'Bunları İtfaiyecilerle Buluşturun' Dediği İddia Edilmişti: Yeşim Meltem Şişli İBB’den Kendi İsteğiyle Açığa Alındı

 > 
36PAYLAŞIM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) organize ettiği İSMEK kurslarında görevli bir grup başörtülü kadın çalışana hakaret ettiği ileri sürülen İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli hakkında açılan soruşturma sonuçlanana kadar açığa alındı. Kendi isteği ile açığa alınan Şişli'nin İSMEK çalışanı kadınlara "Kaçınız bekarsınız, bir el kaldırın bakalım. Bu ne böyle, hepsi bekar neredeyse. Bunları akşam itfaiyecilerle buluştursanız müdür bey." dediği iddia edilmişti.

Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli'nin haberine göre, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli, hakkında açılan soruşturma sonrasında kendi talebi ile görevinden uzaklaştırıldı. Şişli'nin görevinden uzaklaştırma talebine ilişkin dilekçesi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından İBB Meclisi'nde açıklandı.

Şubat ayı meclisinin ilk oturumunda Şişli hakkında iddialar AKP grubu tarafından gündeme getirildi

AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, gündem dışı söz alarak, "kullanılan bu ifadeler insanlık ve nefret suçudur, ayrımcılıktır. Bu hanımefendi kentin her hangi bir yönetiminde olmayı hak etmiyor. Hiç kimse için yargısız infaz beklemiyoruz ama hemen açığa alınması gerekiyordu" dedi.

"Benimle yan yana olma şansı yok"

Tartışmalar üzerine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı:

"Bu konuda şu salonda hiç kimseden daha az hassas olduğumu düşünmüyorum. Hiç kimsenin de benden daha az hassas olduğunu düşünmüyorum. Bu bir yarış değil. Ben en az buradaki insanlar kadar hassasım. Böyle bir sözü edecek kişinin benimle yan yana olma şansı yok. Bu çok net. Buna müsaade etmem. Siz de söylediniz ‘yargısız infazı biz de yapmayız' dediniz. Ama cümlenin sonrasında sanki yargı bitmiş de infaz ediyormuşuz gibi oldu. Bu doğru değil. Bana söylendiği ilk gün ‘süreci inceliyoruz' dedim. İncelemeden, tek taraflı kanaate dönük hareket edebilecek kurumlar değiliz. Hem biz sorguluyoruz hem bakanlık müfettiş gönderdi sorguluyor, hem de konu yargıya intikal etti. Her tarafı dinleme konusunda dinleme çabamız var."

"Görevimden uzaklaştırılmam hususunu tensiplerinizi arz derim"

İmamoğlu, Şişli'nin 8 Şubat 2020 tarihinde sunduğu istifa dilekçesini okudu:

“Tarafımı ve kurumumu hedef alan asılsız iftiraların kamuoyu oluşturma çabalarıyla , belediyemizin kurumsal kimliğini yıpratma çabalarının boşa çıkarılması ve masumiyetimin kanıtlanması için 3 Şubat 2020 tarihinde tarafımı soruşturma açılmasını talep etmiş bulunmaktayım. İş bu soruşturmanın selameti açısından, soruşturma süresince görevimden uzaklaştırılmam hususunu tensiplerinizi arz derim.”

İmamoğlu, dilekçeyi yürürlüğe koyduklarını açıklayarak “Şu anda Meltem hanımın istediği şahsi anlamda yüklenen suçlamalarla ilgili sürecin en doğru şekilde sorgulanması ve yargılanması. Şu an bizim de gösterdiğimiz hassasiyet budur. Bir kadına dönük atılan manşetleri hatta benim şahsım ilave edilerek yapılan yorumları da buradan kınıyorum. Bunlar siyasi manşetlerdir” dedi.

İBB Meclisi’nde, Yeşim Meltem Şişli konusundaki iddiaları incelemek üzere Temel Haklar Komisyonu’nun araştırma komisyonu olarak görevlendirilmesine oybirliği ile karar verildi.

19 kadına hakaret ettiği iddia edilmişti

Genel Sekreter Yardımcısı Şişli hakkında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İSMEK'in çalışanlarına aşağılayıcı ve ayrımcı ifadeler kullandığı iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılmıştı.

İSMEK eski bölge sorumlusu 19 kadın, kendilerine hakaret ettikleri gerekçesiyle İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli ve Hayat Boyu Öğrenme (HBÖ) Eski Müdürü Erkan Duyar hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Şişli hakkında, "İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" suçundan soruşturma başlattığı öğrenilmişti

Erkan Duyar hakkında ise "Görevi kötüye kullanma" suçu yönünden soruşturma yürütüldüğü kaydedilmişti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da iddiaların ardından, Yeşim Meltem Şişli'nin ifadesinin alınması için 5 müfettiş görevlendirmişti.

"Bunları akşam itfaiyecilerle buluştursanız müdür bey"

Şikayette bulunan İSMEK çalışanları Şişli’nin kendilerine, "Kaçınız bekarsınız, bir el kaldırın bakalım. Bu ne böyle, hepsi bekar neredeyse. Bunları akşam itfaiyecilerle buluştursanız müdür bey. Bir gece organize edin hemen, eşleşsinler. En şanslı müdür bu müdür, bu kadar kadınla çalışıyor... Size araç da vermemişler. Bu sıcakta başınız da kapalı, ne yapıyorsunuz, terliyorsunuzdur ve kokuyorsunuzdur... Bence hiçbiriniz yönetici değilsiniz, formasyonunuz yok bir kere... Hepinizin diksiyonları berbat, acil eğitim almalısınız..." dediğini iddia etmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir