Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Mesleği Bu Kadar Kirletmeyin"

 > 
103PAYLAŞIM

Fethullah Gülen Cemaati’nin medya organları ve bazı eski emniyet görevlilerine yönelik yeni ‘paralel yapı’ operasyonu listesinde ismi geçen Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, medyaya veryansın etti. Dumanlı, “Mesleği bu kadar kirletmeyin. Bazı televizyonlarda paralel operasyon diye altyazı yazıyorlar. Bana paralel diyene de ben paralel diyorum. Kim tespit etmiş benim paralel olduğumu?” diye konuştu.

Operasyonun gözaltı listesinde ismi bulunan ve hala gözaltına alınmayan Dumanlı, devlet kanalı TRT’de gözaltına alındığıyla ilgili haberler geçtiğini belirterek, “Bu mesleği kirletmeyin” dedi.

Operasyonun sadece kendi gruplarıyla ilgili olmadığını belirten Dumanlı, şöyle konuştu: “Bu operasyonun her medya grubuna adım adım uygulanan bir susturma projesinin halkası olduğunu düşünüyorum. İnsan haklarına, Türk medyasına yapılmış bir darbe olarak görüyorum. Ben bu zulme boyun eğmem, eğeni de çok ayıplarım. ‘Boşver bunlar yesinler birbirini’ diyenleri de fotoğrafın tamamını görmemekle itham ederim.”

Operasyon haberlerini veren diğer medya gruplarına da sitem eden Dumanlı, “Mesleği bu kadar kirletmeyin. Bazı televizyonlarda paralel operasyon diye altyazı yazıyorlar. Bana paralel diyene de ben paralel diyorum. Eşiyle, çocuğuyla, damadıyla, medya grubu kuranlara da ben paralel diyorum. Mesleği yaşatalım ayıp oluyor. Sevmeyebilirsiniz, hayat tarzını benimseyebilirsiniz ama bu ülkede beraber yaşayacağız. Özgür düşünceyi özgür basını yaşatacağız” diye konuştu.

Dumanlı, konuşmasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da seslendi: “Allah’tan korkun. Ben sizinle dünyanın dört bir tarafına gittim. Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğini öyle mi ele geçirmeye çalıştım.“Makul şüphe oluştuğundan” yazıyor. Alkışlıyorum bu yasayı çıkaran beyzadeleri. Hey gidi hey tarih yazacak bunları.”

Dumanlı konuşmasında, “Suç işlemeyen bir insan olarak en küçük bir şüphem yok. Suçu olan korkar, suçum da yok korkum da yok” dedi.

Diken

Haberin Tamamı İçin:

'Lütfen Gelin ve Emanetinizi Alın'

Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı , kendisini Emniyet'e davet eden polislere, "Lütfen gelin ve emanetinizi alın, bekliyorum" diye seslendi.

Polisin bu sabah bir baskın düzenlediği Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı bir açıklama yaptı. "Fuat Avni" isimli twitter hesabından açıklanan "gözaltına alınacaklar" listesinde ismi bulunan ve bu sabah erken saatlerinde başlayan operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı olduğu belirtilen Dumanlı, polislere, “Lütfen gelin ve emanetinizi alın, bekliyorum” diye seslendi.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, 14 Aralık Operasyonu'na ilişkin Zaman Gazetesi'nde basın açıklaması yaptı. "Özgür Basın susturulamaz" şeklinde sloganlar eşliğinde açıklamasına başlayan Dumanlı, Cuma Günü Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na gittiğini anlatarak, avukatlarının Başsavcı Hadi Salihoğlu’yla görüştüğünü belirtti. "Başsavcı Hadisalihoğlu'nun avukatlarına "Böyle bir şey yok" dediğini ve yazılı belge verdiğini aktaran Dumanlı, "Ya Başsavcı yalan söylüyor ya da Başsavcı'nın haberi olmadan bir takım işler oluyor. Biz hakkımızda soruşturma olduğunu duyunca tweet attık, fotoğraf paylaştık, "Biz buradayız, buyurun gelin" dedik diye konuştu.

Hakkında gözaltı kararı olan Ekrem Dumanlı’nın açıklaması şöyle:

“Buraya bizi almaya gelen beyefendiler demokratik, fiziki müdahale etmeden, mesleki dayanışma ile yapılan tepkiye küsüp gidiyorlar. Ben de dedim, gelsinler. Kendisi gelsin diye bir şey söylemişler. Ben niye gideyim. Siz gözaltı kararı çıkarmışsınız. Gözaltına alınacak insan da sizi bekliyor. Giyinmiş kuşanmış bayram yerine gidiyor gibi bekliyorum. Niye küsüyorsunuz?

Buraya teşrif eden emniyet yetkilisinin adını sanını bilmiyorum ama duyuyordur. Ben buradan hitap ediyorum: Sayın müdürüm lütfen gelin ve emanetinizi alın, bekliyorum.

Bir üzüldüğüm nokta: Kendine haber kanalı adı veren bazı kanallar, bir gazeteye yapılan polis baskınını, ‘paralel operasyon’ alt yazısıyla veriyor. Çok ayıp, çok yazık. Yazı işleri müdürleri, genel yayın müdürlerini mesleki bir sitemle ayıplıyorum. Sonuçta bir gazete burası. Biz de bu mesleğin bir parçasıyız. Gazeteye baskın yapılıyor.

20 yıllık gazetecilik yapan, 10 yıldır da gazeteyi yöneten, herkesle bir şekilde görüşen bir insanım... Bazı meslektaşların kendilerini bu kadar gülünç duruma düşürmesi bizi üzüyor. Korkmayın, korkunun sonu yok. Ben, inşallah, sabah telaşına geldi diye düşünüyorum. Gazetelerde yöneticilerin olmadığını düşünerek böyle çirkin bir şey yapıldığını düşünüyorum. Bu hukuksuzdur, bir gün yargının karşısında hesap verilecektir.

Sözün özü, emniyet yetkililerine sesleniyorum: Gözaltı kararı çıkarmışsınız, benim ismim de var. Lütfen bekliyorum, buyurun, çayımızı içelim, sonra hep beraber nereye gideceksek gidelim.

Buraya kadar gelen meslektaşlarım: Üzülmeyin, Allah hakkın yanındadır. Elbette bugünler de geçer, zalim zulmüyle yad edilir. Ama demokrat ve Türkiye 'nin demokratikleşmesi konusunda arkasına bakmadan yürüyen insanları da tarih hayırla yad edecektir.

Dünyanın dört bir yanında gece boyunca -ben karakol ortamını biliyorum, az istiharat edelim de zorluk çekmeyelim diye- ama durmadan yanımda oldular. Yabancı basının uzaktan anladığı basına darbeyi, siz de anlayın artık. Mesele, Cemaat-hükümet meselesi değil. Lütfen, demokrasiye sahip çıkalım. Yabancılara zor anlattık, yutkundur, sıkıldık, yorulduk ama manzara ortada.”

T24

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir