Yakın Zamanda Gerçekleşen Bu Bilimsel Gelişmelerle Ufkunuzu 2 Dakikada Uzaya Çıkartıyoruz!

532PAYLAŞIM

Evvveet, bilim dünyasında olup bitenlerle ilgili yepyeni, taptazecik bir içerik serisiyle karşınızdayız. Bizden söylemesi, bu bilimsel bilgilerle ufkunuz uzaya çıktığıyla kalmayıp takla atacak. Arkadaş ortamlarında ayrı bir havanız olacak o da ayrı bir güzellik tabiii. Eee hadi, lafı çok uzatmayalım;

Kemerleri bağlayın, başlıyoruz!

1. Araştırmacılara göre fotosentez tam 3,5 milyar yıl önce başladı.

Yani, oksijen daha önce düşünülenden 1 milyar önce ortaya çıkmış. Yıllar boyunca bilim insanları ilk oksijenin nasıl ortaya çıktığını araştırdı ve uzun zaman, soluduğumuz havanın oluşmasında canlıların rolü olduğunu düşündüler.

Dünyada yaşamın ne zaman başladığını tam olarak bilmiyoruz:

ama bu mikroorganizmaların bilinen en eski fosilleri 3,5 milyar öncesine dayanıyor. Bu ise yeryüzünde yaşamın Büyük Oksidasyon Olayından en az bir milyar yıl önce başlamış olduğu anlamına geliyor. 

Araştırmanın detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

2. Danimarkalı araştırmacılar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu riskini arttıran geni buldular.

Araştırma çerçevesinde DEHB'e sahip 20 binin üzerinde kişinin genomlarında genetik varyasyonlar sağlıklı 35 bin kişininkiyle karşılaştırıldı. Belirli genetik varyasyona sahip kişilerin hastalığa yakalanma riskinin yükseldiği 12 bölgeyi tespit ettiler.

Genetik faktörlerin, yüzde yetmiş beş risk yarattığı bozukluk için son derece önemli bir bulgu.

Araştırmaların detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

3. Bilim insanları, farelere insan beyni hücrelerini aşıladı ve davranışlarının nasıl değiştiğini inceledi.

Biyologlar, tüp içinde mercimek tanesi büyüklüğündeki insan beyni organoidlerini yetiştirerek farelerin kafasına yerleştirdi. Mini beyin, kısmen farelerin kendi beyinlerin yerini aldı. Sinir hücreleri tuttu ve hatta gelişmeye başladı: 223 gün sonra yapısı ve olgunluk durumu yeni doğanın beyni ile karşılaştırılabilirdi. Ancak ‘insan' beynine sahip farelerin davranışları normalden farklı değildi. İlk başta denekler hafıza testinden daha iyi sonuçlar almaya başladıysa da sonuç itibariyle standart göstergelere geri döndüler.

Son gelişmelerde ise; farelerin hipokampüsündeki konum hücrelerine bakılarak nereye gidebilecekleri önceden tespit edilebildi.

Konum hücrelerinin keşfi 2014'de araştırmacılarına Nobel Tıp ödülü getirmişti.

Araştırmaların detayaları için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Bugüne kadar bilinenlerden çok farklı bir şekilde gelişen süpernova patlaması gözlendi.

Bundan önceki son gözle görülür süpernova patlaması, 23 Şubat 1987 yılında gözlenen 1987A süpernovasıydı. Bu patlama Dünya'dan 168.000 ışık yılı uzakta gerçekleşmişti.

Hawai Üniversiteli araştırmacılara göre, süpernova fenomeni düşündüğümüzden çok daha gizemli olabilir.

Aslında akla ilk gelen sorulardan biri de bir sonraki patlamanın ne zaman gerçekleşebileceği. Patladı bile! Hatta 30 tane patladı bile. Siz bu cümlenin sonuna gelene kadar bile bir sürü patlamış olacak! Çünkü istatiksel olarak Evren'de her saniye, 30 civarında yıldız süpernova patlamasıyla içindeki malzemeyi etrafa saçıyor.

5. Beyin uyarımıyla depresyon tedavisinde yeni bir keşif gerçekleşti.

Araştırmacılar, depresyon hastalarının beyninin belli bölgelerine elektriksel uyarı verildiği zaman ruh hallerinde iyileşmeler olduğunu keşfetti. Bu etkiler ruhsal bozukluğu olmayan hastalarda görülmedi. Çünkü beynin uyarılması, ruhsal ilişkili nöral devrelerde anormal aktiviteyi normalleştirmeye çalıştığı ileri sürüldü.

Yaniiii, araştırmaya göre lateral orbitofrontal korteksin elektrikle uyarımı, depresyon hastalarında iyileşme sağlıyor.

Tabii, araştırmacılar bu tedavi yönteminin klinik uygulamaya girebilmesi için çalışmaların devam etmesi gerektiğini vurguluyor.

Araştırmanın detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu haftalık bizden bu kadar...

Haftaya bilim dünyasındaki yepyeni gelişmelerle görüşmek üzere.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozgur-dirim-ozkan

Bunların hepsi Kuran'da yazıyor.

emel-aktun

Sitedeki birçok galeriden çok daha faydalı bir içerik olmuş. Keşke daha uzun olsaydı. Lütfen devamı gelsin.

dandanakan

Bize bunlarla gelin...

coksoverhepsover

Aradığım içeriği buldum arkadaş eskiden onedio'da sık görürdük böyle paylaşımları şimdi elalemin sıçtığı boku görüyoruz bu gibi paylaşımlardan çok. Paylaşımlarının bol olması dileğiyle.

Görüş Bildir