Uzmanlara Göre Kaliteli Bir Uyku Düzeniniz Olup Olmadığını Anlamanın 4 Temel Kriteri Var!

195PAYLAŞIM

Uyku kalitesi, modern yaşamın en önemli unsurlarından biri. Nitekim kötü bir uykunun, tüm günü perişan geçirmenize neden olabileceğini pek çok kere deneyimlemişsinizdir. Peki uyku düzeninizin iyi veya kötü olduğunu gösteren kriterler ne?

Pek çok insan uyku düzeninin kalitesini uyuduğu saate göre belirliyor.

Fakat uzmanlar, işin içine giren çok farklı faktörler olduğu konusu üzerinde birleşmiş durumdalar.

Yani 7-9 saat uyumak, illa ki kaliteli bir uyku düzeniniz olduğu anlamına gelmiyor.

Peki nedir diğer faktörler? Sleep Health dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre 4 ana kriter var.

İlk faktör yatağa girdikten sonra en fazla 30 dk içinde uyuyakalıyor olmanız.

Eğer bu süre daha uzunsa, uyku kalitenizde bir sorun olduğu anlamına geliyor. Aynı şekilde yatakta telefonla oyalanıyorsanız, telefon ışığı da uyku kalitenizi bir hayli düşürüyor.

İkinci faktör gece boyunca ortalama en fazla 1 kere uyanıyor olmanız.

Eğer uykunuz birden fazla kere bölünüyorsa, 7-9 saat uyuyor olsanız bile uyku kaliteniz düşük demektir. Dolayısıyla böyle bir durum varsa, üzerine yoğunlaşmak gerek.

Üçüncü faktör ise gece uyanıldığında 20 dakika içinde tekrar uyuyabilmek.

Eğer uykudan gecenin bir yarısı uyandıysanız ve bir daha uyuyamıyorsanız, yatakta dönüp durmaya veya mutfakta ya da tv başında vakit geçirmeye başlıyorsanız, uyku problemleriniz var anlamına geliyor. Tabii bu durum çok ama çok nadir meydana geliyorsa, pek dert etmeye gerek yok.

Dördüncü ve son faktör ise yatakta geçirdiğiniz zamanın %85'inde uyuyor olmanız.

Bu da aslında önceki maddeleri kapsayan bir kriter. Gece yatağa girdikten sonra uyuyana kadar çok zaman geçmesi, gece uyanıp bir daha uyuyana kadar dönüp dönüp durmak gibi durumları içeriyor.

Özetle yalnızca yatağa giriş ve uyanış vakitlerinize bakarak uyku kaliteniz hakkında bir çıkarıma varmanız pek doğru değil.

Tüm bu kriterleri hesaba katmanız gerek. Ek olarak da, tüm bu belirtiler nadir görünüyorsa sıkıntı olmadığını belirtmek lazım. Yalnızca düzenli bir biçimde görüldüğünde uyku kalitenizin düşük olduğu anlamına geliyorlar.

Bilimle kalın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karayel2009

sinüzit, rinit ve farenjit(2. doktorun tespiti) ayrıca geçirdiğim 2 operasyon yüzünden burnumdan rahat nefes alamadığım için gece çok zor uyuyorum. ilaç aldım çözüm olmadı. kemik alıp, burun etlerini küçülttüler aynı sorun devam etti. yıllar önce sağ delikten ameliyat yapmışlardı. onun sonucu yıllarca rahat nefes aldım ama zaman içinde yavaş yavaş yine burnum tıkanmaya başladı. 3 doktora gittim aynı filme biri daha önceki operasyonlar sonucu nefes alamadığımız, sinüzit olmadığımı ikincisi film evrakından belli olduğunu sinüzit olduğunu söyledi. üçüncü doktor önce sinüzit yok dedi, sonra 2. doktorun söylediğini söyleyince biraz var dedi. 1. doktor hiç bir şey yapmadan yolladı. ikincisi ilaç yazdı biraz rahatladı, 3. kemik alıp, burun etini küçülttü bir şey değişmedi. bence içindeki iltihaplar temizlenmeli bunun içinde balon tedavisi uygulanmalı. sanırım bunu öğrenmek için daha bir sürü doktora gitmem gerekecek. bir şey bilen var mı bu konuda ?

meyyus

yaklaşık 5-6 aydır uykusuzluktan muzdaribim gece 1de yatağa girip şanslıysam 4te uyuyorum, neden bilmiyorum ama düşünmekten uyuyamıyorum abi, sürekli bişeyler düşünüyorum/hayal kuruyorum ve durduramıyorum da

sanem-vocaloid-fanigillerden

Haklısın.

kayra-umut-miralay

ruya faktoru yok mu?

ufukdiyo

Sabahları eğer kendi kendime uyanmışsam sorun olmadığını, alarmla uyanmışsam sorun olduğunu düşünürüm. 6 saat uyku tam yetiyor.

omercetin

ben akşam yatmak bilmem sabah kalkmak en verimli uyku türü

Görüş Bildir