Davutoğlu: 'Yakılan Her TOMA Yerine 10 TOMA Alınacak'

 > -

' 2015 seçimini ipotek altına alma çabası'

' 2015 seçimini ipotek altına alma çabası'

Başbakan Davutoğlu, yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kaybedenlerin 2015'teki genel seçimleri ipotek altına almak için Kobani eylemlerini başlattığını söyledi.

AK Parti Meclis grup toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kobani'ye destek eylemlerine tepkisini sürdürdü. Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Tam bir vandalizm ve eşkıyalık faaliyetine giriştiler. Bunu ilk defa görmüyoruz. Geçen mayıs ayında Gezi provokasyonunu başlattılar. 30 Eylül’de en kapsamlı demokratikleşme paketi hayata geçirilecekken, milletimiz tam da bayram yaşarken 17 Aralık’ta tuzak kurdular. Birileri millete bayramları zehir etmeye çalışıyor. Ama ahtımız olsun ki bu bayramları yaşatmaya devam edeceğiz. Şimdi de taşeronlar, provokatörler devreye girip bu bayramı bize zehir etmeye çalıştılar. O provokatörlere hesap sormayı biliriz. Şimdi bahane Kobani. 30 Mart seçimiyle, 10 Ağustos seçimiyle darbe yemiş vesayetçilerin 2015 seçimini ipotek altına alma çabasıdır. Seçimlere bu ülkeyi huzur içinde götürmeye kararlıyız. Bu şiddet ve Vandalizm sonucunda 33 vatandaşımız hayatını kaybetti. Tek tek her birini hukukun önüne çıkartacağız. Ne tedbir alınması gerekiyorsa alınacak. Yakılan her TOMA’nın yerine gerekirse beş TOMA on TOMA alınacak."

"Hem Türk hem AK Parti bayrağı"

" Her il ve ilçemiz için bir rüyamız, hayalimiz var. Bizi hayalperestlikle suçlayanlara bir kez daha söylüyorum: Hayali olmayanlar utansın."

" Bölgedeki kardeşlerim size sesleniyorum: Sesinizi yükseltin. Onlar yaktılar, yıktılar; biz inşa edeceğiz. Kobani’de, Haseke’de de bunu yaptılar. Kendilerine muhalif hiçbir parti bırakmadılar. Şimdi şikayet ediyorlar. Kobani’de kendileri gibi olmayan partileri baskı altına aldılar. İlk kardeşlerimiz PYD baskısından kaçarak geldi bize. Şimdi Doğu’da, Güneydoğu’da aynısını yapıyorlar. AK Parti binalarına saldırarak ‘Burada biz siyaset yaparız’ diyorlar. Türkiye Cumhuriyeti’nin her yerinde hem al bayrak olacak hem de AK Parti bayrağı olacak."

"Bütün bu vandalizm, terör karşısında dimdik ayakta duran AK Parti teşkilatlarının her birinin alnından öpüyorum. Onlar boyun eğmeyeceklerini gösterdiler, bu mücadeleyi sonuna kadar yürüteceklerini gösterdiler. Tehdit, şantaj edildiler ama yılmadılar. Bilsinler ki her zaman yanlarında olacağız."

"Mesele Kobani üzerinden Türkiye’ye baskı oluşturma"

"Gelin ihanetin arka planına bakalım. Suriye’deki zulüm dün başlamadı, Kobani ile de başlamadı. 3 buçuk yıldır Suriye’de büyük bir zulüm var, 300 bine yakın kardeşimiz şehit edildiler. 4 buçuk milyon mülteci kaçmak zorunda kaldılar."

"Daha önce Suriyeli kardeşlerimize kapımızı açmamızı eleştirenler şimdi Türkiye müdahale etsin demeye başladılar. Silah yardımı demeye başladılar. Biz her türlü insani yardımı yaptık ve kimseden izin almadan yaptık. Ey HDP ya da Kılıçdaroğlu bayır bucak Türkmenler katledilirken, hadi rejim dostunuz katliamlarını görmüyorsunuz ama Tel Abyad’da IŞİD’in katlettiklerini neden görmediniz? Bazı Kürtler baskı altındayken neredesiniz? Mesele Kobani üzerinden Türkiye’ye baskı oluşturma çabası. Kobani’ye yardımı biz yaptık, kardeşlerimizi biz kabul ettik."

"Çözüm süreci Türkiye patentli"

"Ey provokatörler onlar size gelmedi, al bayrağın gölgesine sığınmaya geldiler. Bize ders vermeye kimsenin haddi yok. Türkiye gereken desteği Kobani’ye de Türkiye’ye de verdi. Ama Türkiye tek başına birileri istedi diye maceraya girmez. Biz her adımı bilerek, hesaplayarak atarız. Çözüm süreci Kobani’den önce başladı ve herhangi bir dış olayla bağlantılı değildir. Çözüm süreci hepimizin çok önem verdiği bir süreçtir, bunu sabote etmey7in dedik. Tezkerede zalimlerin hepsinin oluşturacağı tehdide karşı mazlumları koruma kararı aldık. HDP, önce süreç ile Kobani’yi irtibatlandırarak bize şantaj yapmaya kalktılar, buna izin vermeyiz. Çözüm süreci Türkiye patentli bir süreçtir. Çözüm süreci kararlılıkla sürdürülecek."

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

Davutoğlu'nun açıklamarına Twitter'dan gelen bazı tepkiler

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluBaşbakanBeşer EsadCumhuriyet Halk PartisiDarbeDiyetHDPHalkların Demokratik PartisiIŞİDKemal KılıçdaroğluPolisŞehitSuriyeTerörTürkiye Büyük Millet MeclisiTwitter
Görüş Bildir