Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Madde ile 'Düşmanımın Başına Bile Gelmesin' Diyeceğiniz Amansız Fobi: Şeytan Korkusu

 > 
86PAYLAŞIM

Dünyanın binbir türlü hali var a dostlar. Eğer en büyük korkunuz şeytansa, bu durumda bile merak etmeyin yalnız değilsiniz! İşte şeytan korkusu olarak bilinen "Satanofobi"ye 10 maddelik kısa bir bakış:

1. Fobi, kişinin gündelik yaşamını etkileyecek ölçüde yoğun yaşanan korkulara işaret eden bir anksiyete bozukluğudur.

Fobiler kişinin yaşantısına, anılarına ve travmalarına bağlı olarak belirli şeylere ya da durumlara yönelen korkulardır. Kelime, Yunan mitolojisinde korku tanrısı olan "Phobos"un adından türemiştir.

2. Fobiler somut durumlara karşı duyulabileceği gibi soyut, hayali kavramlara ve durumlara da yönelebilir.

Kişi, kendisini tehdit ettiğini düşündüğü durumlardan ya da şeylerden korkar. Korku, yaşamımızı sürdürebilmek için ihtiyaç duyduğumuz önemli ve son derece gerekli bir duygudur. Fakat korku nesnesi ortada olmadan, yani kişi tehlike altında olmadan da korku duymaya başlamışsa, korku kişinin yaşamına hükmetmeye başlar ve fobi de bu noktada ortaya çıkar.

3. Şeytan fobisi de mevcut olmayan, hayali bir duruma yönelen ve toplumda ender rastlanan fobilerden bir tanesidir.

Şeytana, çeşitli iblislerin kişinin benliğini yönetmesine ya da sonsuza kadar cehennemde yanmaya yönelen bu fobi, yoğun anksiyete, titreme, nefes darlığı, kalp atışlarında düzensizlik ve kimi zaman sinir krizi gibi durumlara yol açabilen, yaşam fonksiyonlarını çok ciddi ölçüde etkileyebilen bir korkudur.

4. Şeytan fobisi kişinin geçmişte yaşadığı travmalardan ya da genetik aktarımdan kaynaklanabiliyor.

Yapılan incelemelere göre çoğunlukla çok küçük yaşta yaşanan travmalar sebebiyle gelişen bu fobiye terapi ve ilaçlar bile kesin bir çözüm sunamıyor, yalnızca geçici bir takım rahatlamalar sağlayabiliyor.

5. Kişiyi sosyal yaşantısından koparan bu fobi, uç noktalara ulaştığı takdirde başka fobilere yol açabiliyor.

Kişiyi sosyal yaşantısından ve sevdiklerinden koparan bu durum, ilerleyen dönemde karanlık korkusuna, yalnız kalma korkusuna ve benlik üzerindeki kontrolü yitirme korkusuna kadar pek çok başka korkuya yol açabiliyor. Normalde fobilerin üstesinden tamamen gelmenin en önemli yolu onlarla yüzleşmek olarak görülür fakat şeytan fobisi, kişi şeytanla yüzleşemeyeceği için tedavisi çok daha zor olan fobiler arasında yer alıyor.

6. Bu fobi, kişinin durumla özdeşleştirdiği belirli objelerden, kişilerden ya da sembollerden kaçınmasına sebep olabiliyor.

Kişiye özgü olan ve fobiyi tetikleyebilen bu belirli durumlar, kişinin panik ve anksiyete hissini arttırabiliyor. Bu tür durumlarda kişinin gündelik yaşamda mümkün olduğu ölçüde bu nesne ve kişilerden kaçınması, daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için önemli etmenler arasında yer alıyor.

7. Kişinin kaçınmak istediği, bilinçaltına bastırılmış gerçeklikleri gün yüzüne çıkartması açısından psikoloji biliminin önem verdiği bir fobidir.

Kişinin kaçınmak istediği, bilinçsizce hayatından çıkartmaya çalıştığı ve bunu davranışlarıyla açıkça belli ettiği arzular, psikoloji biliminin en büyük ilgi alanıdır. Şeytan korkusuna sahip olan insanlarda, bilinçaltına itilmiş arzuları ortaya çıkartmanın en güvenli yolu, bu korku üzerinden diğer eksiklik duygusu yaratan bilinçaltı problemlere ulaşmaktır.

8. Bu fobiye sahip insanların ilginç özelliklerinden biri de, kendileri gibi şeytan korkusuna sahip olan insanlarla karşılaştıklarında kendilerini daha rahat hissetmeleridir.

Şeytan korkusuna sahip olmak demek, yalnız olmak demektir dostlar. Bu insanlar kendilerini çok yalnız hissederler ve şeytanın yalnızlıklarından faydalanarak onları ele geçireceğini düşünürler. Bu nedenle, kendi korkularına benzer korkulara sahip insanlarla tanıştıkları zaman rahatlama hissi duymaları kaçınılmazdır.

9. Şeytan korkusunu ileri derecede yaşayan insanlarda beslenme ve düzenli işe/okula gitme gibi konularda problemler yaşanır.

Öyle ki, bu insanlarda uyku problemi, hissizlik, duygusal bağ kuramama, kendi eksikliklerini başkalarına aktarma ve melankoliye eğilim gösterme gibi durumlar ortaya çıkar. Eğer etrafınızda böyle bir insan varsa, yapabileceğiniz en iyi şey onlara sevgi göstermek ve insani ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktır.

10. Şeytan fobisine sahip insanları kriz anlarında rahatlatacak tek şeyin klasik müzik dinlemek olduğu birçok bilim insanı tarafından öne sürülmüştür.

Evet, o kadar negatif ve olumsuz tarafından bahsettik bu fobinin fakat çözüm ne? Yapılan araştırmalara göre, şeytan korkusuna sahip insanları rahatlatmanın ve onları günlük hayata başarılı bireyler olarak döndürmenin en kolay ve sağlıklı yolu, klasik müzik dinlemelerini sağlamak ve ruhlarını bu vesileyle dinlendirebileceklerini göstermektir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
simurggul

Klasik müzik de korkutuyor arkadaş.Düşünsene korkmuşsun sakin sakin dinliyosun birden bütün senfoni bi heycanla giriyo müziğe katlanarak artar o korku. :D

Gizli Kullanıcı

VESVESEDEN ALLAHA SIĞININ..... ŞEYTANIN İPLERİ ELİNDE OLAN ALLAHIN ŞANI YÜCEDİR.... O AZİZDİR HAKİM DİR.....

tugberk-bayar

tam bi malsınız bunlar batıl inanç

hulker

sakin ol şampiyon :D

witcher

Tuğberk sen hala burda mısın? Sütünü iç ve doğru yatağa...

ahmetkral

Aynısı bende var hiç mi çözümü yok bunun

furkan-bayram1

Aynen :D Kalp atışında bozukluk ve nefes darlığı oluyor aklıma geldikçe.

ahmetkral

:D :D

lisami

Arkadaşımın da delik fobisi var mesela. Duyunca çok garip gelmişti ama delikli şeylere bakamıyor. Görünce de çıldırma durumuna geliyor.

vertenyan

tripofobi, söyle arkadaşına yalnız hissetmesin

lisami

Peki :b

Görüş Bildir