Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zor Kilo Verenler Ya da "Kilo Veremiyorum" Diyenler Dikkat! Bunun Sebebi Bağırsaklarınız Olabilir

31PAYLAŞIM

Bağırsaklar sindirim emilim gibi görevlerin dışında toksinlere karşı vücudumuzda bariyer görevi de görürler. Ancak floranın bozulması, probiyotiklerin azalması, patojen bakterilerin artması, çevresel faktörler, stres ve kötü beslenme gibi durumlarla birlikte bağırsak geçirgenliği artar.

Bağırsaklardaki sıkı bağlantılar (tight junction) açılır. Bağırsaklarda geçirgenliğin artması probiyotiklerin azalması, besinlerin yeteri kadar sindirilememesine, sindirilmemiş besin artıkların kana geçmesine sebep olur.

Bağırsakların geçirgenliği artarsa neler olabilir?

Bu durumda vücudumuzun bağışıklık sistemi uyarılır ve vücut kendi dokularına saldırmaya başlar. Ve bazı otoiummun hastalıkların (Haşimato Tirioditi gibi) gelişmesine sebep olabilir. 

  • Kilo artışı kilo vermede zorlanma 

  • Vücutta toksin yükünün artması (detoks mekanizmalarının aksaması)

  • Besinlerin sindiriminde ve emiliminde bozukluklar

  • Kronik yorgunluk

  • Besinlere karşı intolerans (gluten, kazein vb)

  • Depresyon/dikkat eksikliği de görülür.

Sürekli sindirim sorunları yaşayabilirsiniz.

Kronik kabızlık, ishal, sürekli şişkinlik, sebepsiz geğirmeler, mide rahatsızlıkları, ödem, şişkinlik gibi sorunlara neden olabilir.

Canınız sürekli şekerli şeyler yemek istiyor olabilir.

Bağırsak floranız bozulunca, bağırsaklarınızdaki probiyotik bakteriler (dost bakterilerimiz) azalır ve patojen (kötü) bakteriler mayalar mantarlar artmaya başlar. En fazla artan mayalardan biri "Candida"dır. 

Candidalar şeker ile beslenirler ve arttıklarında sürekli şeker yemeniz için sizi dürtebilirler.

Karaciğerinizin detoks mekanizması zayıflayabilir...

Karaciğer vücudun en büyük detoks merkezidir. Ancak bağırsaklar böbrekler cildimiz de detoks organıdır. Ve birinin işleyişinin bozulması diğerininde bozulmasına sebep olur.

Vitamin eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

Sindirim sistemi sorunları vitaminlerin ve minerallerin emilimini aksatır.  Bu da sürekli yorgun halsiz olmanıza sebep olabilir. Sürekli B12 eksikliği, demir eksikliğiniz oluyor olabilir...

Siz de bağırsak floranızı düzenlemek için eliminasyon diyetlerinden faydalanabilirsiniz. 🥥🥑🥦

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dark-tower

lan şu tip içeriklere yazıp duruyorum; çare depresyon; kısa sürede 10 kilo verdim, 55'e düştüm. sağlamından girin şu depresyona, kilo da dahil herşeyinizi alıp götürüyor sizden...

friendsister

3 çocukla girilmiyor depresyona :/

Görüş Bildir