Görüş Bildir
Haberler
Yangın Panodan Çıkmadı İddiası

Yangın Panodan Çıkmadı İddiası

Onedio Medya
14.05.2014 - 13:22 Son Güncelleme: 14.05.2014 - 13:50
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Manisa'daki maden faciasında yapılan çalışmaları yerinde takip eden Elektrik Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Yeşil ve Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı Mehmet Torun, farklı açıklamalar yaptı.

Elektrik Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Yeşil, 'Gerek bizim aldığımız bilgiler, gerekse arkadaşlarımızın madende yaptığı araştırmalardan olayın bir elektrik arızasından, pano patlamasından ve trafo patlamasından meydana gelmediğini belirledik' iddiasında bulundu.

Olayın daha önceden işlenmiş bir damarın tutuşmasıyla meydana geldiğinin tespit edildiğini iddia eden Hüseyin Yeşil, 'Bizim tespitlerimiz bir ihmalin olduğunu gösteriyor. Bunun araştırılması ve soruşturulması lazım. Sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılması lazım' diye konuştu.

RİSK HARİTASI DİKKATA ALINMADI İDDİASI

Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı Mehmet Torun da, 'Burada gerek Bakanlık, gerekse başka kaynaklar facianın elektrik arızasından kaynaklandığı, pano patlamasından olduğu söyleniyor. Bu doğru değil. Daha önce işlenmiş ve açıkta kalmış kömür damarının alev alması ve bundan kaynaklanan karbon monoksit gazının madene yayılmasıyla ölü sayısı arttı' dedi

Maden Mühendisleri Odası olarak önceden risk haritası hazırladıklarını anlatan Torun, 'Bunları Enerji Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı ile paylaştık. Alınması gerekli önlemleri belirttik, bunların uygulanması gerektiğini belirttik. Ne yazık ki bunlar dikkate alınmadı' diye konuştu.

DHA

Kaynak: http://www.dha.com.tr/soma-faciasinda...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam