'Fazla Alayım, Çöpleri Atarım' Dönemi Bitti: Plastik Poşetler Ücretli Oluyor

 > -
Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın düzenlemesi kapsamında plastik poşetler 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ücretli hale getiriliyor. Bakanlık bu adım ile poşetlerin yarattığı çevre kirliliğini azaltmayı hedefliyor. 

Plastik poşet kullanımının azaltılmasına yönelik çalışmalar Bakanlık tarafından 1 Ocak'ta yürürlüğe giren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nde ele alınarak alışveriş poşetleri ambalaj ve ambalaj atıklarına ilişkin yönetim sistemine dahil edildi.

Çevre kirliliğini artırıyor

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, kullanımı her geçen gün artan plastik alışveriş poşetlerinin hızlı bir şekilde çöpe dönüşmesi, hafif ağırlıkları nedeniyle etrafa yayılarak çevre kirliliğini önemli ölçüde artırması ve mevcut geri dönüşüm oranları çok düşük olduğundan kaynak verimliliğini olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle ücretlendirilecek.

Çanta ve tekerlekli alışveriş arabaları teşvik edilecek

Tüketiciler, alışveriş yaparken yanlarında getirebilecekleri tekrar kullanımlık poşet, çanta, tekerlekli alışveriş arabalarını kullanmaya yönelik teşvik edilmiş olacak. Düzenlemeyle gereksiz plastik poşet tüketiminin ciddi oranda azaltılması hedefleniyor.

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesi sosyal medyanın da gündemine girdi. Düzenlemeyi destekleyenler de var, samimi bulmayıp eleştirenler de...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir