Yıldırım Rusya'da: 'Zor Günler Geride Kaldı'

 > 
8PAYLAŞIM

Başbakan Binali Yıldırım, Moskova'daki temasları çerçevesinde Rus mevkidaşı Dmitri Medvedev ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Medvedev iki ülke arasında ortak yatırım fonu kurulacağını söylerken Yıldırım, "Zor günler geride kaldı" ifadelerini kullandı. Yıldırım'ım Medvedev'den sonra görüştüğü Vladimir Putin ise "ilişkilere yeniden başlanmasından memnuniyet duyuyorum" dedi.

Rusya ziyaretine başlayan Başbakan Binali Yıldırım, Rus mevkidaşı Dimitri Medvedev ile Moskova yakınlarındaki başbakanlık rezidansında bir araya geldi. İki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk sözü alan Medvedev şunları söyledi:

"Aramızdaki sorunlara rağmen, projeler üzerine çalışmaya devam ediyoruz. En önemlisi ticari ve ekonomik işbirliği mekanizmalarımızı yeniden başlatmak. Son sene ticaret hacmimiz azaldı. Bunun siyasi ve ekonomik nedenleri var. Ortak yatırım fonu oluşturmaya karar verdik. Çeşitli projelere finansman sağlayacak ve üçüncü ülkelerde de ortak projeler üreteceğiz. Türk Akımı Projesi'nde de önemli bir gelişme var. Anlaşma onaylandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ilgili kanunu onayladı. En yakın zamanda bu anlaşma bizde de onay sürecinden geçecek ve ilgili süreç tamamlanacak."

"Zor günler geride kaldı"

Ardından söz alan Başbakan Yıldırım özetle şu ifadeleri kullandı:

"Ülkelerimiz arasında son bir yılda zor günler geçirdik ama zor günler geride kaldı. Bundan sonra geleceğe odaklanmamız icap ediyor. İlişkileri Kasım 2015'in öncesine değil daha da ilerisine götürmek gibi bir niyetimiz var. Bugün enerjiden ulaşıma turizmden kültürden tarıma bütün alanlarda ekonomik siyasi ilişkilerimiz bunların hepsini etraflıca konuştuk. Bakanlar etraflıca görüştüler, karara bağladılar.

Memnuniyetle söyleyebilirim ki Türkiye-Rusya ilişkilerinin tarihi geçmişine yakışır şekilde ekonomi bakımından ikili ilişkileri çok daha ileriye taşıyacak potansiyelimiz, irade mevcut. Önemli olan bu iradenin hayata geçmesidir. Bu konuda iki başbakan olarak işin takipçisi olacağız, bundan da kimsenin endişesi olmaması gerekir."

Mavi ve Batı akımının yanı sıra Türk Akımı'nda da hızlı kararlar aldık. Nükleer enerjiyle ilgili Akkuyu Projesi bizim stratejik bir proje olarak gördüğümüz alandır ve bu konuda gerekli kararlar alınma aşamasındadır. Bundan sonraki hedefimiz projenin biraz daha hızlandırılarak en azından Türkiye'nin 100. kuruluş yıl dönümünden önce bir fazının hayata geçmesidir. Yaşanan 1 senelik sürede bazı alanlarda istemediğimiz şekilde geriye düştük. Ticaret hacmimiz istemediğimiz rakamlara düştü. Rusya ile ilişkilerimizi sadece ekonomik anlamda görmüyoruz. Kültürel anlamda da ilişkilerimiz var. Diyalog yoluyla ülkemizin ortak menfaatleri iki halkın dostluğu temelinde çözemeyeceğimiz hiçbir engel yoktur diye düşünüyoruz. Ortak paydaları tespit ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

"Turistlerin güvenliği teminatımız altında"

Toplantının soru cevap kısmında Binali Yıldırım'a turizm alanındaki gelişmeler ve terör olaylarına yönelik tedbirler soruldu.

Binali Yıldırım, soruyu "Terör tehdidi her ülke için geçerlidir. Bu tedbir almayacağımız anlamına gelmez. Geçmişten daha fazla bu konuda gayretler var. Alınan kararlar var. Bunun üzücü olayla sonuçlanmaması için istihbarat paylaşımı ve fiziki tedbirlerle destekliyoruz. Gelen misafirlerimizi en iyi ve konforlu şekilde ağırlamak her türlü güvenliklerini sağlamak Türkiye Cumhuriyeti devletinin teminatı altındadır" sözleriyle yanıtladı.

"Suriye'de düne göre çözüm daha yakın"

Gelen soru üzerine Suriye'deki son duruma ilişkin değerlendirmeler de yapan Yıldırım, "Bugün Suriye'deki bu sorunun düne göre çözüme daha yakın olduğunu ben düşünüyorum. Bu konuda atılan adımlar, gösterilen gayretlerin bundan sonra da aynı şekilde devam etmesini diliyorum" ifadelerini kullandı.

Putin: "İlişkilere yeniden başlanmasından memnuniyet duyuyorum"

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya Başbakanı Medvedev'in ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Kremlin Sarayı'nda basına kapalı gerçekleşen kabul, 1 saat 15 dakika sürdü.

Yıldırım ile yaptığı görüşme sırasında açıklamalarda bulunan Putin, "En samimi selamlarımı ve refah dileklerimi Cumhurbaşkanı'na iletmenizi rica ediyorum. Erdoğan Türk Akımı anlaşmasının onaylanmasını öngören kanunu imzaladığı için kendisine müteşekkiriz" dedi

Türk Akımı'nın Rusya ve Türkiye'nin gerçekleştirmeyi planladığı en büyük projelerden biri olduğunu ifade eden Putin, "Bunun dışında birçok ortak çalışmaya da imza atıyoruz. Moskova'ya yaptığınız bu ziyaretin, Türkiye Cumhurbaşkanı ile yapacağımız zirvenin temelini oluşturacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Yıldırım'ın Moskova ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ticaret hacmindeki düşüş nedeniyle yaşanan negatif trendin tersine çevrilmesi için yoğun çaba sarf edileceğini düşündüğünü vurgulayan Rus lider, "Rusya Başbakanı Medvedev ile kapsamlı görüşmeler yaptığınızı biliyorum. Türk-Rus işbirliğinde neredeyse tüm alanlarda ilişkilere yeniden başlanmasından memnuniyet duyuyorum" diye ekledi.

Ajanslar ve Sputnik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir