Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yılların Hayali Gerçek Oldu: Bilim İnsanları Hidrojeni Metale Çevirmeyi Başardı!

 > -

80 yılın ardından, bilim insanları sonunda hidrojeni metale çevirmeyi başararak devrim niteliğinde bir gelişmeye imza attı.

Her şey 1935 yılında, bilim insanları hidrojenin de metale dönüştürebileceğini öne sürdüğünde başladı.

O zamanlardan beri, en hafif element olan hidrojeni ametalden metale çevirme yöntemleri araştırılıyordu. İlk başlarda bu işlemi gerçekleştirmek için 25 gigapascal (1 gigapascal normal atmosfer basıncının 10 bin katı) değerinde bir basınç uygulanması gerektiği düşünülüyordu.

Fakat bu tahmin, doğru yanıtın çok çok uzağındaydı.

Nitekim geçen sene yapılan deneylerde, hidrojenin normal formunu değiştirmesi için bile 380 gigapascal'lık bir enerjiye ihtiyaç duyulduğu gözlemlenmişti.

Harvard araştırmacılarının yaptığı bu son deneyde ise, basınç 400-500 gigapascal seviyelerine ulaştırıldı.

Ve sonunda beklenen gelişme yaşandı. Bu basınç seviyesinde hidrojen önce saydamlığını kaybedip karanlık bir görüntü aldı, sonrasındaysa 465-495 GPa arasındayken parıldamak gibi metalik özellikler sergilemeye başladı.

Henüz, oluşan bu metalik formun sıvı mı katı mı olduğu tespit edilemedi.

Bunun yanı sıra, bu hidrojen numunesinin sıcaklığı da bir miktar artırıldı. Bu noktada hidrojenin görünüşünde hiçbir farklılık olmadığı saptandı, ki bu bir hayli önemli bir gelişme. Araştırmacılar, metalik hidrojenin stabil bir formda kalabileceğini düşünüyor. Bu da, sıcaklık ve basınç faktörleri aradan kalksa bile hidrojenin metal halde kalacağını öngörmek anlamına geliyor. Tıpkı elmasın, maruz kaldığı basınçtan kurtarıldığında bile elmas olarak kalması gibi.

Metalik hidrojenin süper iletken olabileceği iddiaları da bulunuyor.

Fakat bu durum da henüz kanıtlanmamış durumda. Araştırmacılar, 80 yıldır üretilmeye çalışılan bu metalik hidrojen formunu daha detaylı incelemek için daha fazla hidrojeni metal hale getirecek.

Hidrojeni metal hale getirebilmek için minik elmas parçaları kullanıldı.

Sıfırın bir hayli altında olan sıcaklıklarda, bir düzeneğin iki ucundaki elmas parçaları, sıvı hidrojeni sıkıştırarak metal hale geçmeye zorladı. Deney sırasında gereken basınç miktarı o kadar fazlaydı ki, Dünya'nın merkezindeki basınç miktarından bile daha yüksek değerlere çıkıldı.

Peki bu çalışmanın faydaları ne olacak?

İlk olarak, süper iletken olduğu kesinleşirse, bu alanda en büyük kaynak hidrojen olacak. Günümüzde süper iletken maddeler biliyoruz; fakat hepsi -269 gibi çok düşük sıcaklıklarda işlevsel oluyorlar. Hidrojense, oda sıcaklığında dahi süper iletken olabilir. 

İkincisi, yüksek enerjili bağlara sahip olması nedeniyle metalik hidrojen, uzay seyahatlerimizde işimize bir hayli yarayacak ve dış gezegenlere ulaşabilmemizi kolaylaştırmada kilit rol oynayacak.

Şimdiye kadar araştırmacılar, metalik formu kaybetmek istemediği için numune üzerinde pek fazla deney yürütmemişti.

Fakat elde edilen maddenin gerçekten de hidrojenin metal hali olduğu kanıtlandığından, bundan sonraki süreçte süper iletkenlik gibi konularda üzerinde deneyler yapılacak. Deneyler tamamlandıktan sonra basınç yavaş yavaş azaltılacak ve hidrojenin düşük basınçta da aynı kalıp kalmayacağı incelenecek.

Özetle, dünya tarihinde ilk defa metal formda hidrojen edildiğine tanık olduk. Bakalım ilerleyen günlerde bu konuyla ilgili ne gibi yeni gelişmeler göreceğiz...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir