Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Yeni Mutfağımıza Giren Zerdeçalın Daha Önce Hiç Duymadığınız 12 Faydası

-

Bu baharat Hindistan'da binlerce yıldır baharat ve şifalı ot olarak kullanılıyor.

Son zamanlarda bilim, Hindistan'ın uzun süredir bildiklerini destekliyor.

Birçok tıbbi özelliğe sahip bu baharatı yemeklerde daha sık kullanmamızın vakti çoktan geldi...

1. Zerdeçal, sağlık üzerine olumlu etkileri olan biyoaktif bileşenleri içerir.

Zerdeçalın içindeki bu bileşenlere ''kurkumin'' deniyor. Kurkumin, zerdeçaldaki ana aktif madde ve çok güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar (ağrı, ateş ve iltihap önleyici) etkilere sahip. 

Kurkumin ayrıca yağda çözünebilir, bu nedenle yağlı bir yemekle almanız etkisini ortaya çıkarabilir.

2. Vücudun bağışıklığını destekler yani hastalık yapıcı organizmalara karşı savaşmasına yardımcı olur.

Kurkumin doğal bir ağrı kesicidir. Özellikle ani ve kısa süreli hastalıklara daha etkili olduğu biliniyor. Tüm bunların altında yatan sebep kurkuminin iltihaplanmayı önleyen biyoaktif bir madde olması.

3. Vücudun antioksidan kapasitesini arttırıyor.

Antioksidanlar hücreye dışardan gelen zararların önlenmesine yardımcıdır. Antioksidanlar aynı zamanda, yaşlılık savaşçıları olarak biliniyor. Vücudumuzda bulunan serbest radikaller birçok molekülle tepkimeye girerek DNA'lara kadar zarar verebiliyor. 

Zerdeçalın içeriğindeki kurkumin maddesi, vücuttaki serbest radikallare bağlanarak bir antioksidan gibi davranır. Bunun yanı sıra, vücudun kendi antioksidan aktivitesini de arttırıyor.

4. Kurkumin maddesi beyin hastalıklarına yakalanma oranını düşürüyor.

Birçok beyin rahatsızlığı, beyinde işlev gören ve bir büyüme hormonu türü olan, Beyin Türevli Nörolojik Faktör (BDNF)'ün miktarının azalmasıyla doğru orantılıdır. 

Kurkuminin ise, BDNF'nin düzeyini arttırıcı etkisi olduğu bulunmuş. Bu sayede bellek iyileştirilebilir, depresyon ve Alzheimer için yeni umutlar doğabilir.

5. Kalp rahatsızlığı söz konusu olduğunda ise kurkuminin başlıca yararı, kan damarlarını örten doku olan endotelin işlevini gerçekleştirmesi.

Endotel hasarları, kan basıncı ve kan pıhtılaşmasını olumsuz etkiliyor. Birkaç çalışma kurkuminin, egzersiz kadar etkili olduğunu söylüyor ve bu madde verildiğinde endotel fonksiyonlarında gelişmeler de görülmüş. 

Kalp hastalıkları riskini azaltmak için de umut vaadediyor.

6. Zerdeçalın kanseri önleyebileceği hatta tedavi edebileceği de görüşler arasında.

Araştırmacılar, kurkuminin kanser hücrelerinin büyümesini, gelişmesini ve moleküler düzeyde yayılmasını engelleyebileceğini düşünüyorlar. Hatta çalışmaların kanserli hücreleri yok edebileceğini dahi gösteriyor. 

Özellikle kolon kanseri gibi sindirim sistemi kanserlerinde etkili olacağı düşünülüyor. Tüm bunlarla birlikte kanser tedavisinde kullanılarn yüksek doz kurkuminin nasıl bir yan etkisi ortaya çıkacağı bilinmiyor.

7. Kurkuminin, Alzheimer hastalığını önleyebileceği ve tedavi edebileceği de düşünülüyor.

Kurkuminin kan-beyin bariyerini geçebildiği, yani bir tedavi için beyne ulaşabilirliği biliniyor. Bununla birlikte Alzheimer hastalığında görülen hücre hasarlarını da tedavi edici etkisi bulunuyor. 

Bunla ilgili kesin bilgiler için çalışmaların arttırılması bekleniyor. Alzheimer için henüz çok iyi bir tedavi mevcut değil. Bu nedenle ilk etapta görülmesini engellemek bile son derece önemli.

8. Artrit hastalarına besin takviyesi olarak verilen kurkumin maddesi, hastalığa oldukça iyi yanıt vermiş.

Artrit hastalığının birçok çeşidi olmakla birlikte, temelde eklemlerde ilhitaplanmaları içeren bir hastalıktır. Kurkuminin anti-inflamatuar özelliğini göz önüne aldığımızda artrit hastalığına yardımcı olabileceği mantıklıdır. Birçok çalışma da bunun doğru olduğunu gösteriyor.

9. Beyin üzerinde etkili olduğu için, depresyona da olumlu etki ediyor.

Kontrollü bir deneyde 60 hasta rastgele 3 gruba ayrılıyor. Bir grup oldukça popüler olan bir antidepresan, diğer grup kurkumin ve son grup her ikisini birlikte almış. 6 hafta sonra kurkumin alanlar antidepresan kullananlarla aynı etkiyi göstermiş, İkisini birden alan grup ise en iyi durumda olan grup olarak belirlenmiş. 

Yani zerdeçalın içindeki bu madde antidepresan kadar etkili. Dolayısıyla bu maddenin, mutluluk hormonları olan serotonin ve dopamini de arttırdığı görülmüş.

10. Zerdeçal, mide bulanması ve mide yanmasına iyi geliyor.

1989'da yapılan küçük bir araştırmada, zerdeçal bitkisinden yapılan besin takviyelerinin muhtemelen bitkinin iltihaplanmaya iyi gelmesi sebebiyle,mide yanması ve hazımsızlık semptomlarını önlemede etkili olduğu bulunmuş.

11. Kan şekeri dengesini de sağlıyor.

Yapılan çalışmalara göre zerdeçalın, pankreasın insülin üreten hücreleri üzerinde etkisi olduğu biliniyor. Dolayısıyla kan şekerinizin bir anda düşüp yükselmesini engelleyici etkiye sahip. Bu da yemeklere aniden saldırıp, fazlaca yememizi önlüyor.

12. Kurkumin, yaşlanmayı geciktirmeye ve yaşla ilgili kronik hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabiliyor.

Kurkumin, kalp rahatsızlığının, kanserin ve Alzheimer'in önlenmesine yardımcı olabilirse, uzun ömürlülük açısından belirgin yararlar sağlayacaktır.

Ayrıca, oksidasyon ve iltihaplanmanın yaşlanmada rol oynadığı düşünülürse, hastalıkların önlenmesinin ötesine geçen etkilere sahip olabilir.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aylin-karaman

kurcumin gerçekten sağlığa çok faydalı, ben de natures supreme markasıyla kurkuminle tanıştım. Kendimi daha dinç hissediyorum her gün :)

selen-ozden

aylin hanım ben de her arkadaşıma tavsiye ediyorum gerçekten nature supreme markasını baya başarılı buluyorum zaten ödüllüymüş :)

ayna-efendi

hintli dayının baharatlarından biri

sevgii

bizim yöresel yemeklerimizde bolca kullandığımız baharattır. Zalımı neye koysan yakışıyor :)

exporter-gal

yahu madem İngilizceden araklıyosun Bi cümlede hindistan diyip bir sonraki cümlede Indian'ı çevirirken ne diye Kızılderili yazıyosun? google translate mi kullandın? bi de içerik çevirmek yasak değil sadece alıntıladığın kaynağı yaz bari. off

smyl

Hindistanda binlerce yıldır kullanılıyor bu baharat amma ne hastalık arasan onlarda.Abartmayın

Görüş Bildir