Zorla Evlendirilmekten Son Anda Kurtarıldı: 14 Yaşındaki Kız Çocuğu Korumaya Alındı, Aileler Gözaltında

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde, 24 yaşındaki bir gençle zorla evlendirilmeye çalışılan bir kız çocuğu, düğün sonrasında götürüldüğü evden polisin düzenlediği operasyonla kurtarıldı. 14 yaşındaki çocuk, devlet korumasına alınırken zorla evlendirileceği 'damat' ve her iki ailenin büyükleri gözaltına alındı. 

Kızıltepe'de bir kız çocuğunun evlendirileceği ihbarını alan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri kriz masası oluşturarak çocuğun bilgilerine ulaşmaya çalıştı.

Doğan Haber Ajansı'ndan Nezir Güneş'in haberine göre, ellerinde sadece kuaföre ait telefon numarası bulunan kriz masası, kuaförün çocuğun teyzesi olduğunu öğrendi. Yetkililer çocuğun teyzesi olan kuaförle irtibata geçtiğinde teyze olayı yalanladı. Teyzenin beyanıyla ikna olmayan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü personeli ile Kızıltepe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi ekipleri, ilçedeki tüm düğün salonlarını takibe aldı.

Bir salonda 14 yaşındaki D.K. ve 24 yaşındaki M.A.İ. için düğün yapıldığını tespit eden ekipler, kargaşa olmasın diye, operasyon için törenin sona ermesini bekledi.

D.K. ile M.A.İ.'yi düğün sonuna kadar takip eden ekipler, düğün sonunda gidilen eve operasyon düzenleyerek kız çocuğunu kurtardı. Zorla evlendirilmekten kurtarılan D.K. devlet korumasına alındı.

İki ailenin Suriye'den 6 yıl önce Türkiye'ye geldikleri ve çifte vatandaş oldukları öğrenildi. Her iki ailenin üyeleri ve M.A.İ. gözaltına alındı ve haklarında soruşturma başlatıldı.

Operasyon sonrası açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hüsnü Bengin Efetürk, D.K.'nın kurtarıldığı sırada şokta olduğunu söyledi.

İhbar üzerine 12 kişilik ekiple harekete geçtiklerini belirten Efetürk, operasyonu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın yakından takip ettiğini belirtti. D.K.'yı zorla evlendirilmekten kurtarmak için dakikalarla yarıştıklarını belirten Efetürk şöyle devam etti:

''Düğünden kız çocuğunu almamız, çok riskliydi. Düğünün bitmesini bekledik. İkamet adresi de tespit edilmişti. Düğün bittikten sonra evde damat ve kız çocuğunu ekiplerimiz aldı. Sabah 6'ya kadar çalışmalarımız sürdü. Allah'a çok şükür kızımız, şu an devlet koruması altına alındı. Gerekli tedbirler alındı. Kızımızı ilk aldığımızda şoktaydı. Şimdi sağlığı çok iyi. Şu an gayet iyi, inşallah daha da iyi olacak.''

14 yaşındaki D.K.'nın kurtarılması sosyal medyanın gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir