinçli biçimde nefes alın.

Nefes aslında birçok sorunun çözümüdür. Fark etmenin anahtarıdır. Sizi her neredeyseniz bulunduğunuz ana getirir. İçinde bulunduğunuz anın tekrar edilemeyeceğini hatırlatır. Bu sayede de kendinizi ve akıp giden zamanı hatırlarsınız. Kendinize hayatınızın ve sizin biricik olduğunuzu maalesef belirli bir süre verildiğini unutmayın. Bir an bile kaybedecek vakit yok.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, önerileriniz neler? Yorumlarda buluşalım 👇

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

İnsanların Sizi Sevmesini Sağlamanın En Basit ve Etkili Yolu: Benjamin Franklin Etkisi - onedio.com
İnsanların Sizi Sevmesini Sağlamanın En Basit ve Etkili Yolu: Benjamin Franklin Etkisi - onedio.com
Gerçekten Aşk Nedir? Filozof Arthur Schopenhauer'dan Aşka Dair Duygusallıktan Uzak 14 Alıntı - onedio.com
Gerçekten Aşk Nedir? Filozof Arthur Schopenhauer'dan Aşka Dair Duygusallıktan Uzak 14 Alıntı - onedio.com
İlk Bakışta Klavyede Tuşlara Rastgele Basılmış Gibi Gözükse de Temelinde Müthiş Bir Mantık Barındıran 16 MBTI Kişilik Tipi - onedio.com
İlk Bakışta Klavyede Tuşlara Rastgele Basılmış Gibi Gözükse de Temelinde Müthiş Bir Mantık Barındıran 16 MBTI Kişilik Tipi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Hayallerim yok artık. Hobilerimi de bıraktım. Bi süre sonra onlar da boş ve anlamsız gelmeye başladı çünkü. Bunun bi çözümü yok.

Görüş Bildir