'ABD Destekli Suriyeli Güçler Menbic Operasyonuna Başladı'

 > -

Suriye'de ABD tarafından desteklenen binlerce savaşçı haftalar süren sessiz hazırlığın ardından ülkenin kuzeyinde kritik bir bölgede bulunan Menbic'i IŞİD'in elinden almak için harekat başlattı. Reuters haber ajansı, Arap, Süryani ve Kürt işbirliğiyle kurulan Suriye Demokratik Güçleri'nin ABD özel harekat birimlerinin ve hava operasyonlarının da desteğiyle Menbic bölgesine doğru ilerlemeye başladığını aktarıyor. Türkiye'nin de topçu desteği sağlayacağı ve bu desteği Menbic'in kontrolünün YPG'ye değil, Araplara bırakılması şartıyla verdiği  belirtiliyor.

ABD'li bir ordu yetkilisinin Reuters muhabiri Phil Stewart'a verdiği bilgiye göre, henüz yeni başlayan operasyonun tamamlanması haftalar sürebilir. Operasyonun hedefi, Türkiye sınırı boyunca uzanan ve IŞİD'in Avrupa'dan gelen ve giden militanların Suriye'ye geçişi için lojistik üs olarak kullandığı rotayı kapatabilmek.

Bölge hakkında konuşan ABD'li yetkili 'Avrupa'ya geçişler için ellerindeki son nokta olması açısından önemli' dedi

Görsel: Al Jazeera

Aynı yetkili, az sayıda ABD'li özel harekat gücünün sahada operasyonu destekleyeceğini fakat ön cephenin gerisinde kalarak danışman rolü üstleneceklerini belirterek, "Suriyeli savaşçılara operasyonu tamamlayabilmeleri için ne kadar yakın olmaları gerekiyorsa o kadar yakın olacaklar. Fakat direkt olarak çatışmaya girmeyecekler" dedi.

Türkiye sınırından yaklaşık 40 kilometre uzakta olan Menbic,IŞİD'in sınır bölgesinde kontrol ettiği stratejik noktalardan birisi olarak görülüyor

Operasyon aynı zamanda ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırıları ve sınır boyunca Türkiye'den yerden atışlarla da desteklenecek.

Yetkililer, operasyon gücünün çoğunlukla Arap savaşçılardan oluştuğunu ve operasyona katılanların yalnızca beşte birinin veya altıda birinin Kürt YPG güçleri olduğunu söyledi.

Sınırındaki YPG ilerlemesinden rahatsızlık duyan Türkiye, YPG'li savaşçıların Menbiç'in kontrolünü ele geçirmelerine karşı çıkıyor

Reuters'a konuşan yetkililer, YPG'nin yalnızca Menbiç'in çevresindeki bölgeyi IŞİD'den temizlemek için savaşacağını ve operasyon planlarına göre örgüt temizlendikten sonra bölgenin istikrar ve güvenliğinden Arap güçlerinin sorumlu olacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ve Türkiye'nin Suriye'de ortak operasyon düzenleyebileceğini ifade etmişti

Türkiye'nin operasyonu desteklediğini söyleyen yetkililerden bir tanesi, "Menbiç alındıktan sonra, anlaşma YPG'nin kalmayacağı yönünde ... Dolayısıyla Suriyeli Araplar geleneksel olarak Suriyeli Arap olan bölgeyi kontrol etmiş olacak" dedi.

Obama, yaklaşık 300 ABD'li özel harekat gücünün gizli noktalardan operasyonlara katılmalarına onay verdi

Operasyon, ABD destekli Suriyeli güçlerin, IŞİD'in Suriye'deki fiili başkenti Rakka'ya düzenlemeyi planladıkları bir başka operasyonun öncesinde gerçekleşiyor.

ABD ordusu yetkilisi, Menbiç'in alınmasının IŞİD'in Rakka'ya tedarik imkanlarının daha fazla kesilmesini ve militanların daha çok izole olmasını sağlayacağını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, yaklaşık 300 ABD'li özel harekat gücünün Suriye'de yerel güçlerin IŞİD ile mücadelelerine yardım etmeleri için gizli noktalardan operasyonlara katılmalarına onay verdi.

Reuters ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaIŞİDSuriye
Görüş Bildir