Yardımcı Doçent 'Doktor Öğretim Görevlisi' Oluyor, Doçentlikte Sözlü Sınav Kalkıyor

 > -

AKP Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, "Yardımcı doçentlik" kadrosunun kaldırılmasını öngören bir kanun teklifi sunmuştu. Kanun teklifi, TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu'nda yapılan görüşmelerde kabul edildi. 

'Yardımcı Doçent', 'Doktor Öğretim Görevlisi' olacak.

Anadolu Ajansının haberine göre,  Öğretim üyeleri "profesör", "doçent" ve "doktor öğretim üyesi"nden oluşacak. Uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacıları öğretim görevlisi kadrolarına alınacak.

"Doktor öğretim üyesi"nin tanımı da görüşmelerde belirlendi.

"Doktor öğretim üyesi", doktora çalışmalarını başarı ile tamamlamış, tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık unvanını veya Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen belli sanat dallarının birinde yeterlik kazanmış olan, akademik unvana sahip kişi olarak tanımlanıyor.

Doktor öğretim üyesi kadroları, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca ilan edilecek.

Açık kadrolara fakültelerde dekan diğer birimlerde müdürler; biri o birimin yöneticisi biri de o yükseköğretim kurumunun dışından olmak üzere üç profesör veya doçent tespit ederek bunlardan adayların her biri hakkında yazılı mütalaa isteyecekler. Dekan veya ilgili müdür, yönetim kurullarının görüşünü aldıktan sonra önerilerini rektöre sunacak.

Doktor öğretim üyeliği rektör tarafından atanacak.

Atama rektör tarafından en çok dört yıl süre ile yapılacak. Her atama süresi sonunda görev kendiliğinden sona erecek. Görev süresi sona erenler yeniden atanabilecek.

Doçentlikte sözlü sınav kaldırılacak.

Yapılması olanlanan kanun değişikliğine göre doçent adayları sözlü mülakata girmeyecek. Üniversitelerarası Kurul, doçent adayının başvurduğu bilim veya sanat dalından beş kişilik jüri ve bu jüri için iki yedek üye tespit edecek. Doçentlik sınav jürisinde yer alan asıl ve yedek üyeler hazırladıkları ayrıntılı ve gerekçeli kişisel raporlarını Üniversitelerarası Kurula gönderecek. Üniversitelerarası Kurulca yeterli yayın ve çalışmaya sahip olduğuna karar verilen adaya doçentlik unvanı verilecek.

Doçentlerin atamaları da rektör tarafından yapılacak.

Doçentlik unvanına sahip olanlar ilan edilen doçent kadrosuna başvuracak. Başvuran adayların durumlarını incelemek üzere rektör, en az biri üniversite dışından olmak üzere üç profesör tespit edecek. Bu profesörler her aday için ayrı ayrı olmak üzere birer rapor yazacak, kadroya atanacak birden fazla aday varsa tercihini bildirecek. Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü yönetim kurulunun bu raporları göz önünde tutarak alacağı karar üzerine rektör atamayı yapacak.

Yabancı dil sınavından alınması gereken taban puan ise 55 olacak.

Yardımcı doçentliğin ve doçentlikte sözlü sınavın kaldırılacak olması sosyal medyanın gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBilimKayseriTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir