Yemen'de Ateşkes Yine Bozuldu: 70 Ölü

-

Yemen'de Ateşkes Yine Bozuldu: 70 Ölü

Yemen'de Ateşkes Yine Bozuldu: 70 Ölü

Şii Husiler ile hükümete bağlı güçlerin çatıştığı Yemen’de geçen ay ilan edilen ateşkes bozuldu. Amran ilinde ordu ile Husiler arasında çıkan çatışmalarda en az 70 kişi öldü.

Yemenli yetkililere göre cumartesi günkü çatışmalarda 14 asker öldü, 40 asker yaralandı. Yemen ordusunun bombardımanında da onlarca Husi de hayatını kaybetti. Husiler konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.

Yemen'de yönetim karşıtı Husi gruplar, Amran ilinde askeri noktaları ele geçirmek amacıyla zaman zaman silahlı saldırılar düzenliyor. İki taraf arasında sık sık ateşkes anlaşması imzalansa da, bu anlaşmalar kısa sürede bozuluyor.

Şiddetin önüne geçilemiyor

Yemen’de devlet başkanı Ali Abdullah Salih’in görevini bırakmak zorunda kaldığı 2011'deki ayaklanmanın ardından ülkede istikrar ve güvenlik sorunu sürüyor.

Güneyde ayrılıkçı Güney Hareketi, Yemen güvenlik güçleriyle çatışıyor. Kuzeyde ise Şii Husiler ile Sünni aşiretler ve ordu arasında sık sık çatışma yaşanıyor.

El Kaide ise, güçlü olduğu birçok bölgede üslerini Yemen ordusuna kaptırıyor ancak buna karşın petrol ve doğalgaz borularına saldırarak orduyu operasyondan vazgeçirmeye çalışıyor.

Hasar gören boruların tamiri güvenlik nedeniyle uzun süre alıyor, bu nedenle de ülkede sıkça doğalgaz ve petrol arzında ciddi sorunlar yaşanıyor.

Yemen'de açlık sınırında yaşayan insan sayısı 10 milyona yaklaşmış durumda.

Kaynak: Al Jazeera, AA ve Reuters

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir