"AB Hükümet'e Değil, Hükümet AB'ye Engel Oluyor"

 > 
3PAYLAŞIM

"AB Hükümet'e Değil, Hükümet AB'ye Engel Oluyor"

"AB Hükümet'e Değil, Hükümet AB'ye Engel Oluyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, TBMM AB Uyum Komisyonu’nun CHP üyeleri İzmir Milletvekili Oğuz Oyan ve İstanbul Milletvekili Ayşe Eser Danışoğlu ile parlamentoda basın toplantısı düzenledi. Hükümetin, ILO’nin 176 numaralı sözleşmeyi imzalaması için bask uygulayacaklarını söyleyen Pavey, “AB Hükümet’e değil, hükümet AB’ye engel oluyor. Hükümet, AB’ye uyum sağlamak isteseydi, muhalefetin uyarılarını dikkate alsaydı Soma felaketi yaşanmazdı” dedi.

“Vicdanlarımızı ayaklanmaya çağırıyoruz. ‘Biz uyarmıştık’ cümlesi ne yazık ki çok hazindir. 24. Dönem başladığı andan itibaren Hükümet’e çeşitli uyarılar yapmış, ancak kibir ve umursamazlıklarını aşamamıştık. Yüzlerce soru önergesi vermiş, taşeronluk üstüne onlarca konuşma yapmışız. Söylemişiz ama hiç kulak vermemişler. Oy çoğunluğunun kibri, insan hayatından katbekat değerli olmuş” dedi.

Örgütlenme hakkının taşeronlaşma sistemiyle engellendiğine dikkat çeken Pavey, “2014′ün ilk üç ayında 276 işçimizi iş kazalarında kaybettik. 2013′te ise bin 235 işçi iş kazasında hayatını kaybetti. Her 100 günde bir Soma felaketi yaşıyoruz. Taşeron işçi sayısı 12 yılda üç kat artarak 1,1 milyona ulaştı.

Taşeron işçi kullanımı azalmadığı, kayıtdışılık ortadan kalkmadığı, ağır ve tehlikeli işlerde kadınların ve çocukların çalıştırılmasına devam edildiği sürece iş kazaları, çocuk-yetişkin ayırt etmeden hayatları kararmaya devam edecek. Acilen taşeron şirketlere yönelik yeni bir düzenleme gerekiyor” dedi.

“Soma felaketi, Avrupa Konseyi’nin İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğini İyileştirme tedbirlerine ilişkin hiçbir uyarısını dikkate almadığımızı gösteriyor” diyen Pavey, Türkiye’nin, ILO’nun anlaşmalarını uygulamadığı için kara listede olduğunu, geçen hafta Hükümet ile görüşmeye gelen ILO delegasyonunun eli boş döndüğünü ve yeniden geleceğini söyledi.

Pavey, Türkiye’nin, AB müzakere sürecinde, güvenceli çalışma ortamını oluşturacak olan “Sosyal Politikalar ve İstihdam Faslı”nın önünde hiçbir engel olmamasına rağmen açmadığını ileri sürerek, “AB Bakanı Çavuşoğlu’nu, bu faslı derhal açmaya çağırıyoruz. AB Hükümet’e değil, hükümet AB’ye engel oluyor. Hükümet, AB’ye uyum sağlamak isteseydi, muhalefetin uyarılarını dikkate alsaydı Soma felaketi yaşanmazdı” dedi.

AB Uyum Yaptırımları çerçevesinde 10 maddeden oluşan acil çözüm önerilerini ifade eden Pavey, bunlar arasında Avrupa Sosyal Şartı uyarınca işletmelerde iş sağlığı ve güvenliğinin korunması, ILO sözleşmesi, AB müzakere sürecinde 19. faslın açılması, taşeronlaşmanın engellenmesi, işyerlerinin bağımsız denetlenmesi, sosyal diyalog mekanizmalarının yeniden düzenlenmesi yer aldı.

CHP’li Oyan da madenlerde sendikasız çalıştırmanın esas olduğunu, çocuk işçi çalıştırıldığını belirterek, “Türkiye’de madencilik alanında kölelik düzeni var. AB normları açısında bakılırsa; işin bir de ruhu var. Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde 301 madencinin göstere göstere gelen kazada ölmesi, bu iki bakan yerinde duramaz. AB adaysanız bu iki bakınınız istifa edecek. Bunu yapmıyorsanız AB uyumu ortada yok demektir” dedi. 

(Ankara- ZETE)

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir