'Hiçbir İşimi Yetiştiremiyorum' Diyenler İçin Zamanlarını Nasıl Verimli Kullanabileceklerini Açıklıyoruz

0PAYLAŞIM

Gün 25 saat olsa belki işlerimizi yetiştirebiliriz...

Kaynak: https://beeketing.com/blog/time-manageme...

1. Mümkünse her şeyi planlayın!

Sadece hafızanıza güvenemezsiniz. Dikkat ederek yapmamız gereken işleri aklınızda tutabildiğinizi düşünseniz de bazı önemli ayrıntıları unutmuş ya da yanlış hatırlıyor olabilirsiniz. Yoğun girişimciler yazmanın önemini asla unutmamalıdır. Eğer mümkünse yapmanız gereken her şeyi not alın.

Sizin için işe yarayan yöntemi bulun.

İsterseniz geleneksel yöntemlerden şaşmayarak yanınızda küçük bir not defteri bulundurabilir ya da çevrim içi bir takvim kullanabilirsiniz. Zaman yönetimi ve ajandalar ile ilgili kullanabileceğiniz birçok çevrim içi servis bulunmaktadır. Bu servislerde bulunan özellikler ile planlama yapmanız daha kolay bir hale gelebilir.

2. 'İki Dakika Kuralı'nı uygulayın.

Bir işi ertelemek zamanı boşa harcamak bakımından oldukça yaygın bir sorundur. Bazı girişimciler işlerine odaklanamadıklarında ya da hala çok zamanları olduğunu düşündüklerinden dolayı işlerini geciktirir veya ileri tarihlere atıyor olabilirler. Fakat çoğu zaman sadece işe başlamak istemediğiniz için ertelersiniz. 'İki Dakika Kuralı' erteleme ve tembelliğin üstesinden gelmenizi sağlayabilir. Bu kurala göre ileri tarihlere attığınız bir göreve zamanınızdan sadece iki dakika harcayarak başlamalısınız.

Eğer bir e-mail yazmanız gerekiyorsa iki dakika içerisinde birkaç cümle yazın. Kendinizi birden bire tüm e-maili bitirirken bulacaksınız.

Gelir gider raporunuzu tamamlamak istiyorsanız ilgili verileri yazmaya başlayın ve böylece işinizi kısa zamanda bitirebilirsiniz. İki Dakika Kuralı her zaman bir işi tamamen bitirmekle ilgili olmak zorunda değildir. Bu kural daha çok yapacağınız işe başlamanızı sağlar. Zamanınızı ne zaman işe başlayacağınızı düşünmekle harcamayın. Harekete geçin.

3. Dikkatinizi dağıtmamaya çalışın.

Zaman yönetiminde önemli olan daha fazla zamana sahip olmak değildir. Dikkat etmeniz gereken şey zamanınıza farklı yönlerden bakabilmektir. İlginizin ve dikkatinizin önemi oldukça fazladır.

Dikkatinizi ve ilginizi kontrol etme yetiniz üretkenliğinizi doğrudan etkiler.

Eğer iç ve dış etkenlerden dolayı dikkatiniz çok dağılırsa üretkenliğiniz azalacak ve yaptığınız işin kalitesi de düşecektir. Bu durum daha fazla hata yapmanıza neden olur ve hataları düzeltmek çok zamanınızı alır. Yani dikkatiniz dağılırsa normalde bir işe harcayacağınız zamandan çok daha fazla zaman harcamanız gerekir.

4. 'Eisenhower Matrisini' kullanabilirsiniz.

Dikkat dağıtıcı şeyler zaman yönetiminizi olumsuz etkiler. Bu yüzden önceliklerinizi belirlemeli ve buna göre bir plan oluşturmalısınız. Öncelikleriniz arasında olmayan işleri başta düşünmemeli ve bunların dikkatinizi dağıtmasına izin vermemelisiniz. Eğer yapabilirseniz kişisel bir asistan ile çalışmak zamanınızı öncelikli olan işlere harcamanız için size büyük ölçüde yardım olacaktır. Önceliklerinizi anlayabilmek için 'Eisenhower Matrisini' kullanabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde yapacaklarınızı önemine göre sıralayarak zaman yönetiminde iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz sizi buraya alalım.👇

Zamanını Verimli Geçirmek İsteyen Herkesin Mutlaka Bilmesi Gereken 'Eisenhower Matrisini' Anlatıyoruz - onedio.com
Zamanını Verimli Geçirmek İsteyen Herkesin Mutlaka Bilmesi Gereken 'Eisenhower Matrisini' Anlatıyoruz - onedio.com

5. Boş zamanlarınızı planlamalısınız.

Boş zaman tam adına uygun olarak hiçbir şey için ayrılmamış zamandır. Hiçbir şey derken iş veya kişisel buluşmalara ayrılmamış bir zaman kastedilmektedir ve bu vakti kendiniz için kullanabilirsiniz.  Zaten meşgulken boş zamanlarınızı da neden planlamanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Fakat boş ve yapılandırılmamış saatler zaman yönetiminde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Planlarınız çoğaldıkça meşguliyetiniz de artar.

Ve meşguliyetiniz arttıkça kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak yorulmaya iter. Kendinizi bu kadar yormanız da hastalanmanıza neden olabilir. Bir girişimci olarak sağlığınız servetinizdir. Boş zamanınızı bir iki saatlik bir uyku için kullanabilirsiniz. Bunu haftada bir ya da iki günde bir yapabilirsiniz. Zihninizi dinlendirmeniz daha yaratıcı ve sakin olmanızı sağlar ve sizi daha dinç bir hale getirir. Böylece işinizde kullanmak için enerji toplamış olursunuz.

6. İşlerinizi halletmek için teknolojiyi kullanın.

Çok çalışmak etkili ve zekice çalışmak anlamına gelir. Zeki girişimciler kendilerini yorarak işlerini tamamlamazlar. Teknolojiyi kendi yararlarına kullanırlar. Verilerinizi kaydetmek için günlerce uğraşmanız gereken günler geride kaldı.

Verilerinizi otomatik olarak saklayabileceğiniz platformlar mevcuttur.

Yapmanız gereken şey bu platformlar arasından size uygun olan ve zaman kazanmanızı sağlayacak olanı bulmaktır. Zihniniz yüzlerce görev, plan ve işle ilgili kaygılar ile meşgul olabilir. Bu durumda işlerinizi halletmenize yardımcı olabilecek zaman yönetimi ile ilgili uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde işlerinize ayıracağınız zamanı düzenleyebilir ve daha üretken olmaya zaman ayırabilirsiniz.

7. Zamanınızı akıllıca harcayın.

Görevler önem sıraları fark etmeksizin zamanınızı alacaktır. Önemli olan bu görevleri ne kadar programlı bir şekilde halledebileceğinizdir. Ne kadar zamanınız olduğu değil bu zamanı nasıl kullandığınız önemlidir.

Zihninizde birçok görev, plan ve işle ilgili endişe dolaşıyor olabilir.

Zihninizi rahatlatmak için birçok zaman yönetimi uygulamasından yardım alabilirsiniz. Bu uygulamalar sadece zaman kazanmanıza değil aynı zamanda daha üretici olmanıza ve iş arkadaşlarınız ile çalışırken daha uyumlu olabilmenize de yardımcı olacaktır. 

Siz zamanınızı verimli kullanmak için neler yapıyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Girişimcilerin Başarılı Olmak Adına Aslında Neleri Feda Etmeleri Gerektiğini Adım Adım Açıklıyoruz - onedio.com
Girişimcilerin Başarılı Olmak Adına Aslında Neleri Feda Etmeleri Gerektiğini Adım Adım Açıklıyoruz - onedio.com

👇

'Başarı' Kelimesini Göbek Adınız Yapmak İçin Mutlaka Takip Etmeniz Gereken 12 Adım - onedio.com
'Başarı' Kelimesini Göbek Adınız Yapmak İçin Mutlaka Takip Etmeniz Gereken 12 Adım - onedio.com

👇

Başarılı Olmak İsteyen Herkesin Sabah Rutinine Mutlaka Eklemesi Gereken Alışkanlıkları Açıklıyoruz - onedio.com
Başarılı Olmak İsteyen Herkesin Sabah Rutinine Mutlaka Eklemesi Gereken Alışkanlıkları Açıklıyoruz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir