Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yapay Sinir Ağı ile Yazı Fontu Oluşturulursa Ne Olur

Anasayfa > Gündem

Yapay sinir ağları, insan beyninin bilgi işleme tekniğinden esinlenilerek geliştirilmiş bir bilgi işlem teknolojisi ve günümüzde kullanımı giderek artan bir teknoloji. Erik Bernhardsson ise, bir yapay sinir ağını ağında 50 bin font ile eğiterek ortaya çıkan yapay zekanın neler yapabileceğini görmek istedi. Sonuçlar ise oldukça ilginç.

Yapay zeka tarafından geliştirilebilmesi için Erik Bernhardsson, karakterleri bir grid sistemine koyarak her karakteri 64x64 piksellik kutular içerisine yerleştirdi. Karakterleri bu sayede bir diğeriyle doğrudan karşılaştırılabilmiş oldu. Bu sürecin sonunda tuhaf bir şekilde, bir çeşit matematiksel yapı olan ve font vektörü olarak adlandırılan yapay sinir ağı oluşturuldu.

Ortaya çıkan bu vektör ile ne yapılabilir sorusunu ise Bernhardsson şöyle açıklıyor:

“Her font bir vektör olunca, istediğimiz gibi font vektörleri oluşturabiliriz. Bir font vektörünü seçerek ondan rastgele yeni fontlar oluşturabiliriz. Ayrıca tamamen yeni fontlar da üretebiliriz.”

Kaynak: http://gizmodo.com/this-is-what-happe...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
7
3
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?