Yeni Bir Araştırma Politik Fikirlerin Çok Zor Değişmesinin Bilimsel Nedenini Ortaya Koydu!

419PAYLAŞIM

İnsanların konu politikaya gelince fikirlerini değiştirmeye ne kadar da kapalı olduklarını hiç fark ettiniz mi? Peki bu savunuculuğun nedeni ne, politik fikirleri bu kadar sabit kılan ne? Bilim insanları bu soruya bir yanıt bulmuş olabilir.

Kaynak: http://www.nature.com/articles/srep39589

İnsanların karar değiştirme mekanizmaları üzerine yapılan deneyler, çarpıcı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Politik olmayan konularla alakalı insanlar pek çabuk fikir değiştirebilirken, iş siyasi olaylara gelince kimse karşı tarafı savunduğu görüşün tersine ikna edemiyor.

Psikologlar bir süredir bu konu üzerinde tek bir fikre odaklanmış durumda: Siyasi görüşler kişisel kimliğimizle bütünleşiyor olabilir.

Kişiliğimizin bir parçası olarak güçlenen bu politik fikirlerimiz, karşıt görüşlere maruz kaldığında da sanki o fikre değil de, direkt olarak bize saldırılıyormuş gibi hissediyoruz. Beyin de hemen savunma veya karşı atak moduna geçiyor ve eleştiriye kapalı bir hale bürünüyoruz.

Bu durum, biraz da insan doğasıyla alakalı.

Nitekim beynin en önemli görevlerinden biri vücudu korumak. Bu koruma, sadece fiziksel uyaranlara karşı bedenimizi korumaya yönelik bir savunma yöntemi değil; psikolojimiz de aynı süreçlerle dış etkenlerden korunuyor.

Araştırmacılar, politik karşıt görüşleri bireysel saldırı olarak gördüğümüzü daha önce pek çok kez kanıtlamış durumda.

Örneğin Scientific Reports'ta yayınlanan bir çalışmada, araştırma ekibi 40 adet gönüllü üzerinde bir deney yürütmüş. Her biri güçlü siyasi görüşlere sahip olan ve bunlara derinden bağlanmış olan bu 40 kişi, MRI altına alınmış ve tümünün, politik inançlarının aksi yönünde bilgilere maruz kalırkenki beyin aktiviteleri gözlemlenmiş.

Deney süresince beyinde hangi bölgelerin aktif hale geldiği an an kaydedildi ve ilginç sonuçlara ulaşıldı.

Sonuçlara göre, beyinde aktif hale gelen bölgeler, öz kimlik ve olumsuz duygularla ilgili bölgelerdi. Yani tüm bu denekler, politik görüşlerine uymayan düşünceler duyduğunda bunu bireysel bir saldırı olarak görüyor ve negatif tepkiler veriyorlardı.

Burada bir not düşelim: Deneyde kişilerin politik görüşlerine herhangi bir eleştiri getirilmemiş. Sadece diğer politik fikirlere dair bazı düşünceler ortaya atılmış ve bunlar hakkında ne düşündükleri sorulmuş.

Peki bu konuda neler yapılmalı?

Araştırmacılara göre bu durumun önüne geçmenin yolu, fikirleri kimliklerden ayırmaktan geçiyor. Söz konusu politika olunca da, bu bir hayli zor elbette.

Nitekim aynı deneyde, politik olmayan konularla ilgili düşünceler söz konusu olunca beyinde aynı aktiviteler gözlemlenmemiş.

Dahası, kişilerin bu tip konularda fikirlerini değiştirmeye daha açık olduğu görülmüş. Örneğin; Albert Einstein'ın o kadar önemli bir bilim insanı olmadığına dair düşünceler ortaya atıldığında, deneklerin aksini savunmak için çok da fazla çaba göstermediği gözlemlenmiş.

Araştırmanın yakın zamanda daha geniş ölçekte tekrarlanması bekleniyor.

Fakat şimdilik, ilk haliyle bile bize pek çok önemli bilgi vermiş durumda. Politik konularda düşüncelerimize, politik olmayan konulara karşı olduğumuzdan daha bağlıyız. Uzmanlar, siyasi görüşleri yanlışlanmaya çalışılan insanların, gerçekten yanlış olsa dahi o görüşlerine çok daha sıkı bağlanmasının nedeni olarak da bu durumu gösteriyor.

Aynı ekibin daha önceki araştırmalarında da dini görüşler üzerine deneyler yapılmıştı.

Ve bu deneyle benzer sonuçlar elde edilmişti. Bu da politik görüşlerimizi, dini inançlarımızla aynı şekilde savunduğumuzu ve bu görüşlere, dini inanca bağlı olduğumuz şekilde bağlı olduğumuzu gösterir nitelikte.

Bakalım sonraki deneylerde bu konuyla ilgili daha fazla bilgi edinebilip, beyindeki süreci daha net olarak aydınlatabilecek miyiz? Bekleyip göreceğiz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hsanlukk

Bizim ülkede kişilere oy verilir bir önceki seçimde Ecevit en fazla oyu almışken ki kendileri solcu oluyor sonraki seçimde Erdoğan'a en fazla oy çıkmıştır. Artı parantez bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde ekonomide belirleyici unsurların başında gelir.

jsy

Fikirlerimiz yaşam şeklimizin yorumlamasıdır gerçekte. Ama günümüz siyasetinde fikir dediğimiz şey, mağazadaki kıyafetler gibi, belli bir zamandan sonra, çevreye uyum sağlamak için giydiğimiz, büyük oranda uymadığımız halde savunduğumuz bir olgu olmuştur. Bu yüzden, dostlarımızla siyasi fikirlerimiz çok denk gelmeyebiliyor ve siyaset tartışmalarımız, küslükle sonuçlanabiliyor. Çünkü aslında gerçek olan dostluğunuzken, siyasi fikir sandığnız şey sadece bir maskedir hemde size ait olmayan. Nasıl yaşıyorsanız onu savunun başka bir şey savunmayın.

sadece-tan...

MHP için geçerli değil...

kol-cigsi

Politik fikirlerinin zor değişmesinin en büyük sebebi siyasi partilerin mahalli teşkilatları halk ile birebir etkileşim içinde olmasıdır. Bir de halkın sürekli işini görecek gerekirse sakalını da atacaksın. Kaç dönemdir AKP'ye oy veren insanların hayat pahalılığından, işlerininin görülmemesinden, asgari ücretin beklenenden az zam gelmesi sebebler yüzünden kallavi küfürler eşliğinde Tayyib'e, AKP'ye bir daha oy vermeyeceklerini söylediklerin olduğu gibi El-bab'ta şehit düşen oğlunun cenazesinden bakana "Kılıçdaroğlu gitsin!" diye haykıran insanlara da şahit oluyoruz.

tulpar_13

Her vatandaşın siyasi partilere katılma, oy verme ve katıldıkları partiler için aktif olarak görev alma gibi yasal hakları vardır. Ama önemli olan şey körü körüne bağlı kalmamaktır (hangi parti olursa olsun). Takım tutar gibi parti tutmak kadar gereksiz fanatiklik ve siyasetçilere gözü kapalı güvenme eğilimi kesinlikle çok sorumsuzca! Bu ülke için tek yaptığı şey oy verme görevini yerine getirmek olan bazı insanlar en azından bunu doğru yapmalılar! Bunu bile yapamayan varsa bence bu ülkeye katkısı olduğunu düşünmesin bile..

Görüş Bildir