Yeni Bir İşletme Kurmak İsteyen Ama Bir Türlü Adına Karar Veremeyenler İçin Altın Değerinde 15 Tavsiye

0PAYLAŞIM

#9 Arkadaşlarım bulduğum isimleri hiç beğenmiyor ki!😂

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/allbusiness...

1. Söylenmesi zor kelimeleri seçmeyin.

Potansiyel müşterilerinizin internette işletmenizi ararken kafalarının karışmasını istemezsiniz. İşinizin adını koyarken zor bir isim seçerseniz insanlar bu ismi yanlış okuyabilir ya da internette yanlış arattıkları için sizi bulamayabilirler. Bu yüzden kolay okunan ve söylenen bir isim seçmelisiniz.

2. İşinizin büyümesini engelleyecek bir isim seçmeyin.

Çok spesifik bir isim seçerseniz işletmeniz büyürken sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Jeff Bezos'un Amazon yerine Çevrimiçi Kitaplar gibi bir isim seçtiğini düşünün. Bu onun kitaplarla başladığı işinde farklı alanlara açılmasını kısıtlayabilirdi. Bu yüzden şirketinize isim koyarken bir şehirle ya da belirli bir ürünle ilgili bir isim seçmekten kaçınmalısınız.

3. Kapsamlı bir internet taraması yapın.

Sevdiğiniz bir isim seçtikten sonra o ismi internette aratın. Çoğu zaman bu ismin başka biri tarafından zaten kullanılmakta olduğunu göreceksiniz. Bu ismi seçmenize engel olmasa da farklı isimler seçmeyi düşünmeniz daha iyi olacaktır.

4. İşletmeniz için internet sitesi kurarken .com uzantılı bir adres seçin.

İşiniz için bir internet sitesi kurarken .net, .biz ve benzeri alan adları yerine .com uzantısını seçmeniz daha iyi olabilir. Müşteriler .com alan adını daha yerleşmiş bir işletmeyle bağdaştırmaya meyillidirler. Ayrıca işletmeniz için sosyal medya hesapları oluştururken de istediğiniz ve işletmenize uygun olan ismi aldığınıza emin olmalısınız.

5. Anlamı olan bir isim kullanın.

Herkes işletmesinin isminin anlamlı olmasını ve işiyle ilgili pozitif bir anlam içermesini ister. İsim düşünürken insanların duyduğu anda işinizin neyle ilgili olduğunu anlayacağı bir isim düşünün. Anlamsız olduğu halde akılda kalıcı olduğu için cazip gelebilecek isimler olabilir fakat bunlar markalaşma sürecinde sizi zorlayacaktır.

6. Kendi isminizi kullanmaktan kaçının.

Yerleşmiş bir markanız yoksa kendi adınızı kullanmaktan kaçınmalısınız. Adınız işletmeniz hakkında hiçbir şey anlatmaz ve potansiyel müşteriler için pek bir şey ifade etmez. Aynı zamanda bu durum gelecekte işinizi satmak isterseniz veya genişletmek isteseniz bile sorunlara yol açabilir.

7. Kelimeleri birbirine karıştırarak bir isim oluşturmayın.

Akılda kalıcı bir isim bulmaya uğraşırken birçok yetenekli girişimci iki kelimeyi birleştirerek yeni bir kelime yaratmaya çalışabilir. Sonuç olarak ortaya kulağa kötü gelen ve iyi gözükmeyen bir ismin çıkması olasıdır. Bu yöntemin sorunu fazla zorlama görünmesidir.

8. İşletmenizin adını koyarken akılda kalıcı olup olmadığını değerlendirin.

Tabii ki kuracağınız işin sıkıcı bir adının olmasını istemezsiniz. Fakat çok garip bir isim de seçmemelisiniz. Çalışanlarınızın nerede çalıştıklarını tereddüt etmeden söyleyebilecekleri ve adınızın hedef kitlenizde yankı bulmasını sağlayacak bir isim düşünmelisiniz.

9. İsim hakkında çevrenizdekilere danışın.

Beş veya on adet isim bulun ve bu isimleri arkadaşlarınıza, aile üyelerinize ve güvendiğiniz meslektaşlarınıza gösterin. Aynı zamanda hedef müşteri kitlenizden de isim hakkında geri dönüş isteyebilirsiniz. İsmin negatif çağrışımları olmadığından da emin olmalısınız.

10. Sesli bir şekilde söylendiğinde kulağa hoş geldiğine emin olun.

Bazen isimler kağıt üzerinde iyi görünebilir fakat sesli söylendiğinde kulağa hoş gelmezler. Bunun olmayacağından emin olun. Aynı zamanda insanların söylerken nasıl telaffuz edileceğinden emin olamayacakları bir ismi tercih etmemelisiniz.

11. İsimden kişisel olarak mutlu olduğunuza emin olun.

İşletmenin sahibi olarak seçeceğiniz ismi uzun zaman boyunca görmek durumunda kalacaksınız. Bu yüzden memnun olduğunuz ve müşterileri etkileyecek bir isim seçtiğinizden emin olmalısınız. Başlangıçta iyi bir ad bulmak için zamanınızı ayırın.

12. Seçtiğiniz anahtar kelimelerin çok aranıyor olması bir artıdır.

Etkili bir işletmenin temel unsuru işin kendi kendine ilgi çekebilmesidir. İdeal işinizin insanların sahip olduğu sorunları çözebiliyor olması gerekir. Eğer böyleyse insanlar halihazırda sizin sunduğunuz çözümleri arıyordur. Google Trends gibi siteleri kullanarak insanların sunduğunuz çözümlerle ilgili nasıl arama yaptıklarıyla ilgili detayları bulabilirsiniz. Popüler olan aramalara bakabilir ve işinize uygun olan bir isim seçerken bunlardan yararlanabilirsiniz. Aklınızda zaten bir fikir vardır ve seçtiğiniz kelimeler çok aratılıyorsa bu sizin için iyi olacaktır.

13. Aklınızda olan seçeneklerin orijinal olmasına özen gösterin.

Birçok fikir halihazırda kullanılıyor olabilir fakat var olan isimlere çok benzeyen bir isim seçmek kötü bir fikirdir. Bu insanları etkilemek yerine uzaklaştıracaktır. Daha da kötüsü var olan bir isim sizin işletmenizi gölgede bırakabilir. İnsanlar işinize gerekli özeni gösterdiğinizi görmek isterler. İsim seçimi zor olabilir ama bir çok getirisi olacaktır. İyi markalar orijinal ve özgün olmalarıyla tanınırlar. Bu özelliklerle markanın temsil ettikleri hedef müşteri kitlesi için değerli hale gelecektir.

14. Seçtiğiniz ismi alabileceğinizden emin olun.

Birçok deneyimli işletme sahibinin de bildiği gibi mükemmel bir isim bulup sonrasında markayı yaratmaya başladıktan sonra ismi alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Çaba ve kaynaklarınızı boşuna harcamamak için bulduğunuz ismi yasal olarak alabildiğinize emin olmalısınız. Başka birinin aynı ismi kullanıp kullanmadığını ya da seçtiğiniz ismi almanız için bir engel olup olmadığını öğrenmelisiniz. Seçeneklerinizin uygun olduğuna emin olduktan sonra sürdürülebilir bir marka kurmak için en uygun ismi seçmeniz daha kolay olacaktır.

15. Çok bilinen deyim ve benzetmeleri kullanmayın.

Açıklayıcı ve işinizi tanımlayan kelimeleri düşündükten sonra deyimlere ve metaforlara yönelebilirsiniz. Bulduğunuz seçenekler çok bilindik değilse uygun olabilirler. Çok kullanılan deyim ve benzetmeler yerine olumlu anlamları olan benzetmeleri kullanmanız daha iyi olacaktır.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.👇

İşinde Başarılı Olmak İsteyen Herkesin Mutlaka Hayatına Dahil Etmesi Gereken Kolay Ama Etkili 17 Alışkanlık - onedio.com
İşinde Başarılı Olmak İsteyen Herkesin Mutlaka Hayatına Dahil Etmesi Gereken Kolay Ama Etkili 17 Alışkanlık - onedio.com
Küçük İşletmelerin ve Yeni Girişimcilerin Başarısız Olmasına Neden Olan Ufak Ama Önemli Detaylar - onedio.com
Küçük İşletmelerin ve Yeni Girişimcilerin Başarısız Olmasına Neden Olan Ufak Ama Önemli Detaylar - onedio.com
Öğrenmeyen Kalmasın! Yeni Başlayanlar İçin A’dan Z’ye İyi Bir Yatırımın Nasıl Yapılacağını Anlatıyoruz - onedio.com
Öğrenmeyen Kalmasın! Yeni Başlayanlar İçin A’dan Z’ye İyi Bir Yatırımın Nasıl Yapılacağını Anlatıyoruz - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
blizzard

İkinci tavsiyede aklıma ilk gelen Çiçek Sepeti oldu. Zaten yaptıkları reklamlar da çiçek satmadıklarını belirtme üzerine.

1913

çükübik peynircilik.nasıl sizce?bu kriterleri karşılıyor gibi?

eastking

Bi de fikibok var

faruk-sutuseven

bir terazi burcu olarak bi iş kurmak istesem ve isim konusunda bu tavsiyelere uysam ben isim bulana kadar 90lı yaşlarıma gelirim

Görüş Bildir