Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vücuda Faydasız Olduğu Düşünülen Apandis Önemli Biyolojik Fonksiyonları Sağlıyor Olabilir!

-

Apandis, yirmilik dişler ve kuyruk sokumu gibi kısımların evrim sürecinin vücudumuzdaki izlerinden ibaret olduğu ve faydadan çok zarar getirdiği uzun zamandır düşünülür. Ancak yapılan son çalışmalar, apandis için durumun farklı olabileceğini ortaya koyuyor...

Apandis, insan vücudunun henüz vazgeçemeyeceği önemli biyolojik faydalar sağlıyor olabilir.

Midwestern Üniversitesi'nden araştırmacılar, yürüttükleri çalışma ile apandisin vücudumuzda ortaya çıkışının, yok oluşunun ve geri gelişinin tarihini incelediler. Çalışmada farklı memeli türlerinin son 11 milyon yıllık süreçteki apandis gelişimi incelendi.

Bu süreçte organın 29 kez değişim geçirdiği, 12 kez ise yok olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, bu bulgu hakkında şunları söylüyor:

"Apandisin tarihsel süreçte bu kadar çok kaybolup geri gelmiş olması, bu organın önemine işaret ediyor. Bu sebeple apandisin evrimsel süreçten kalma faydasız bir organ olduğu hipotezi geçerliliğini yitiriyor."

Peki evrim sürecinde defalarca kez kaybolup geri gelen bu organ hangi amaca hizmet ediyor?

Bugüne kadar en baskın düşünce, apandisin milyonlarca yıl önce yaşamış atalarımızda bulunan hayati bir organın küçülmüş hâli olduğuydu. Ancak bu bilgi elbette organın kaybolup geri gelmesini açıklamaya yetmiyor.

Yapılan çalışma, apandisin biyolojik faydalarını ortaya koyuyor.

Çalışma sonuçlarına göre apandis, bağırsaklarımızda yaşayan faydalı bakteriler için bir sığınak görevi görüyor ve bu şekilde bedenlerimizi belirli enfeksiyonlardan koruyor. 2012 yılında yapılan bir çalışma ise, apandisi alınmış insanların ishal, ateş, bulantı ve karın ağrısıyla gelişen hastalıklara karşı dört kat daha az dirençli olduğunu göstererek bu yeni bulgulara destek sağlıyor.

Çalışmalar, apandisi olan insanlarda enfeksiyonun tekrar etme riskinin %11, olmayanlarda ise %48 olduğunu ortaya koyuyor.

Elde edilen bu bilginin ardından farklı memeli türlerinin sosyal davranışlarını, beslenme şekillerini ve çevresel faktörleri göz önünde bulunduran araştırmacılar, apandisi bulunan hayvanların kökbağırsaklarında daha fazla lenfoid doku olduğunu tespit etti. Bu da apandisi bulunan hayvanların bağışıklık sisteminin daha kuvvetli olduğunu ispatlıyor.

Ekip, kökbağırsakla ilgili bu faktörün daha önce ileri sürüldüğünü, fakat ilk defa kanıtlandığını belirtiyor.

Bu veriler de, apandisin vücudumuzda immün sistemini güçlendirmek için ortaya çıktığını kanıtlıyor. Çalışma, ilerleyen zamanda apandisi alınmış insanlar üzerindeki enfeksiyon etkilerinin araştırılmasıyla sürdürülecek...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
iayirtci

Organın asıl adı Appendeks, Apendiks olarak da literatürde geçer. İltihaplanması durumunda -it takısı alır, latincede -it iltihap anlamına gelmektedir. (apandisit, selülit, tonsillit vb.)

bahar-babalik

APANDİS DEĞİL APANDİST. HASTALIĞI DA APANDİSİT.

ybnc

Hepsinin vardır mutlaka bir görevi.Olmasaydı olmazlardı.Belki de henüz bilinmiyordur.

ezgisen

ya 2 sene delik apandis ille gezdim en son zehirlendiğimde anladılar apandis olduğunu bide illet bişi hemen bulamıyor doktorlar ağrının kaynağını. ölüme ramak kala paçayı yırttık. karnımda olması gerekenin 2 katı büyüklüğünde dikiş izi var temizlemek için baya uğraşmışlar. istemiyorum ben bunu olmayı vereyim biyolojik. zaten bütün organlarımı bağışladım. gerek yok.

feyk

bir zarari yoksa islevi olmadigi halde duran organlar olabiliyor ama yok olup geri geldiyse kesinlikle bir islevi oldugu icindir. Zaten korelip yok olmakda olan bir organ olsa 20 yas disleri gibi bazi insanlarda olur, bazilarinda hic olmazdi.

Görüş Bildir