Görüş Bildir
Haberler
Yanlış Pilotları Kaçırmışlar

Yanlış Pilotları Kaçırmışlar

Yanlış Pilotları Kaçırmışlar

Türkiye Havayol Pilotları Derneği (TALPA) tarafından bugün Atatürk Havalimanı'nda yapılan 3. çalıştayın öğleden sonraki oturumunda Beyrut'ta kaçırılan ve 71 gün esir kalan pilotlardan Murat Akpınar, teröristlerin kendilerini yanlışlıkla kaçırdığını, asıl kaçıracakları ekibin THY'nin başka pilotları olduğunu söyledi.

Çalıştayın öğleden sonraki oturumunda “Uçuş Ekiplerinin Güvenliği “ konusunda yapılan konuşmalardan sonra Lübnan'da kaçırılan pilotlar Murat Akpınar ve Murat Ağca'dan da yaşadıkları hakkında bilgi vermeleri istendi. Murat Akpınar bu tür olaylarda sezgilerin çok önemli olduğunu ve o gün her şeyin ters gittiğini belirterek kendilerini kaçıran teröristlerin yanlışlık yaptığını, kaçırıldrıktan sonra anladıklarını belirterek şunları söyledi: “Bizi kaçıranlar olaylar bittikten sonra anlattılar. Bizi Türkiye'ye geri dönen ekip zannettikleri için kaçırmışlar. Çünkü bütün kaçırma planlarını onların üzerine yapmışlar. Bu insanlar bizim uçuşa giden arkadaşlarımızın boy boy fotoğraflarını çekmişler. Yani kaçıracakları biz değilmişiz. Bizden önce uçağı teslim alan bir abimiz ve onun yanındaki ekipmiş. Tek tek resimleri çekilmiş, tek tek bütün kaçırma işlemini yapan ekibe dağıtılmış. Alınacak ve bırakılacak olanlar işaretlenmiş. Netice itibariyle onlar da bizi ilk karşılarında gördüklerinde çok şaşırdılar. Şeflerinden biri bana, 'Kır saçlı, senden daha kısa boylu birini bekliyordum. Sen nereden çıktın ' dedi.'

HALA KENDİSİNİ SORGULUYOR

Yaşadıkları olayları anlatmaya başlamadan önce başından başka bir olayla örnekler veren Kaptan Pilot Murat Akpınar 1996 yılında kaçırıldıktan sonra denize çakılan uçağın kaptan pilotu ile yıllar önce beraber uçtuğunu ve bu olayı kendisine kokpitte anlatırken hala o günü yaşadığın belirterek şöyle konuştu:

“2007 yılında Atlas Havayollarında çalışıyordum. Etopyan Airlines adına uçarken uçakta bir kaptanla tanıştım. Kendisi 1996 yılında kaçırıldıktan sonra denize çakılan kaptandı. Hala kendini sorguluyordu. O kazada 75 kişi ölmüş 55 kişi de sağ olarak kurtulmuştu. Kokpite iki tane zencinin geldiğini ve bira şişesiyle kafasına vurulduğunu, kafasının yarıldığını ve başından kanlar akarken diğerinin arkasından gırtlağına sarıldığını ve bizi Avustralya'ya götüreceksin dediğini anlattı. Sonra teröristlerin teklifini kabul ettiğini söyledi. Ancak Kenya üzerinde dönmeye başlamış. Sonra adamlar farkına varınca tekrar saldırıya geçmişler. Yaralı ve başından kanlar akrken bu arada tek motor da durmuş.Tek motorla alçalmaya başlamış.Bir ada gördüğünü ancak oraya inemeyeceğini anlayınca denize inmeye karar vermiş. Dalganın karşısına inmesi gerekirken uçağı sağa doğru çevirdiğinde kanadı kaptırmış ve uçak parçalanmış. Bütün bu olaylardan sonra bu kaptanın aradığı tek bir cevap vardı. Acaba ne yapabilirdim de herkesi kurtarabilirdim. Şimdi bende aynı cevabı arıyorum. Acaba ne yapabilirdim de bu duruma düşmeyebilirdik.'

SEZGİLERİMDE BİR TAKIM ŞEYLER OLDU

Olayın oluş şeklini anlatırken başından geçenle ilgili olarak konuşan Kaptan Pilot Murat Akpınar, 'Uçaktan indiğim andan itibaren sezgilerimde bir takım şeyler oldu. Muratla ilk kez uçuyordum Yanımdaki kabin amirine bile sürekli bir şeylerin yanlış gittiğini anlattım. Ama koparamadım. Netice itibariyle o gün Beyrut'a inerken ,izinli olarak yüksek sürat yaptım ve Lufthansa ve BA 'nın önüne geçerek inişe geçim. Önümde Pegasus iniyordu. Rüstem Kaptan kullanıyordu. Birbirimize iyi bayramlar diledik.Sonra kendimi sorguladım acaba ben bu yüksek sürati uygulamasaydım Lufthansa'nın ve BA'nın pilotları benim önümden çıksalardı acaba bu olay onların başına mı gelirdi? Vardığım sonuç şu; biz olmasaydık ama birileri olacaktı. Ama takdiri ilahiyeyi yenemiyorsunuz. Bizim başımıza geldi dedi.

Hüseyin ASLIYÜCE İSTANBUL DHA

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/256...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam