Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'100 Bin Iraklı Sivil Türkiye ve Suriye'ye Kaçabilir'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Musul operasyonu nedeniyle yaklaşık 100 bin sivilin Türkiye ve Suriye'ye kaçmaya başlayabileceği uyarısını yaptı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), bugün yaptığı açıklamada 100 bin Iraklının, IŞİD'i Musul kentinden çıkartmak için başlatılan Musul operasyonu nedeniyle Türkiye ve Suriye'ye kaçmak zorunda kalabileceğini açıkladı.

'61 milyon dolarlık ek finansman sağlanmalı'

Reuters'ın haberine göre UNHCR ayrıca yerlerinden olacak insanlar için çadır, kamp, kış malzemeleri ve soba satın alınması için 61 milyon dolarlık ek finansman sağlanmasını istedi.

UNHCR, açıklamada "Musul'daki olayların 100,000 Iraklının Suriye ve Türkiye'ye kaçmasına neden olabileceğinden kaygı duymaktadır. Suriye'de 90,000 Iraklıyı karşılamak için hazırlık planlarımızı uyguluyoruz" ifadelerini kullandı.

'Operasyon başarılı olursa göç dalgası yaşanmaz'

Bugün bakanlar kurulu toplantısı sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Musul operasyonuna ilişkin konuştu.

Irak Başbakanı: Musul Operasyonu Başladı - onedio.com
Irak Başbakanı: Musul Operasyonu Başladı - onedio.com

Musul operasyonunun başarılı olması halinde bir göç dalgası yaşanmayacağına işaret eden Kurtulmuş, bu konuyla ilgili şunları kaydetti:

"Zaten Musul'da operasyon yanlış yapılır, orada birtakım Musul'a ait olmayan milis güçler getirilip Musul'un içine sokulursa Allah muhafaza Musul'da çok farklı şeyler de olabilir. Bu, bölge barışına da çok ilave bir yük demektir, barışın ortadan kalkması bakımından, Türkiye için de ilave bir göçmen dalgası demektir."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluBaşbakan YardımcısıBirleşmiş MilletlerIŞİDIrakNuman KurtulmuşSuriye
Görüş Bildir