Windows XP Emekli Oldu

 > 
32PAYLAŞIM

Windows XP Emekli Oldu

Windows XP Emekli Oldu

Microsoft’un 13 yaşındaki efsanevi işletim sistemi Windows XP bugün emekli oldu. Firma artık bu işletim sistemine destek vermeyecek.

Windows XP 25 Ekim 2001′de satışa sunulduğunda, ortada ne akıllı telefon ne de günümüz tabletleri vardı. 2008 yılında son büyük eklentisi Service Pack 3′ü alan işletim sistemi, 2009 yılından bu yana yalnızca güvenlik ve teknik açıdan destekleniyordu. Bugünden itibaren, artık bu destekler de sona erdi.

Microsoft yıllardır Windows XP’yi rafa kaldırmaya çalışıyor fakat işletim sistemi hâlâ bilgisayar kullanıcılarının yüzde 20-25′i tarafından tercih ediliyor.

Windows XP’de bulunan güvenlik açıkları bugünden itibaren kapatılmayacak fakat Microsoft’un XP için sunduğu güvenlik yazılımları 14 Ocak 2015 tarihine kadar güncellenmeye devam edecek. Bu yazılımlar, kullanıcıları sık sık XP’nin artık güvenli olmadığı yönünde uyaracak.

Microsoft haklı olarak 13 yaşındaki bu işletim sisteminin yükünü omuzlarından atmak istiyor fakat dünya henüz buna hazır görünmüyor. Dünya çapında 1,5 milyon ATM hâlâ Windows XP işletim sistemi ile çalışıyor. Microsoft, son kullanıcılara XP desteğini kesse de, ATM üreticileri ve bankalar ile imzaladığı yeni anlaşma kapsamında onlara destek vermeye devam edecek.

Bankaların yanı sıra hükümetler de XP’den vazgeçemiyor. Birleşik Krallık, Microsoft ile 5,5 milyon pound değerinde bir destek uzatma anlaşması imzaladı. Hollanda hükümeti de devlet organlarında kullanılan ve Windows XP ile çalışan 40.000 bilgisayara destek verilmesi için milyonlarca euro’luk bir anlaşma yaptı.

Kaspersky’nin kıdemli güvenlik araştırmacılarından Dave Emm, XP kullanmaya devam edenlerin zararlı yazılımlar karşısında büyük riske girdiklerinin altını çiziyor.

Windows XP’nin yanı sıra, Office 2003′e verilen destek de bugün sona erdi.

Stuff

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir