Putin: 'Tekrarlanırsa Mutlaka Tepki Vereceğiz'

 > 
63PAYLAŞIM

Uçak krizi sonrası bugün yeni bir açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’yi suçlayıcı tavrını sürdürdü. Ankara'nın radikal İslamcıları desteklediğini iddia eden Putin, dünkü olayın benzerinin yaşanması durumunda karşılık vereceklerini söyledi. Rus lider ayrıca Suriye’deki Rus askeri üssüne hava savunma sistemi yerleştirileceğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu sabah Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile toplantı yaparak SU-24 uçağının düşürülmesinin ardından alınması gereken önlemleri değerlendirdi. “Uçağımızın düşürülmesi sonrası yeni vakaların yaşanma ihtimalini göz ardı edemeyiz. Benzer şeyler tekrarlanırsa mutlaka tepki vereceğiz” diyen Putin, Suriye’deki Rus askeri üssüne hava savunma sistemi yerleştirileceğini açıkladı.

Rusya, Suriye'ye S-400 SAM hava savunma sistemi yerleştiriyor...

Putin şöyle konuştu: “Suriye’deki operasyonlarımızda uçuş güvenliğini sağlamak için alınan tedbirlerin yeterli olmadığını dün gördük. Savunma Bakanlığı ile konuyu sabaha kadar tartıştık. Suriye’deki askeri üssümüzde S-300 savunma sitemi yerleştirilecek. Bu adım ve alacağımız diğer önlemlerin, uçuş güvenliğimizin sağlanması için kafi olacağını umuyorum."

Bu arada Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Hmeymim Üssü’ne bir üst model olan S-400 hava savunma sistemi yerleştirilmesini önerdi. Kremlin, Putin’in bu teklifi kabul ettiğini açıkladı.

Rus turistlere ‘Türkiye’ye seyahat etmeyin uyarısı doğru'

Vladimir Putin, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Rus vatandaşlarına dün yaptığı ‘Türkiye’ye seyahat etmeyin’ uyarısını doğru bulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Uçağımızın düşürülmesi ve pilotumuzun ölmesi gibi trajik bir olayın ardından ne yapılabilirdi ki? Rusların Türkiye’ye seyahat konusunda uyarılması gerekli bir tedbir ve Rusya Dışişleri Bakanlığı halkımıza tehlikelere ilişkin uyarıda bulunarak doğru bir şey yapıyor”

'Mevcut yönetim Türkiye'yi İslamlaştırıyor'

Türkiye’ye sert eleştiriler getiren Rusya lideri, "Sorun sadece dün yaşadığımız trajediyle ilgili değil, çok daha derin. Sadece biz değil tüm dünya görüyor ki, mevcut Türkiye yönetimi uzun yıllardır ülkesini kasten İslamlaştırmaya yönelik iç politika izliyor. İslam büyük bir dünya dinidir ve aynı zamanda Rusya’daki geleneksel dinlerden biridir. Biz de İslam’ı destekliyoruz ve buna devam edeceğiz. Ama burada söz konusu olan daha radikal bir İslam’ın desteklenmesi” diye konuştu.

Sputnik News

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir