'Annem Hakkında Yorum Yapamazsın' Kavgası Gündem Olmuştu: Yemekteyiz Programına RTÜK'ten Para Cezası

 > -

RTÜK, "Yemekteyiz" programında  çocuk ve gençlerin gelişimine uygun olmayan ve şiddet içeren davranışların ekrana getirilmesi sebebiyle TV 8'e idari para cezası verdi. Genç bir yarışmacının sinirlenmesini gerektirecek bir durum olmadığı halde diğer yarışmacılara karşı terbiye ve saygı sınırlarını aşan tavırlar sergilediği vurgulandı. Programın geçtiğimiz ay ekrana gelen bir bölümünde 'Sen benim annem hakkında yorum yapamazsın' diyerek sinirlenen bir yarışmacının davranışları sosyal medyada da gündem olmuştu.

AA'da yer alan habere göre, RTÜK'ün dün gerçekleştirilen toplantısında, gündüz kuşağındaki programlar ve bazı diziler görüşüldü.

"Çocuk gelişimine uygun olmayan unsurlar var"

RTÜK, TV 8'de yayınlanan "Yemekteyiz" programında da çocuk gelişimine uygun olmayan unsurlar tespit etti.

Yemekteyiz'in Arızalı Yarışmacısı: 'Benim Annemle İlgili Yorum Yapamazsınız' - onedio.com
Yemekteyiz'in Arızalı Yarışmacısı: 'Benim Annemle İlgili Yorum Yapamazsınız' - onedio.com

"Yemekteyiz" programında, genç bir yarışmacının sinirlenmesini gerektirecek bir durum olmadığı halde diğer yarışmacılara karşı terbiye ve saygı sınırlarını aşan tavırlar sergilediği, hırsla parmağını salladığı, bıçak ve eliyle masaya şiddetle vurduğu, mutfakta eşyaları fırlattığı görüldü.

İdari para cezası verildi

Şiddet içerikli davranışların kesilmeden ekrana getirildiği tespitiyle TV 8'e ilgili yasanın, "Radyo ve televizyon hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar, bunların izlenebileceği zaman diliminde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz." hükmünü ihlalden idari para cezası verildi.

Gerçeğin Peşinde programına da ceza

RTÜK, TV 8 ekranlarında erken saatlerde yayınlanan "Gerçeğin Peşinde" isimli programda bir annenin çocuk istismarı olayını anlatması üzerine harekete geçti.

Olayın anlatılması nedeniyle çocuğun yaşadığı travmanın yeniden üretildiği programda, yayın kuruluşunun da bu istismara aracılık ettiği kanaatine varılarak, TV 8'e 6112 sayılı Kanun'un ilgili maddesi uyarınca idari para cezası uygulandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir