'Camide İçki İçtiler' Diyen Erdoğan'a Takipsizlik

 > 
66PAYLAŞIM

'Camide İçki İçtiler' Diyen Erdoğan'a Takipsizlik

'Camide İçki İçtiler' Diyen Erdoğan'a Takipsizlik

Erdoğan’ın “Camide içki içtiler” açıklamasıyla “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçunu işlediği gerekçesiyle yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Erdoğan’ın açıklamaları için “mutlak dokunulmazlık" dedi.

Selin Asker - soL

Erdoğan’ın “Kabataş’ta başörtülü bacıma saldırdılar”, “Camide içki içtiler” şeklinde Gezi eylemlerini karalamak adına yaptığı yalan açıklamalar hakkında “halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek” nedeniyle yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın Başbakan Erdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve AKP milletvekili Mehmet Metiner’in Gezi eylemleri günlerinde Dolmabahçe Cami’nde içki içildiği, Kabataş’ta türbanlı bir kadının saldırıya uğradığı açıklamalarıyla “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “ayrımcılık” ve devlet nüfuzunu kötüye kullanmak” gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu sonuçlandı.

'Mutlak dokunulmazlık'

Başsavcılık, yapılan açıklamaların “mutlak dokunulmazlık” kapsamında olduğunu ileri sürerek takipsizlik kararı verdi. Kararın gerekçesinde, “Söylendiği iddia olunan sözlerin mutlak dokunulmazlık kapsamında bulunduğu, sözlerin içeriği ile ilgili ceza hukuku yönünden değerlendirme yapılmasına gerek bulunmadığı, başbakan ve bakanlar hakkında soruşturma yetkisinin TBMM’ye ait olduğu ve şüpheliler hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi” denildi.

Karar mahkemede

CHP’li Kart, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği takipsizlik kararını mahkemeye taşıdı. Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuran Kart, “nefret, ayrımcılık, şiddet içeren” söylemlerin cezai yaptırıma tabi olduğunu belirterek, “Suçlama konusu olan söz ve eylemlerin milletvekilliği faaliyetiyle uzaktan ya da yakından bir illiyeti yoktur” dedi. Kart, yasama sorumsuzluğunun “mutlak” olmadığını belirterek kararın kaldırılmasını, Erdoğan, Bozdağ ve Metiner hakkında kamu davası açılmasını istedi.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir